Profesorii continuă protestele după boicotul primei zile de școală: „Greva generală nu este exclusă”
Profesorii își continuă protestele după boicotul primei zile de școală: „Greva generală nu este exclusă”
Profesorii din întreaga țară au continuat protestele luni, boicotând prima zi de școală, nemulțumiți de modificările recente din sistemul educațional, introduse prin Legea 141. Manifestările au avut loc în Piața Victoriei din București, iar profesorii cer demisia ministrului Educației și amenință cu o grevă generală.

Mii de dascăli au străbătut centrul Capitalei, iar o delegație a intrat la discuții cu președintele Nicușor Dan. La ora 10, manifestanții s-au adunat în fața Guvernului, cerând abrogarea legii privind măsurile de austeritate din educație și demisia ministrului Daniel David.
Profesorii susțin că majorarea normei de lucru de la 18 la 20 de ore pe săptămână îi va epuiza și că efectele se resimt și asupra elevilor, deoarece numărul maxim de cursanți din clase a crescut până la 34 la nivel de liceu.
De asemenea, peste 500 de școli au fost comasate, ceea ce a dus la desființarea unui număr similar de posturi de directori și la închiderea unor biblioteci școlare din unitățile cu puțini elevi.
În jurul prânzului, protestatarii s-au îndreptat spre Palatul Cotroceni, marșul blocând podul Basarab. Coloana de manifestanți s-a întins pe aproape doi kilometri, iar jandarmii estimează că în stradă s-au aflat peste 30.000 de profesori veniți din toate colțurile țării.
La Palatul Cotroceni, o delegație a sindicatelor din educație a fost primită pentru discuții de președintele Nicușor Dan. Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, a declarat:
„Președintele a luat act de solicitările noastre, prima solicitare fiind legată de demisia ministrului Daniel David, iar a doua fiind legată de abrogarea măsurilor care au fost asumate pe Legea 141.
Referitor la primul punct, președintele Nicușor Dan nu s-a pronunțat în momentul de față, iar referitor la cel de-al doilea punct, cel legat de abrogarea măsurilor care au fost asumate pe Legea 141, domnia sa a propus o altă întâlnire cam peste cel mult 2 luni, ocazie cu care se va putea veni cu niște cifre exacte vizavi de impactul măsurilor asumate de guvernarea Bolojan.
În funcție de acest impact, urmează să se analizeze și să se ia niște decizii. Vom continua acțiunile de protest până la atingerea celor două obiective, iar greva generală nu este exclusă.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Transilvania Nuts, procesatorul de nuci din Alba, și-a triplat afacerile în cinci ani și finalizează o nouă fabrică de peste 10 milioane de euro la Ciugud
Transilvania Nuts, procesatorul de nuci din Alba, și-a triplat afacerile în cinci ani și finalizează o nouă fabrică de peste 10 milioane de euro la Ciugud Transilvania Nuts, procesatorul de nuci din Alba, și-a triplat afacerile în cinci ani, iar în 2026 planifică finalizarea unei noi fabrici de peste 10 milioane de euro în județ. […]
Avertismentul transmis de un cunoscut economist: ,,AI a preluat deja cele mai pure comportamente umane”
Avertismentul transmis de un cunoscut economist: ,,AI a preluat deja cele mai pure comportamente umane” Economistul Radu Georgescu atrage atenția asupra unui episod relatat de Financial Times, în care un raport KPMG despre inteligența artificială ridică semne de întrebare după ce mai multe companii invocate în document au negat informațiile prezentate. Textul integral publicat de […]
Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi – PROIECT
Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi – PROIECT Un proiect de lege care înăsprește sancțiunile pentru conducătorii instituțiilor publice care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi, a fost depus de Parlamentari USR. Inițiativa este semnată de deputații și senatorii USR Oana […]
