Rămâi conectat

Cultură Educație

Rezultatele la olimpiada județeană de geografie în județul Alba. 35 de elevi au luat premii și mențiuni

Publicat

în

35 de elevi din Alba, de clasele VIII – XII, au obținut premii și mențiuni la olimpiada județeană de geografie, ce a avut loc sâmbătă la Colegiul Tehnic ”Alexandru Domșa” din Alba Iulia.

Un număr de 85 de elevi de clasele VIII – XII au fost așteptați, sâmbătă dimineața, să susțină olimpiada județeană de geografie. Aceasta a durat patru ore

Cel mai probabil, la etapa națională se vor califica primii elevi din fiecare an de studiu, județului Alba alocându-i-se cinci locuri.

Elit - Gustul Desăvârșit

Elevii mai au posibilitatea să depună contestații.

Faza națională va avea loc la Oradea, în perioada 23 – 28 aprilie.

Clasa a VIII-a        

Numele si prenumele elevului,        Unitatea scolara,       Nota,        PROBA TEORETICĂ Nota           PROBA PRACTICĂ           NOTA FINALĂ       Premiul          Prof. care l-a pregatit

1          TĂRÎŢĂ  VICTOR  Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES        9.80     9.30     9.675   I           BULBUCAN MIOARA

2          DURBACĂ SORIN   SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        9.60     9.20            9.500   II         LĂNCRĂNJAN FLOARE

3          POPESCU RAUL      SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        8.30     9.00            8.475   III        LĂNCRĂNJAN FLOARE

4          HĂȚIȘI BOGDAN    SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        8.50     7.50            8.250   M         LĂNCRĂNJAN FLOARE

5          BOIAN ANDREEA SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        7.90     8.40            8.025   M         LĂNCRĂNJAN FLOARE

6          Drăgoi Andrei SC.GIMN.CÎMPENI 7.90     8.00     7.925   M        Boncuţiu Simona

7          FLEȘER VIOREL     Şoala Gimnazială „Avram Iancu”, Zlatna     7.70     7.90     7.750   M            Ursaleş Iuliana

8          Demian Filip   Col.Naț. IM Clain, Blaj         7.90     7.10     7.700   M        Simu Alexandru

9          LITAN CRISTINA    SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        7.20     9.20            7.700   M         LĂNCRĂNJAN FLOARE

10        FOTIN TEODORA    SCOALA GIMNAZIALĂ VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA        7.50     8.20            7.675   M         LĂNCRĂNJAN FLOARE

11        TRUTA DAN  Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu” Ighiu            7.30     8.70     7.650   M        STEF ALINA

12        FLUERAȘ TATIANA          ȘCOALA GIMNAZIALĂ M.KOGĂLNICEANU SEBEȘ 7.30     8.60            7.625   M         MIHINDA NIHAELA

Clasa a IX-a

Numele si prenumele elevului   Unitatea scolara               Nota        PROBA TEORETICĂ       Nota           PROBA PRACTICĂ                NOTA FINALĂ    Premiul Prof. care l-a pregatit

1             VILICHI  DAN      Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES           9              10           9.250     I              STEF  VASILE

2             IRIMIE  IOAN      Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES            8.75        9.7          8.988     II             STEF  VASILE

3             GAVRA RAUL     COL.TEHN.I.D.LĂZĂRESCU CUGIR             8.35       7.7          8.188     III            MUSCALAGIU ARABELA

4             Trif D. Diana Nicoleta     Liceul “H.C.C.” Abrud     7.8          9.35       8.188     III            Costea Leontin

5             Postolachi C. Bogdan Costel        Liceul “H.C.C.” Abrud     7.2          10           7.900     M           Costea Leontin

Clasa a X-a

Nr.crt    Numele si prenumele elevului   Unitatea scolara               Nota        PROBA TEORETICĂ       Nota           PROBA PRACTICĂ           NOTA FINALĂ    Premiul                Prof.care l-a pregatit

1             IRIMIE IUNIA     Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES           8.80        9.70       9.025     I              BULBUCAN MIOARA

2             LUPSA IOANA    SEMINARUL TEOLOGIC  ORTODOX ALBA IULIA   8.40       9.50       8.675     II             HANCIU STEFAN

3             GaiţaŞtefan        COL.NAT. AVRAM IANCU CIMPENI          8.10       10.00     8.575     III            Boncuţiu Simona

4             David V. Raul Mihai         Liceul “H.C.C.” Abrud     8.10        9.90       8.550     M           Costea Leontin

5             DURCAU VALENTIN        Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES            8.40       8.90       8.525     M           STEF  VASILE

6             BANU IOANA     COL.NAȚ.DAVID PRODAN CUGIR              7.90       10.00     8.425     M           MĂRGINEAN-BOTA CLAUDIU

7             Coroiu Madaliana            Colegiul National ,,HCC “Alba Iulia           7.90       10.00     8.425     M            Pletea Ion

8             BODEA NICOLAE              COLEGIUL MILITAR  LICEAL „ MIHAI VITEAZUL” ALBA-IULIA         8.20        8.90       8.375                M           VALER MACARIE

9             MIHAESCU RAZVAN       COLEGIUL MILITAR  LICEAL „ MIHAI VITEAZUL” ALBA-IULIA         8.20        8.30       8.225                M           VALER MACARIE

10           MOHORA IONUT             COLEGIUL MILITAR  LICEAL „ MIHAI VITEAZUL” ALBA-IULIA         7.80        9.40       8.200                M           VALER MACARIE

11           Teoc Emanuel Andrei     COLEGIUL ECONOMIC ,,DIONISIE POP MARTIAN„ ALBA IULIA    7.60        8.50       7.825                M           Cosmin Apolzan

Clasa a XI-a   

Nr.crt    Numele si prenumele elevului   Unitatea scolara               Nota        PROBA TEORETICĂ       Nota           PROBA PRACTICĂ           NOTA FINALĂ    Premiul Prof.care l-a pregatit

1             MOLDOVAN CLAUDIU  Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES           9.20       9.90       9.375     I              STEF  VASILE

2             Marc Denisa       Colegiul National ,,HCC “Alba Iulia           9.00       5.80       8.200     II             Pletea Ion

3             STRAMTUREAN TRAIAN               COLEGIUL MILITAR  LICEAL „ MIHAI VITEAZUL” ALBA-IULIA          7.70       9.60                8.175     III            VALER MACARIE

4             POPESCU NICOLAE         Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES            7.70       9.40       8.125     M           STEF  VASILE

Clasa a XII-a     

Numele si prenumele elevului   Unitatea scolara               Nota        PROBA TEORETICĂ       Nota           PROBA PRACTICĂ                NOTA FINALĂ    Premiul   Prof.care l-a pregatit

1             Dinu Razvan       Colegiul National ,,HCC “Alba Iulia         9.75       9.00       9.563     I              Araboaei Marcel

2             IRIMIE CLAUDIA               Col.Naț. „L.BLAGA” SEBES            9.45       9.25       9.400     II             BULBUCAN MIOARA

3             Dolgae Otilia      Colegiul National ,,HCC “Alba Iulia           9.15       6.75       8.550     III            Pletea Ion

4             Miclea Sebastian             COLEGIUL ECONOMIC ,,DIONISIE POP MARTIAN„ ALBA IULIA    7.75        9.20       8.113                M           Cosmin Apolzan

5             Marian Dan        COL.NAT. AVRAM IANCU CIMPENI          7.55       9.20       7.963     M           Boncuţiu Simona


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Cultură Educație

24 ianuarie 2022: Unirea Principatelor Române, sărbătorită de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba în mediul online

Publicat

în

24 ianuarie 2022: Unirea Principatelor Române, sărbătorită de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba în mediul online

Luni, 24 ianuarie 2022, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba propune publicului un program dedicat Unirii Principatelor Române, care poate fi urmărit online, pe pagina de socializare a instituției, începând cu ora 09.00.

Citește și: 24 ianuarie 1859: Mica Unire – Unirea Principatelor Române sub Alexandru Ioan Cuza

Pornind de la simbolistica evenimentului rămas în istorie și sub numele de Mica Unire, documentat în colecțiile bibliotecii de Ana Maria Pienar, bibliograful instituției, echipa bibliotecii a pregătit diverse momente și materiale, care vor fi postate pe tot parcursul zilei.

Elit - Gustul Desăvârșit

Recomandări de carte pentru copii și adulți, expoziții tematice, lecturi și prezentări video, informații inedite despre evenimentul care a contribuit la realizarea statului național unitar român, dar și incursiuni în memoria culturală a românilor, oferite de prof. Daniela Floroian, prin intermediul unor tablouri și fotografii celebre ce ilustrează atât portul popular la 24 ianuarie 1859, cât și hora la români, Hora Unirii, toate se regăsesc în programul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba.

Dincolo de oferta online, vă așteptăm să ne treceți pragul și să descoperiți numeroasele titluri dedicate primului domnitor al Principatelor Unite, volume în care puteți găsi atât corespondențe, acte, scrisori și documente, cât și legende și mărturii despre Alexandru Ioan Cuza și Mica Unire.

Activitățile sunt organizate de Consiliul Județean Alba și de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba și se derulează în cadrul proiectului 4.7 Zile Speciale.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Cultură Educație

24 ianuarie 2022: Un mini-documentar dedicat unuia dintre cele mai cunoscute tablouri despre Unirea Principatelor va fi lansat la New York

Publicat

în

24 ianuarie 2022: Un mini-documentar dedicat unuia dintre cele mai cunoscute tablouri despre Unirea Principatelor va fi lansat la New York

Un episod special al seriei permanente „Istoria României într-un obiect”, dedicat uneia dintre cele mai cunoscute lucrări de artă asociate acestui important moment istoric, „Proclamarea Unirii Principatelor – un tablou de Theodor Aman”, va fi lansat la ICR New York pe 24 ianuarie.

Citește și: 24 ianuarie 1859: Mica Unire – Unirea Principatelor Române sub Alexandru Ioan Cuza

Luni, începând cu ora 21.00, ora României, pe canalele de social media ale Institutului (Facebook, Instagram, YouTube) va avea loc premiera mini-documentarului „Proclamarea Unirii Principatelor – un tablou de Theodor Aman”, care va explica publicului american circumstanţele unirii Moldovei şi Ţării Româneşti pornind de la viziunea plastică a unuia dintre întemeietorii picturii româneşti moderne.

Elit - Gustul Desăvârșit

Proiectul este realizat în parteneriat cu Muzeul Naţional de Istorie a României din Bucureşti (MNIR), textul şi prezentarea video aparţinându-i specialistei MNIR, dr. Cristina Păiuşan-Nuică. Conceptul filmului este semnat de Bogdan Opreanu.

Tabloul „Proclamarea Unirii Principatelor” surprinde momentul în care, la Bucureşti, în sala Adunării Elective, Alexandru Ioan Cuza este ales domn al Ţării Româneşti după ce, în prealabil, avusese loc alegerea sa în fruntea Moldovei. Potrivit Cristinei Păiuşan-Nuică, „Proclamarea Unirii Principatelor, capodoperă din patrimoniul Muzeului Naţional de Istorie a României şi simbol al naţiunii române, poate fi asemănat, ca importanţă istorică şi tehnică de a surprinde tensiunea momentului, cu lucrarea lui John Trumbull Declaration of Independence, păstrată în rotonda Capitoliului, tablou-simbol al naţiunii americane”.

Una dintre seriile cel mai bine primite ale programului nostru, „The History of Romania in One Object”/ „Istoria României într-un obiect” a fost lansată în luna mai a anului 2020 şi derulată în parteneriat cu câteva mari muzee româneşti: Muzeul Naţional de Istorie a României din Bucureşti, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj, Muzeul de Istorie a Moldovei din Iaşi, Muzeul Naţional al Banatului din Timişoara, Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia şi Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie din Constanţa.

Prin intermediul acestui proiect au fost prezentate până acum nu mai puţin 38 de exponate, artefacte şi vestigii reprezentative pentru istoria ţării noastre.

sursa: news.ro


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Cultură Educație

Bacalaureat 2022 la MATEMATICĂ: Programa pentru profilele mate-info, tehnologic, științele naturii și pedagogic a fost anunțată de Ministerul Educației

Publicat

în

Bacalaureat 2022 la MATEMATICĂ: Programa pentru profilele mate-info, tehnologic, științele naturii și pedagogic a fost anunțată de Ministerul Educației

Oficialii de la Ministerul Educației au publicat programa pentru examenul de Bacalaureat din acest an.

Citește și: CALENDAR BACALAUREAT 2022: Programul probelor pentru sesiunile din VARĂ și din TOAMNĂ

Reprezentanții Ministerului Educației au publicat noile programe pentru examenul de Bacalaureat 2022, care sunt, în mare măsură cele ce au fost aprobate prin ordinul de ministru nr. 3.237 din 2021.

Din fiecare disciplină pentru examen, care se învață în anul terminal, ministerul a eliminat anumite conținuturi, dar diferențele sunt mici față de acum doi ani, când a fost tăiată toată materia din semestrul al II-lea.

Elit - Gustul Desăvârșit

CLICK AICI PENTRU PROGRAMA LA MATEMATICĂ LA BACALAUREATUL 2022

Citește și: ADMITERE la colegiile militare 2022: CALENDARUL probelor birourile de RECRUTARE. La Colegiul Militar Mihai Viteazul Alba Iulia, 120 de posturi sunt scoase la CONCURS

Pentru clasele terminale din învățământul liceal (clasa a XII-a zi, clasa a XIII-a seral și frecvență redusă), anul școlar are 32 de săptămâni de cursuri și se încheie la data de 27 mai 2022.

Perioada de înscriere pentru sesiunea de vară începe din 23 mai. În perioada 20-23 iunie sunt probele scrise, iar afișarea primelor rezultate va avea loc pe 27 iunie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare