S-a terminat faza grupelor la Campionatul Mondial! O mare surpriză în Grupa H, Algeria a trimis Rusia acasă

BelgiaGrupa H a Campionatului Mondial a furnizat o nouă mare surpriză, Algeria reușind calificarea în optimi în detrimentul Rusiei, țara gazdă a următoarei ediții a mondialului, în 2018.

La o premieră, Algeria are parte de un adversar de lux în faza eliminatorie, Germania, favorita la trofeu, iar Belgia va întâlni SUA.

Belgia era deja calificată, dar a învins și Coreea de Sud, scor 1-0 (0-0), gol înscris de Vertonghen 78.

În celalată dispută, una decisivă pentru locul secund, Rusia și Algeria au remizat 1-1 (1-0), după ce europenii au condus din minutul 6 (gol Kokorin) și naționala lui Capello era calificată, până în minutul 60, când Slimani a egalat! La a 4-a prezență la un mondial, algerienii au realizat o mare performanță și au depășit faza grupelor.

Clasament: 1. Belgia 9 (4-1), 2. Algeria 4 (6-5), 3. Rusia 2 (2-3), 4. Coreea de Sud 1 (3-6).

SUA – Belgia, 23:00 (la Salvador)

Se cunosc cele 16 echipe calificate în optimile de finală ale Mondialului. 5 echipe sud-americane au mers mai departe (Argentina, Brazilia, Chile, Uruguay, Columbia) 3 din America Centrală şi de Nord (Costa Rica, SUA şi Mexic), 6 echipe europene (Olanda, Germania, Franța, Elveția, Grecia şi Belgia) şi două echipe africane (Nigeria, Algeria).