Curier Județean

Peste 13.000 de familii din Apuseni vor beneficia de 50 la sută reducere la plata facturilor la curent electric: Moții vor plăti facturi înjumătățite începând cu data depunerii cererii

Ioana Oprean

Publicat

în

Moții vor beneficia de 50 la sută reducere la plata facturilor la curent electric. Într-o primă etapă, este vorba despre aproape 13.000 de familii din 4 orașe și 15 comune din Munții Apuseni *Treptat, urmează alte 1.841 de familii din 8 UAT-uri.

Din răspunsul primit de Instituția Prefectului Alba, după ce locuitorii din Apuseni s-au plâns prefectului Nicolae Albu că nu beneficiază de reducerea de 50% a facturilor la curent electric, conform prevederilor O.G. nr. 27/1996, republicată, rezultă că Electrica Furnizare a promis că de la sfârșitul acestei luni sau cel târziu din aprilie moții vor plăti facturi înjumătățite începând cu data depunerii cererii.

Potrivit Instituției Prefectului Alba, într-o primă etapă este vorba despre 12.917 de familii din 19 unități administrativ-teritoriale, pentru care cetățenii vor beneficia de reducerea de 50% de la data depunerii cererii la primărie, cu condiția să aibă facturile plătite la zi, cea mai veche datând de la 1 septembrie 2022.

Cele 19 UAT-uri sunt Abrud, Baia de Arieș, Câmpeni, Zlatna, Albac, Almaşu Mare, Arieşeni, Bucium, Gârda de Sus, Horea, Lupșa, Ocoliş, Poiana Vadului, Poşaga, Sălciua, Scărişoara, Sohodol, Vadu Moţilor, Vidra.

Urmează ca apoi să beneficieze treptat de facturi înjumătățite și deținătorii celorlalte 1.841 de familii din 8 UAT-uri din totalul celor 14.578 de locuri de consum din Munții Apuseni, potențiale beneficiare de reducerea de 50% aflate în aplicația de gestiune a clienților Electrica Furnizare.

„Furnizorul de energie a menţionat că, în contextul modificărilor legislative cu privire la măsurile de sprijin aplicate clienţilor de energie electrică, a fost nevoit să realizeze, în mod repetat, dezvoltări semnificative ale sistemului informatic de facturare, care să permită evidenţierea în facturi a beneficiilor acordate consumatorilor, beneficii care se vor reflecta în facturi după actualizarea sistemului informatic”, a spus prefectul Nicolae Albu.

El a precizat că Instituţia Prefectului Alba, în colaborare cu UAT-urile din Munţii Apuseni, va monitoriza în continuare cu atenţie modul în care Electrica Furnizare SA, dar şi alţi furnizori de energie electrică, vor aplica reducerea de 50% şi solicită cetăţenilor din zona Munţilor Apuseni care au contracte de furnizare a energiei electrice cu alţi furnizori să transmită prin intermediul UAT- urilor în care domiciliază sau lucrează dacă întâmpină probleme în acordarea acestui beneficiu legal.

Au trecut deja 26 de ani de când a fost adoptată OG nr. 27 potrivit căreia „familiile cu domiciliul în (…) unele localități din Munții Apuseni beneficiază de o reducere cu 50% a prețului final al energiei electrice/gazelor naturale/energiei termice aferent contractului de furnizare încheiat”. Moții speră că poate măcar acum se va împlini…


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț

Ioana Oprean

Publicat

în

Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]

Citește mai mult