Ştirea zilei

Nemulțumiri în rândul medicilor de familie din Alba: Guvernul le reduce veniturile cu 50% în 2024. Cât vor primi de la CNAS pentru fiecare pacient și fiecare serviciu medical

Ioana Oprean

Publicat

în

Nemulțumiri în rândul medicilor de familie din Alba: Guvernul le reduce veniturile cu 50% în 2024. Cât vor primi de la CNAS pentru fiecare pacient și fiecare serviciu medical

Nemulțumiri în rândul medicilor de familie din Alba, ale căror venituri ar putea scădea cu 50%, în acest an, după apariția deciziei Casei Naționale de Asigurări de Sănătate privind valoarea punctelor după care se fac plățile serviciilor prestate de aceștia. Decizia, aflată în transparență decizională, afectează și alți furnizori de servicii medicale ambulatorii.

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a publicat în transparenţă decizională valoarea punctelor per capita şi pe serviciu, în asistenţa medicală primară şi valoarea punctului pe serviciu în asistenţa medicală ambulatorie de specialitate.

După măsurile fiscale de la finele anului trecut prin care se măresc impozitele la IMM si PFA, care afectează medicii de familie, CNAS a publicat noile valori pentru acest ale punctelor în baza cărora se fac deconturile serviciilor: le-au tăiat cu 30%. Cumulat cu inflația și mărirea impozitelor decisă prin alt act normativ, medicii de familie se văd cu veniturile tăiate la jumătate în acest an.

Citește și: Impozit de 10% pentru asigurările de sănătate: Angajații care își iau concediu medical în 2024 vor avea salariul mai mic. Excepții

Asociația ASCLEPIOS Alba a luat la cunoștință cu stupoare și regret de modul în care au fost calculate valorile punctelor pentru capitație si servicii atât pentru Asistenta medicala primara, cât si pentru Ambulatorul de specialitate, apărute in transparență decizională pe site-ul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.

”Acum când valoarea inflației este mare, când aprecierea altor categorii sociale a crescut, cabinetele medicilor de familie si celor din ambulator vor avea veniturile diminuate cu aproape 30%. În plus creșterea salariului minim pe economie a determinat creșterea salariilor asistentelor și a personalului auxiliar. Și să nu uitam de creșterea semnificativa de taxe pentru anul 2024.

Toate acestea corelate vor duce la o scadere a veniturilor medicilor de aproximativ 50%. Această măsură considerăm ca atinge direct si profund negativ aceste categorii profesionale. Ținând cont de deficitul cronic de medici, aceasta măsură nu numai că descurajează intrarea în sistemul de sănătate a celor tineri, ci duce și la înlăturarea celor existenți prin incapacitatea de a susține cheltuielile cabinetelor.

Asociația ASCLEPIOS Alba invită toți medicii de familie și de alte specialități să participe la o întâlnire în data de 15.01.2024, luni, ora 13, la sediul Colegiului Medicilor Alba. În cadrul întâlnirii dorim să stabilim cum vom acționa raportat la aceste măsuri nepotrivite.

Președinte Asociația ASCLEPIOS Alba”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult