România a câştigat „Cupa Dunării” la powerlifting *Competitori de la Zamolxis Alba Iulia în lotul „tricolor”

Recent, la Rackeve (localitate situată la 55 de kilometri de Budapesta) a avut loc „Cupa Dunării”, ediţia a 20-a, competiţie de powerlifting la care în România a ocupat locul întâi în clasamentul pe echipe, fiind urmată de Ungaria şi Slovacia.

Rezultatele individuale ale competitorilor tricolori, legitimaţi la CS Zamolxis Alba Iulia şi CS Caza Powerlifting Timişoara au fost următoarele: Ovidiu Pănăzan (Zamolxis) – locul doi la categoria 83 kilograme (670 kilograme la total),

Andrei Irimie (Zamolxis) – locul întâi la categoria 74 kilograme (630 kilograme),

Florin Suciu – locul 4 la categoria 105 kilograme (380 kilograme total),

Andrei Cioflică (Zamolxis) – locul doi la categoria 66 kilograme (487 kilograme),

Laurenţiu Avram (Zamolxis) – locul doi la categoria 74 kilograme (587 kilograme),

Alexandru Cazan – locul 3 la cat. 93 kg (575 kilograme),

Sorin Cazacu – locul întâi la cat. 120 kg (877 kilograme),

Daniel Pastor – locul întâi la categoria +120 kg (760 kilograme),

Olimpia Olariu (Zamolxis) – locul întâi la categoria 63 kg (305 kilograme),

Liliana Atudorei (Zamolxis) – locul doi la categoria 63 kg (290 kilograme),

Carmen Bianca Pîrva (Zamolxis) – locul doi la categoria +84 kg (407 kg în total).

Le mulţumesc sportivilor şi familiilor lor, în rest nu am cui să mulţumesc pentru performanţele de la această întrecere internaţională”, a declarat Ovidiu Pănăzan, secretarul Federaţiei Române de Powerlifting.

Cupa Dunării ar fi trebuit să se desfăşoare în luna martie, dar a fost amânată din pricina inundaţiilor din ţara vecină. România a mai fost prezentă în 2011, când a terminat pe ultima treaptă a podiumului, acum a înregistrat un progres, iar „Deşteaptă-te române” a răsunat în sala de concurs. Următoarea întrecere va fi în 18 şi 19 octombrie, la Teiuş, Cupa României la seniori.

Ziua Familiei, organizată de AJF Alba, în 19 mai, în Piața Cetății

Ziua Familiei, organizată de AJF Alba, în 19 mai, în Piața Cetății din Alba Iulia   A 3-a ediție a atractivului turneu fotbalistic „Ziua familiei” va avea loc duminică, 19 mai. Turneul de fotbal 3 vs 3 (tata, mama și copilul) este organizat în Piața Cetății din Alba Iulia (în fața Universității „1 Decembrie 1918”) […]