Actualitate

Noua lege privind plățile în numerar. Cât cash vor putea folosi românii pe zi?

Unirea Ziarul

Publicat

în

Noua lege privind plățile în numerar. Cât cash vor putea folosi românii pe zi?

Începând cu data de 16 iunie 2024, românii vor experimenta modificări substanțiale în utilizarea banilor cash, ca urmare a intrării în vigoare a așa-numitei Legi a banilor cash.

Această lege, care se regăsește în documentele oficiale ca Legea 406/2023, împreună cu Ordonanțele de Urgență 98/2023 și 115/2023, constituie temelia acestei reforme legislative. Printre aspectele semnificative ale acestei legislații se numără stabilirea unei limite zilnice de tranzacționare în numerar, fixată la 10.000 de lei pentru orice tranzacție între persoane fizice și entități juridice, scris dcbusiness.ro

Pe lângă această limită, noile reguli vizează și modul de gestionare a soldului de casierie și procedurile de avansuri de decontare. Conform acestor reglementări actualizate, sumele de numerar la sfârșitul fiecărei zile nu vor putea depăși 50.000 lei, iar pentru anumite tipuri de magazine, cum ar fi cele de tip cash and carry, supermagazine și hipermagazine, limita este de 500.000 lei. Orice sumă care depășește aceste plafonuri trebuie depusă în conturile bancare în decurs de două zile lucrătoare.

Citește și: Pensii 2024 | Noua lege a pensiilor: Cine sunt vârstnicii care nu vor avea parte de creșteri de la 1 septembrie

De asemenea, o altă schimbare importantă constă în obligația impusă operatorilor economici de a accepta cel puțin un mijloc de plată electronică, în scopul consolidării eforturilor de digitalizare a sistemului financiar din România.

Potrivit textului de lege, ”instituțiile publice care încasează prin casieria proprie sume în numerar reprezentând venituri cuvenite bugetelor proprii au obligația să asigure plătitorilor și cel puțin o altă modalitate de plată a sumelor respective prin intermediul serviciilor de plată fără numerar, definite conform Legii nr. 209/2019 privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative, cu respectarea prevederilor legale în vigoare și cu condiția asigurării fondurilor necesare achitării comisioanelor stabilite pentru efectuarea acestor operațiuni.

Instituțiile publice pot opta, pentru încasarea veniturilor cuvenite bugetelor proprii, să utilizeze exclusiv mijloace de plată fără numerar, definite conform Legii nr. 209/2019, cu respectarea prevederilor legale în vigoare și cu condiția asigurării fondurilor necesare achitării comisioanelor stabilite pentru efectuarea acestor operațiuni”, se precizează în actul normativ mai sus menționat.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult