Pe „Cetate”, derby „de Alba”, Unirea Alba Iulia – Performanța Ighiu 1-1 (0-0)! Egal în prelungiri!

Ultimul derby “de Alba” al anului, pe „Cetate”, disputat în acestă după-amiază, între Unirea Alba Iulia şi Performanţa Ighiu s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0).

ANDREI DAVID a deschis scorul imediat după pauză, cu un șut din careu din centrarea lui Davidaș, iar echipa s-a a avut avantaj pe tabelă până în prelungiri. Performanța, cu un om în minus după eliminarea lui Joldeș din minutul 85, a dat lovitura înaintea fluierului final al meciului prin reușita lui  Iulian ICLĂNZAN (90+4, la o fază în care a fost implicat și Fetița) și a obținut un punct în extremis.

Cu acest rezultat, uniriștii încheie turul pe locul 6 cu 24 de puncte, în timp ce echipa din Ighiu ocupă locul secund cu 31 de puncte și se află la patru puncte în spatele liderului Universitatea Cluj.

Au evoluat următoarele formații:

UNIREA: Cătalin Suciu – Sorin Fulea, Ionuț Grozav, Alex Man, Adrian Matei, Cipri Selagea (cpt.), Alex Giurgiu, Claudiu Davidaș, Bogdan Ștef, Daniel Lăsconi, Andrei David. Rezerve: Alin Apetri, Narcis Rus, Darius Schiau, Andrei Petric, Radu Scrob, Darius Schiau, Adrian Onacă, Dani Tat). Antrenor Adorian Himcinschi

PERFORMANȚA Marius Zăvoi – Claudiu Oara, Andrei Trifa, Cătălin Tineiu, Iulian Iclănzan,  Andrei Mărginean, Florin Hidișan,  Răzvan Fetițăa, Ale Circov, Cosmin Olălău,  Cristian Seiwerth Pe bancă: Paul Joldeș, Daniel Unguru, Rareș Sporea, Paul Medeșan, Claudiu Marcu, Nimrod Zsigmond, Edi Crișan. Antrenor Mihai Manea