Performanță pentru atletul cugirean Vasile Hârjoc: Medalie cu Aur la Campionatul European de Alergare Montană Masters – 2023, din Elveția
Performanță pentru atletul cugirean Vasile Hârjoc: Medalie cu Aur la Campionatul European de Alergare Montană Masters – 2023, din Elveția
La Adelboden în Elveția, între 7 și 9 iulie 2023, s-a desfășurat Campionatul European de Alergare Montană Masters 2023, întrecere la care au luat parte 580 de atleți din toată Europa în două probe de concurs.
În 8.07.2023 a fost cursa de 37,7km. cu diferența de nivel 1853 m., iar în ziua de 09.07.2023 a fost cursa de 8,8 km. cu diferența de nivel de 600 m. Romania a fost reprezentată de 20 atleți și doi conducători ai delegației.
Județul Alba a avut doi componenți în lot: În proba lungă de 37,7 km de la CS Metalurgistul Cugir a concurat Vasile Hârjoc, (născut în comuna Cut) – categ.+70 ani – antrenor: profesor Gheorghe Hăprean. Timpul obținut: 4 ore 49 min. 33 sec. Acesta a ocupat locul 1 (medalie de aur și Campion European în proba individuală la categ.+70). Pe echipe, în cursa de 37,7 km la categ. +65 s-a situate pe locul 1, (medalie de aur și Campioni Europeni). Această performanță a făcut ca Imnul României să fie intonat de două ori la Adelboden.
Aurelian Zăgrean de la C.S. ,,Mică Romă” Blaj a concurat în cursa de 8,8 km, terminând cu timpul de 56 min., obtinand locul 27 la individual și locul 6 cu echipa la categ. + 45.
„Mulțumesc C.S. ,Metalurgistul pentru susținere și cetățenilor din Cugir pentru încurajare!”, a declarant atletul de la poalele Drăganei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)