RER Vest, presiuni pentru majorarea tarifelor la colectarea deșeurilor: A „amenințat” că pleacă
RER Vest, presiuni pentru majorarea tarifelor la colectarea deșeurilor: A „amenințat” că pleacă
Într-o notificare adresată Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Salubris”, asocierea RER Vest Oradea și Retim Ecologic Service ar fi contestat modalitatea de calcul al ultimelor tarife pentru serviciile prestate pentru loturile I și II aprobate în luna septembrie, care ar fi produs efecte din această lună, ne-a declarat Daniel Albu, director în cadrul ADI „Salubris”.
Potrivit sursei citate, asocierea RER Vest – Retim ar fi fost nemulțumită de faptul că tarifele aprobate de consiliile locale și Consiliul Director al ADI Salubris erau mai mici cu 20 de bani în cazul persoanelor fizice de pe lotul I, din care face parte și municipiul Alba Iulia, decât cele pe care le-ar fi propus firma.
În încheierea notificării, a spus directorul Albu, operatorul a cerut ADI Salubris să remedieze această situație în termen de 60 de zile, susținând că, în caz contrar, va trimite o altă notificare, prin care va anunța că se va retrage de pe cele două loturi din județul Alba.
La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, RER Vest a trimis o notificare către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Salubris” Alba, în care arăta că tarifele de operare aprobate prin Hotărârea Adunării Generale a ADI Salubris Alba din 19 septembrie sunt la un nivel mult inferior celui solicitat, reprezentau o respingere a cererii Asocierii RER cu privire la o serie de elemente esențiale și niciuna din justificările ADI Salubris Alba pentru aceasta respingere nu era corectă.
Firma spune, în notificare, că refuzul aprobării tarifelor solicitate ar fi produs un prejudiciu semnificativ, estimând acest prejudiciu în cuantum de un milion de lei numai pentru anul 2 de operare, urmând ca acesta să se majoreze pentru anii ulteriori. Astel, spuneau reprezentanții firmei, erau încălcate prevederile legale și contractuale care stabilesc dreptul operatorului la ajustarea și modificarea tarifelor în cazurile prevăzute de lege, precum și la restabilirea echilibrului contractual.
La final, asocierea RER Vest – Retim avertiza că în situația în care nu se vor remedierea aceste încălcări, vor transmite notificarea de reziliere a Contractului la finalul Perioadei de Reziliere de 60 de zile calendaristice de la data notificării.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]








