Profesorii continuă protestele după boicotul primei zile de școală: „Greva generală nu este exclusă”
Profesorii își continuă protestele după boicotul primei zile de școală: „Greva generală nu este exclusă”
Profesorii din întreaga țară au continuat protestele luni, boicotând prima zi de școală, nemulțumiți de modificările recente din sistemul educațional, introduse prin Legea 141. Manifestările au avut loc în Piața Victoriei din București, iar profesorii cer demisia ministrului Educației și amenință cu o grevă generală.

Mii de dascăli au străbătut centrul Capitalei, iar o delegație a intrat la discuții cu președintele Nicușor Dan. La ora 10, manifestanții s-au adunat în fața Guvernului, cerând abrogarea legii privind măsurile de austeritate din educație și demisia ministrului Daniel David.
Profesorii susțin că majorarea normei de lucru de la 18 la 20 de ore pe săptămână îi va epuiza și că efectele se resimt și asupra elevilor, deoarece numărul maxim de cursanți din clase a crescut până la 34 la nivel de liceu.
De asemenea, peste 500 de școli au fost comasate, ceea ce a dus la desființarea unui număr similar de posturi de directori și la închiderea unor biblioteci școlare din unitățile cu puțini elevi.
În jurul prânzului, protestatarii s-au îndreptat spre Palatul Cotroceni, marșul blocând podul Basarab. Coloana de manifestanți s-a întins pe aproape doi kilometri, iar jandarmii estimează că în stradă s-au aflat peste 30.000 de profesori veniți din toate colțurile țării.
La Palatul Cotroceni, o delegație a sindicatelor din educație a fost primită pentru discuții de președintele Nicușor Dan. Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, a declarat:
„Președintele a luat act de solicitările noastre, prima solicitare fiind legată de demisia ministrului Daniel David, iar a doua fiind legată de abrogarea măsurilor care au fost asumate pe Legea 141.
Referitor la primul punct, președintele Nicușor Dan nu s-a pronunțat în momentul de față, iar referitor la cel de-al doilea punct, cel legat de abrogarea măsurilor care au fost asumate pe Legea 141, domnia sa a propus o altă întâlnire cam peste cel mult 2 luni, ocazie cu care se va putea veni cu niște cifre exacte vizavi de impactul măsurilor asumate de guvernarea Bolojan.
În funcție de acest impact, urmează să se analizeze și să se ia niște decizii. Vom continua acțiunile de protest până la atingerea celor două obiective, iar greva generală nu este exclusă.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]









