Actualitate

Panouri fotovoltaice: Cât pot câștiga românii din vânzarea energiei

Ioana Oprean

Publicat

în

Panouri fotovoltaice: Cât pot câștiga românii din vânzarea energiei

Mulți români își montează aceste sisteme din banii lor, pentru că programul statului, denumit Casa Verde, înseamnă luni de așteptare și multă birocrație.

Până acum, din cele 44.000 de dosare depuse, nici jumătate nu au fost evaluate și aprobate.

Ministerul Mediului susține că, până la sfârșitul anului, va fi organizată o sesiune la care se așteaptă să fie înregistrare sute de mii de cereri.

Claudiu și-a instalat panourile fotovoltaice din banii lui. Și asta pentru că a vrut să scape de birocrația prin care ar fi trebuit să treacă pentru finanțarea de la Administrarea Fondului pentru Mediu.

Claudiu Sasu, prosumator: ”Așteptarea asta ne costă, sistemul meu e ceva mai complex, a costat vreo 35.000 de euro, dar e un sistem mare, capabil să îmi asigure energia pentru trei mașini electrice, pentru încălzire și evident să mai și vând în rețea. Ca și idee, în ultimele cinci luni am vândut în rețea de 7.700 de lei”.

Mulți fug de programul Casa Verde din aceleași cauze: birocrația și suma mică finanțată, doar 20.000 de lei.

Răzvan Cărpinișan, consultant sisteme fotovoltaice: ”Timpul de așteptare e foarte mare, clienții preferă să își instaleze pe banii proprii, să nu aștepte. Cererea a explodat în ultimele luni, cred că a început undeva din mai, martie, un interes foarte mare pe fotovoltaice. O casă care consumă undeva la 400 de kwh pe lună și s-a montat un sistem de 5,4 kw, preț total de 6.300 de euro. În acest cost au intrat 12 panouri de 450 w”.

Până acum, o persoană care voia să își monteze panouri fotovoltaice prin programul Casa Verde trebuia să apeleze la un instalator.

Autoritățile speră să fie 30.000 de prosumatori până la sfârșitul anului

Acesta se ocupa de dosarul care trebuie depus la Administrația Fondului pentru Mediu și să se ocupe astfel de toată birocrația. Acum însă lucrurile s-ar putea simplifica pentru următoarea sesiune, după exemplul Rabla Electrocasnice.

Mihai Verșescu, Organizația Patronală a Proucătorilor de Energie din Surse Regenerabile: ”Viitorul prosumator să se adreseze el direct Fondului de Mediu, nu cum este în momentul actual, printr-un instalator. Gândiți-vă, dacă sunt de exemplu 500 de dosare sau un instalator poate să aibă 10 dosare, 500, au existat cazuri cu 2.000 de dosare, în cât timp poate să aplice la acest program? Așa, fiecare consumator este anunțat cu o perioadă anterioară de 2-3 săptămâni, își pregătește aceste acte și le încarcă singur pe platforma AFM. Va scădea și costul proiectului, pentru că instalatorii în prezent au personal angajat pentru birocrația statului român”.

În acest moment, sunt înregistrați 17.400 de prosumatori, cum sunt numiți cei care produc energie pentru consum propriu și vând surplusul, fiind conectați la sistemul național.

Estimările autorităţilor arată că, până la sfârşitul anului, numărul lor va fi de 30.000 de prosumatori.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult