Miza în „Cetate”: terminarea campionatelor la juniori A şi B *SC Fotbal Unirea 2006 aşteaptă aprobarea planului de reorganizare!
În 17 ianuarie a fost un nou termen la Tribunalul Alba în cazul SC Fotbal Unirea 2006 SA, societatea care administrează clubul albaiulian intrată în faliment. La începutul lunii noiembrie 2013 a fost întocmit tabelul definitiv al creanţelor, cuantumul datoriilor depăşeşte 1,8 milioane de euro, iar Adunarea Generală a Creditorilor a structurat planul de reorganizare. Clubul din Cetatea Marii Uniri şi-a încetat activitatea la nivel de seniori la începutul anului trecut şi îşi continuă activitatea numai cu juniorii A şi B, în 2014 formaţia fanion a judeţului trebuind să aniverseze 9 decenii de activitate. „Am depus în luna decembrie planul de reorganizare, iar în luna februarie ar trebui aprobat de Adunarea Creditorilor”, a declarat Mihai Dăscălescu, administratorul special.
Gruparea albaiuliană încă aşteaptă să încaseze de la Terek Groznâi suma de 90.000 de euro, reprezentând procentul cuvenit din taxa de solidaritate în cazul transferului lui Gicu Grozav de la Petrolul Ploieşti în Rusia. În plus, tot la capitolul financiar, FC Unirea a întocmit documentele aferente pentru grilele de promovare ale tinerilor Eduard Schuller, Ionuţ Stan şi Vlad Ignat, înregimentaţi de Dinamo, formaţie care ar fi obligată să achite în jur de 20.000 de euro. În cazul în care planul de reorganizare nu va fi aprobat, atunci clubul intră în faliment şi Unirea Alba Iulia dispare şi din acte, după ce în realitate mai există numai prin Centrul de copii şi juniori! Florinel Oprinca este administrator judiciar al SC Fotbal Unirea 2006, societaţii cerându-i-se falimentul de SC Man Tours SRL. „Important pentru noi este să continuăm activitatea la copii şi juniori şi să încheiem campionatele în curs, cu speranţa că în viitoarea ediţie o să fie şi echipă de seniori, chiar să plecăm din Liga a IV-a”, a mai menţionat Mihai Dăscălescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)