Programul turului pentru conjudețene și derby-urile “de Alba” în toamnă: Metalurgistul – două deplasări, Unirea – dispute pe “Cetate”

Repartizate, toate, în Seria a 5-a a Ligii a 3-a, după ce câteva zile Metalurgistul Cugir a figurat în Seria a 4-a a eșalonului terț, conjudețenele și-au aflat programul primei părți a campionatului, urmând să debuteze cu jocuri externe.

Dacă uniriștii vor juca la Cisnădie, cu nou-promovata Viitorul Șelimbăr, în schimb gruparea de sub Drăgana va evolua primele două runde pe terenuri străine, la Recea și Dej. În toamnă vor fi trei derby-uri “de Alba” (etapa a 4-a, etapa a 8-a și etapa a 10-a), “alb-negrii” fiind gazde în două rânduri pe “Cetate”, în vreme ce cugirenii vor avea calitatea de oaspeți în duelurile din județ.

Mai precizăm că pe lângă Metalurgistul Cugir – ce pornește stagiunea cu două întâlniri pe terenuri străine, și celelalte două “albaneze” au parte de două deplasări legate: Industria – etapele 5 și 6 (la Baia Mare și Dej), Unirea Alba Iulia – etapele 13 și 14 (la Sănătatea Cluj și Dej). În etapa a 14-a, conjudețenele vor evolua în deplasare, iar în ultima rundă a turului vor avea întâlniri pe teren propriu.

În cele ce urmează vă prezentăm jocurile formațiilor ce vor activa în Liga a 3-a:

*etapa 1 (24 august): Viitorul Şelimbăr – Unirea 1924 Alba Iulia, CFR Cluj 2 – Industria Galda, ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir;

*etapa a 2-a (31 august): Unirea Dej – Metalurgistul Cugir, Industria Galda – Sticla Arieşul Turda, Unirea Alba Iulia – ACS Unu Fotbal Club Gloria;

*etapa a 3-a (7 septembrie): Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia, ACS Fotbal Comuna Recea – Industria Galda, Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare;

*etapa a 4-a (14 septembrie): INDUSTRIA Galda – METALURGISTUL Cugir, Unirea Alba Iulia – CS Sânmartin;

*etapa a 5-a (21 septembrie): CFR Cluj 2 – Unirea 1924 Alba Iulia, Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea, Minaur Baia Mare – Industria Galda;

*etapa a 6-a (28 septembrie): Unirea Dej – Industria Galda, AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir, Unirea Alba Iulia – Sticla Arieşul Turda;

*etapa a 7-a (5 octombrie): Fotbal Comuna Recea – Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj, Industria Galda – Luceafărul Oradea;

*etapa a 8-a (12 octombrie): AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda, UNIREA Alba Iulia – METALURGISTUL Cugir;

*etapa a 9-a (19 octombrie): Metalurgistul Cugir – SCM Zalău, Minaur Baia Mare – Unirea Alba Iulia, Industria Galda – Sănătatea Cluj;

*etapa a 10-a (26 octombrie): UNIREA Alba Iulia – INDUSTRIA Galda, Viitorul Şelimbăr – Metalurgistul Cugir;

*etapa a 11-a (2 noiembrie): Metalurgistul Cugir – ACS Unu Fotbal Club Gloria, Industria Galda – SCM Zalău, Luceafărul Oradea – Unirea Alba Iulia;

*etapa a 12-a (9 noiembrie): Unirea Alba Iulia – AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Şelimbăr – Industria Galda, Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir;

*etapa a 13-a (16 noiembrie): Metalurgistul Cugir – CS Sânmartin, Industria Galda – ACS Unu Fotbal Club Gloria, Sănătatea Cluj – Unirea Alba Iulia;

*etapa a 14-a (23 noiembrie): Unirea Dej – Unirea Alba Iulia, Avântul Reghin – Industria Galda, CFR Cluj 2 – Metalurgistul Cugir;

*etapa a 15-a (30 noiembrie): Metalurgistul Cugir – Sticla Arieşul Turda, Industria Galda – CS Sânmartin, Unirea Alba Iulia – SCM Zalău.

Dan HENEGAR

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...