Ziarul Unirea

Președintele Traian Băsescu a semnat decretul pentru desemnarea lui Victor Ponta drept candidat la funcția de premier

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Victor Ponta a fost desemnat de președintele Traian Băsescu drept candidat la funcția de prim-ministru. Consultările de la Palatul Cotroceni s-au încheiat prin desemnarea singurului candidat pentru funcţia de premier, propus de USL. PDL nu a făcut nicio propunere, Vasile Blaga precizând că formaţiunea sa va rămâne în opoziţie.

Ca urmare a faptului că a existat o singură propunere din partea reprezentanţilor partidelor politice şi ai minorităţilor naţionale din Parlamentul României care au participat luni, 17 decembrie 2012, la Palatul Cotroceni, la consultările în vederea desemnării candidatului la funcţia de prim-ministru al Guvernului României, domnul preşedinte Traian Băsescu l-a desemnat pe domnul Victor-Viorel Ponta drept candidat la funcţia de prim-ministru„, se arată în comunicatul de presă al Administraţiei Prezidenţiale.

ELIT

Azi s-a făcut desemnarea candidatului la funcţia de prim-ministru, conform voinţei exprimate de electoratul român. Miercuri seara se pot alege structurile noului Parlament. Joi la prânz eu sunt pregătit cu structura Guvernului, candidaţii la funcţia de miniştri şi programul de guvernare – îl trimit la Parlament, astfel încât joi după-amiază pot fi audiaţi oricât de târziu miniştrii. Vineri dimineaţă avem votul în Parlament„, a declarat Victor Ponta.

Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului. Candidaţii pentru posturile de ministru trebuie să fie audiaţi de comisiile parlamentare de specialitate, înainte de votul de învestitură. Guvernul este învestit cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, reuniţi în şedinţă comună.

Noul Parlament a fost convocat de Traian Băsescu pentru ziua de miercuri, 19 decembrie.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Consilierii județeni PSD Alba: Eșec la licitația CJ Alba privind transportul public de persoane. Soluția propusă de PSD

Conducerea Consiliului Județean Alba înregistrează un prim eșec la licitația privind transportul public de persoane prin curse regulate, după ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

xyz 17 decembrie 2012 at 15:46

Woooaaawww… deci guvernatorul a inghitit pana la urma un „porc” ? Nu imi vine sa cred… Parca spunea acum cateva zile intr-o emisiune la TV ca in politica mai merge sa ingiti broscute dar nu porci (referindu-se la Ponta) !

gica 17 decembrie 2012 at 15:49

pleaca ai nostri ,vin ai nostri, ..si asta vrea sa fie sluga la berlin,paris…..neonazism !!astia sunt democrati in numele D-lui , dar nu cred in D-zeu!, voi ce pricepeti?, trezitiva TAMIPILOR!!!

geo 17 decembrie 2012 at 15:54

astia nu sunt in stare sa asigure o pensie modesta celor care vor si muncesc cu onestitate ,toti sunt o tagma a jefuitorilor bogatiilor tarii!!!

Horea 17 decembrie 2012 at 16:09

„Victor Ponta a fost desemnat de președintele Traian Băsescu drept candidat la funcția de prim-ministru.”

Din moment ce n-a fost alta propunere, ce era sa faca?
De fapt (cum am spus-o zilele trecute) a fost vointa poporului.
E drept, n-au fost 7,4 milioane si „un pic” mai putini (votanti).

Closca 18 decembrie 2012 at 13:04

Nu convunda votantii antiBASESCU cu votanti pentru Parlament!

Closca 18 decembrie 2012 at 16:36

Erata: confunda (in loc de convunda).

avraam 17 decembrie 2012 at 16:31

Bashina-voda a inghitit porcul …. sper sa-i ramana-n gat.
SA-I DEA SATANA SANATATE!!!!!!!!!!!!!!!!!11

7,4 17 decembrie 2012 at 16:46

Se spune ca de la o varsta, uni oameni „se scapa pe ei”…Cred ca la fel i -sa intamplat si lui DEMIS, „s-a scapat pe el” atunci cand a spus ca el „n-ar desemna niciodata ca premier un copilot,un bolnav mintal, un mitoman, un soricel, un pisic, un pisicut, o paiata, unul care e prea mic pt. o asemenea functie, s.a.m.d”. Astazi, „circarul sef” ne-a mai delectat cu un numar de „clovnie” si printr-o scamatorie specifica, a inghitit in final porcul, desi, nu cu mult timp in urma, se „rasfata” doar cu broscute…!Dar ce mi se pare mai grav este faptul ca , bravul nostru presedinte DEMIS, a desemnat pt. functia de premier, chiar pe seful „pucistilor” din vara, pe cel care a organizat lovitura de stat…!Desigur, „cele de mai sus” n-au fost decat o parodie, dar e lesne de inteles ce panarama de presedinte avem…P.S S-ar putea ca porcul sa-i stea in gat…

* 17 decembrie 2012 at 16:51

Mai lesne se intelege ce panarama sunteti!

Status Quo 17 decembrie 2012 at 17:57

Asculta bai fractie,

deocamdata Mickey Mouse are in fata lucruri grele de facut. Lucruri la care, evident, nu se pricepe asa cum nici la meseria lui pare-se nu s-a (nu sa cum ai scris tu mai sus, nota 4!!!) prea priceput.
D-aia a si migrat in politica. Acolo e loc pentru toti ratatii, vorba lu’ Napoleon saracau’.

In comparatie cu Basescu, care a fost cineva in meseria lui Ponta e un nimeni in a lui (nu a s-a cum ai scrie tu, nota 4!!!).

Basescu a comandat prima nava a tarii (asta spune multe) Ponta probabil a comandat doar pizza ca o masina de raliu n-a putut.

Si apropo de aia 7,4 de habauci: la vot au fost 40% din 18 milioane. Adica vreo 7,2 milioane. Au lipsit vreo 200.000 din aia 7,4 ai tai.

USL a luat circa 66% din voturi adica 4,75 milioane. Usor acoperibili de catre cei 1 milion bugetari si de o parte din pensionarii cu creier prajit.

Asa ca las-o mai moale cu victoria ta cu tot.

Si poate ar fi bine sa-ti schimbi pseudonimul in 4,75. Pana la primele alegeri.

N-ar trebui sa te bucuri atat! Tocmai ne-am ales cu un mitoman plagiator ca prim-ministru.

7,4 17 decembrie 2012 at 16:53

Erata – „S-a” in loc de „sa”!

Status Quo 17 decembrie 2012 at 17:45

Te-am prins!!!

Iar ai gresit. Treci in banca. Nota 4. Inca un 4. Daca te mai prind odata iti mai dau un 4 (patru), te las corigent si ne vedem la toamna.

cout 17 decembrie 2012 at 19:01

Ponta este o poanta a democratiei.

Iar ?... 17 decembrie 2012 at 20:00

Iar ai aparut mai neica nimeni SQ ? Inca nu ai reusit sa intelegi ca ATI PIERDUT ? Capul la cutia cu rahat portocacaliu si „CIOCU MIC,CA NU MAI SUNTETI LA PUTERE”! Se pare ca nici ca veti mai fi vreodata. Poporul v-a tras un sut in dos, dar se pare ca mai sunt latrai ca tine, care nu au atita minte sa priceapa ca nu mai aveti unde si la cine sa pupindositi. Unii dintre ai vostri inghit porcul, iar altii ca tine, rahat.

Status Quo 17 decembrie 2012 at 21:47

Bai ragălie,

daca grohai pe forum si scoti din tine toata mizeria acumulata in timp ascunzandu-te – ca un laș cu nadragii plin de pete maro – nu te descarci. Te descarci daca te duci si dai cu capu’ ala patrat de pereti dupa ce bei 2-3 beri.

Din pacate, fricos si las ce esti, continui sa te ascunzi dupa diverse pseudonime facand sa para ca esti mereu alta persoana care e revoltata de postarile mele.

Status Quo 18 decembrie 2012 at 8:13

Este foarte adevărat că dacă mama săraca , şi-ar fi găsit ceva de lucru în seara aia nefericită când a venit tata beat acasă , în loc să-l lase s-o călărească şi uite , să rezulte un execrabil ca mine , toată lumea ar fi fost mai câştigată…..conştiinţa publică nu s-ar fi încărcat cu un semiviol şi comunitatea ar fi scăpat de un tâmpit.
Dar , vorba aceea mama tâmpiţilor este mai mereu gravidă şi fiind aşa de mulţi era normal să ne facem un partid nu…?Forţa PDL!

Status Quo 18 decembrie 2012 at 13:26

Ia uite-l p-asta!
Acelasi ca*cacios care posteaza mereu sub alt pseudonim.
Bai ”USL = Urmează Sărăcie Lucie” mi-e ca scroafa v-a fatat pe toti la fel.

adevarul 18 decembrie 2012 at 15:25

Esti cel mai mare MAGAR de pe forum. Un incult si un dobitoc pe masura! Merti doua peste scafirlie.

Status Quo 18 decembrie 2012 at 19:36

Asa, si? Ia mai zi, mai ragălie?

Iar ti-ai schimbat pseudonimul, cameleonule.

Acu iti zici ”adevarul”, ai? Adevarul e ca esti un cap-de-lemn.

ANI 17 decembrie 2012 at 21:08

O sa le vina rindul tuturor PDL-acilor sa-si inghita limba nu porcul ,ca dupa cit rau au facut in tara asta ar fi cazul sa dispara definitiv din scena politica.

Speranta 17 decembrie 2012 at 22:26

Cred ca ar fi bine sa dam un moment de ragaz guvernului pentru a se apuca de treaba. E cel mai bine. Ca sunt USL-isti, PDL-isti, etc…conteaza mai putin. Cred ca toti ar trebui sa fim mai buni unii cu altii. Vad atata ura in politica de suprafata. Oameni buni, oricine ar fi afacerile se fac tot intre ei. Noi, oamenii de rand, nu ne alegem cu nimic…poate doar cu impozite mai mari si alte cresteri de preturi. Ce conteaza cine e prim-ministru? Pe mine ma intereseaza ca nivelul de trai din tara asta sa creasca, sa se puna accent pe agricultura, educatie si pe sanatate. Nu ma intereseaza ce povesteste Ponta, Antonescu, Basescu sau altii. Sa speram ca va fi mai bine!

* 18 decembrie 2012 at 6:28

Putina logica nu strica. Nu oricine poate rezolva problemele reale despre care vorbesti. Tocmai asta e problema ca avem un guvern ca rezultat al urii absolute.

mike 18 decembrie 2012 at 20:01

Eu cred ca –conteaza –Speranta!!!-speram doar atunci cind la conducere vor fi oameni cu cap–onesti(nu plagiatori=mincinosi), patrioti cu gindul la popor, nu la buzunarul propiu.Eu sper doar atunci cind la putere va fi un nou -TEPES VODA– Se pare ca democratia in Romania nu e- si nu va fi inteleasa niciodata. Manelele si distractiile nesfirsite- nu fac casa niciodata cu -MUNCA– ori una, ori alta.

Nicolaie Guta 19 decembrie 2012 at 9:11

„Hai drili drili dri-ta-la,
De Basescu vom scapa-a!”