Primar la ”sat”, la al cincilea mandat. Lenuța Bubur, realeasă la ”cârma” Primăriei Crăciunelu de Jos, cu 78% din voturi
Primărița comunei Crăciunelu de Jos, Lenuța Bubur (PNL), unul dintre cei mai longevivi edili din județul Alba, a câștigat din nou alegerile locale, obținând cel de-al cincilea mandat, cu un procent de 78% din voturile alegătorilor.
Lenuța Bubur se află la ”cârma” localității din anul 2000 și la fiecare scrutin de alegeri de atunci a câștigat detașat, fiind preferata crăciunenilor.
Întrebată cum reușește să țină oamenii aproape de ea, Lenuța Bubur a spus că ”prin tenacitate, corectitudine și apropierea de ei”. ”Întotdeauna i-am considerat ca pe o a doua familie a mea. M-am născut, am crescut şi am învăţat împreună cu ei. Sunt la fel de legată de tradiţiile şi obiceiurile localităţii, iar întrega mea activitate profesională mi-am desfăşurat-o doar aici”, a precizat acesta.
În pragul celui de-al cincilea mandat, primărița Bubur transmite crăciunenilor să fie convinși că și pe viitor va fi tot timpul alături de ei. ”Voi face în aşa fel încât să-mi respect deviza după care m-am ghidat în toţi aceşti ani de când sunt în fruntea comunităţii, respectiv „Să nu spui niciodată nu se poate!”, şi prin tot ceea ce voi face voi contribui la buna gospodărire a comunei şi la rezolvarea, în termeni legali, a solicitărilor tuturor cetăţenilor”, a transmis aceasta.
Legat de planurile de viitor pentru comună, primărița și-a propus să continue modernizarea drumurilor și alte proiecte demarate.
„Printre lucrurile pe care mi le doresc pentru comuna noastră se numără terminarea lucrărilor de asfaltare a străzilor (este vorba despre cele 4 străzi rămase, Eminescu, Simion Bărnuțiu, Câmpului și Viilor); construirea unui pod din beton peste râul Târnava, pentru care s-a aprobat deja cererea de finanţare pentru executarea lucrărilor în valoare de circa 5,5 milioane de lei; extinderea alimentării cu gaze naturale pe străzile Cloşca şi Dalas; Intabularea gratuită a terenurilor din intravilanul şi extravilanul localităţii; construirea unui teren de sport în curtea şcolii, precum şi amenajarea cu tribune a terenului de fotbal existent în luncă”.
Lenuța Bubur și-a început activitatea ca şi contabil la fostul CAP Crăciunelu de Jos în anul 1973, unde a lucrat timp de 7 ani, până în anul 1979. Din 1979 şi până în anul 2000 a muncit în cadrul primăriei locale, pe diverse funcţii, iar de 16 ani conduce Primăria Crăciunelu de Jos.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








