Peşteri din Apuseni explorate în prima tabără de vară a Asociaţiei Speologice „Sfinx” Gârda
În perioada 8 – 18 iulie a avut loc în Munţii Apuseni, în Gârda şi împrejurimi, prima tabără de vară a Asociaţiei Speologice „Sfinx”. Scopul taberei a fost explorarea de noi spaţii în peşteri cunoscute, identificarea unor noi continuări în peşteri, documentarea şi cartarea acestora. Activităţile din peşterile din Parcul Natural Apuseni au fost realizate în baza avizului obţinut de la administraţia acestuia, de la Comisia Monumentelor Naturii a Academiei Române şi a Institutului de Speologie Emil Racoviţă, şi a fost anunţat şi Serviciul Salvamont Alba. „În cadrul taberei au fost identificate 4 hornuri (de circa 40 metri înălţime) şi s-a început escalada până la cota de +20 metri a unuia din acestea, în Peştera din Peretele Darninii, care are 5645 metri lungime, şi are pasaje verticale. Parcurgerea peşterii este dificilă, şi din acest motiv depăşirea unor obstacole precum hornuri, care se escaladează cu dificultate, spre deosebire de traseele alpine, se face cu greutate – tura a durat circa 10 ore. În peşterile Belej şi Balanţa s-au explorat nivele inferioare şi au fost identificate prin parcurgere prin pădure 2 posibile intrări strâmte, în cavităţi noi (încă neexplorate). De asemenea au fost găsite noi posibile continuări în nivelul activ (inundat) într-o peşteră nouă”, a explicat Christian Ciubotărescu, preşedintele Asociaţiei Speologice „Sfinx” Gârda. El a spus că, în următoarea tabără, explorările şi cartarea peşterilor spaţiilor nou descoperite vor continua pentru a le putea face publice. „Parcurgerea peşterilor neamenajate implică mers pe suprafeţe denivelate, târăşuri şi, uneori, trecerea unor sectoare echipate cu corzi. Speologii sunt supuşi unor riscuri de accidentare prin natura porţiunilor de peşteră pe care le parcurg. În unele peşteri neamenajate pot avea loc prăbuşiri de blocuri, creşteri ale debitelor de apă, în aşa fel încât să se inunde galerii etc, de aceea pentru practicarea speologiei este necesară o pregătire îndelungată, precum şi avizul Serviciului Salvamont – Salvaspeo din zona respectivă”, a completat Ciubotărescu. (I.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
Truck Tuning Art 2024: DJ Razz de la Radio ZU vine cu #muzicaia în Cetatea Alba Carolina pentru „Untold-ul camioanelor modificate”
Truck Tuning Art 2024: DJ Razz de la Radio ZU vine cu #muzicaia în Cetatea Alba Carolina pentru „Untold-ul camioanelor modificate” Unul dintre cei mai experimentați DJ din România, responsabil cu #muzicaia de la Radio ZU, va fi prezent la Truck Tuning Art 2024 – supranumit și „Untold-ul camioanelor modificate”. Citește și: Truck Tunning Art […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)