Partidele politice și candidații independenți au primit DONAȚII URIAȘE în prima săptămână a campaniei electorale
Potrivit informațiilor furnizate vineri de AEP, ACL PNL-PDL a primit şi declarat, în prima săptămână a alegerilor prezidenţiale, donaţii totale în valoare de 320.410 lei, devansând astfel alianţa electorală PSD-UNPR-PC, care a primit şi declarat donaţii totale în valoare de 312.704 lei.
Partidul Mişcarea Populară ocupă locul trei în clasamentul donaţiilor, formaţiunea primind şi declarând, în prima săptămână a campaniei electorale, 106.000 lei, se arată, totodată, în comunicatul AEP remis MEDIAFAX în care se prezintă situaţia donaţiilor primite şi declarate de partide, alianţe şi candidaţi independenţi la data de 9 octombrie 2014.
Spre deosebire de ACL, PSD şi PMP, care se află în topul clasamentului, UDMR a primit şi declarat, în perioada menţionată, donaţii în valoare totală de 4.000 de lei, în timp ce PPDD a primit şi declarat donaţii de 1.052 lei.
Celelalte partide înscrise în cursa electorală, respectiv Partidul Alternativa Socialistă, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, Partidul Ecologist Român, Partidul PRODEMO, Partidul România Mare nu au declarat donaţii.
Astfel, valoarea totală a donaţiilor primite şi declarate de alianţe şi partide în prima săptămână de campanie este de 744.166 lei.
Dintre toate alianţele şi partidele enumerate, doar ACL şi Partidul Mişcarea Populară au primit şi declarat, în perioada menţionată, donaţii şi din partea persoanelor juridice, în valoare totală de 31.760 lei (ACL) şi 21.000 lei (PMP), restul sumelor fiind constituite din donaţii făcute de către persoane fizice.
În ceea ce priveşte candidaţii independenţi, topul donaţiilor primite şi declarate în prima săptămână de campanie este condus de Călin Popescu-Tăriceanu, cu 207.102 lei.
El este urmat de Teodor Meleşcanu, cu 92.500 lei, Monica Macovei, cu 55.060 lei, din care 28.301 lei donaţi de persoane juridice şi 26.758 lei donaţi de persoane fizice, clasamentul fiind închis de Gheorghe Funar, cu 1.500 lei.
Astfel, valoarea totală a donaţiilor primite şi declarate de candidaţii independenţi în prima săptămână de campanie este de 356.162 lei.
În total, alianţele, partidele şi candidaţii independenţi au primit şi declarat în prima săptămână a campaniei electorale suma de 1.100.328 lei, din care 1.019.266 lei donaţi de persoane fizice, iar 81.061 lei donaţi de persoane juridice.
Finanţarea campaniilor electorale este reglementată de Legea privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale, unde se prevede că donaţiile şi legatele primite după deschiderea campaniilor electorale de la persoanele fizice sau juridice trebuie declarate AEP de către mandatarul financiar, în termen de cinci zile lucrătoare de la primire.
Sursa Mediafax.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]








