Actualitate

Record de viteză în weekend: Șofer din București, prins cu peste 200 de km/h pe Autostrada Deva – Sibiu

Ioana Oprean

Publicat

în

Poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliției Române au depistat, duminică, 11 conducători auto, care circulau cu  viteze excesive, pe autostrăzile  A1, A2 şi A3.

La data de 15 iulie a.c., la ora 11.26, poliţiştii din cadrul BAMS au depistat un tânăr, de 24 de ani, din judeţul Mureș, conducând pe Autostrada A3 Turda – Borș, Calea 1, la km 42, cu viteza de 183 km/h.

La ora 12.05, poliţiştii au mai depistat un bărbat, de 45 de ani, din Vişeu de Sus, conducând un auto, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 1, km 308, cu viteza de 181 km/h.

La ora 14.05, un clujean, de 23 de ani, a fost înregistrat de aparatul radar, conducând cu 194 km/h, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 1, km 333.

De asemenea, la ora 14.33, poliţiştii au mai depistat un bărbat, de 32 de ani, din Sibiu,  conducând  un auto, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 1, km 323, cu viteza de 197 km/h.

La ora 16.31, poliţiştii au depistat, pe Autostrada A2 – Bucureşti – Constanța calea 1, km. 155, un alt bărbat de 33 de ani, conducând cu 192 km/h.

La ora 15.43, un alt bărbat, din Bucureşti, de 48 de ani, a fost filmat de aparatul radar, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 1, km 303, circulând cu viteza de 208 km/h.

Poliţiştii au mai identificat, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 2,  km 325, un sucevean, de 49 de ani, circulând cu 188km/h.

Cei şapte au fost amendaţi cu 1.305 de  lei și le-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile.

La ora 17.27, a mai fost depistat un tânăr, de  21 de ani, din judeţul Cluj, circulând pe Autostrada A3 Turda – Borș, Calea 1, la km 42, cu viteza de 206 km/h. Acesta a fost sancționat contravențional cu amenda de 2.900 de lei și i-a  fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile.

La ora 17.41, pe autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva calea 1, km 322, poliţiştii au mai identificat o femeie, de  32 de ani, din Braşov, conducând cu viteza de 192km/h. Şoferiţa a primit o amendă de 1.305 de lei și i-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile.

La ora 18.45,pe pe Autostrada A2 – Bucureşti – Constanța calea 2, la km. 160, poliţiştii au depistat un tânăr din Constanţa, de 27 de ani, conducând cu viteza de 193 km/h. I s-a aplicat o sancţiune contravențională în valoare de 13.50 de lei şi i-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 90 de zile.

Un alt bărbat, de 45 de ani, a fost depistat, pe e autostrada A1 Rm. Vâlcea – Deva, calea 2, la km 286, circulând cu viteza de 183 km/h, la ora 19.11, fiind sancționat contravențional cu amenda de 1.305 de lei și fiindu-i suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult