Ziarul Unirea

Mircea Trifan este noul preşedinte al PSD Cugir

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Conferinţa orăşenească Cugir a PSD, desfăşurată vineri 1 martie, la Casa Orăşenească de Cultură l-a ales în funcţia de preşedinte pe ing. Mircea Trifan, fost lider interimar al organizaţiei de la plecarea fostului preşedinte, Cornel Murg, la Prefectura Alba.

Cei 386 de delegaţi prezenţi la reuniune au ales totodată pe cei opt vicepreşedinţi, pe secretarul şi trezorierul organizaţiei, dar şi pe cei 28 de membri ai biroului. Mircea Trifan a fost ales cu 263 de voturi, iar contracandidatul sau, Nicolae Muntean, a primit voturile a 121 de delegaţi.

ELIT

Cei opt vicepreşedinţi aleşi în cadrul aceluiași eveniment sunt: Anton Butnaru, Bogdan Dumitru, Nicolae Mihăilesc, Aurel Paștina, Lucian Pop, Horia Rotche, Mircea Simu și Ovidiu Ene. Pentru funcţia de secretar a candidat şi a fost reales Cristian Ciutrilă, iar pentru cea de trezorier, Mihaela Bota.

În ceea ce priveşte ceilalţi membri ai biroului aceştia sunt după cum urmează: Gheorghe Manciu, Virgil Matei, Marian Popa, Nicolae Cetină, Viorel David, Nicolae Julean, Toader Nane, Ion Marinescu, Vasile Sârbu, Ana Guia, Maria Vasilcan, Marius Mitrea, Mircea Ciuculete, Ramona Onice, Constantin Sârbu, Septimiu Dincu, Daniele Hiriza, Monalisa Borza, Emil Boldoșan, Alexandru Micaciu, Daniel Popa, Ioan Alexandru, Ancuţa Mizgai, Zoltan Kiss, Ioan Crişan, Petruța Anca, Paul Dincu, Constantin Bârsan.

Conferinţă a mai hotărât că întregul birou al organizaţiei locale să participe în calitate de delegaţi la Conferinţa judeţeană Alba a PSD.

Din staff-ul organizaţiei Alba a PSD au fost prezenţi: preşedintele Ioan Dîrzu, vicepreşedintele Dorin Sandea şi preşedinta organizaţiei judeţene a femeilor din PSD Alba, Marcela Daramuș.

Constantin PREDESCU

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| 40 de preșcolari i-au vizitat astăzi pe polițiștii din Sebeș: Micuții oaspteți, învățați cum să circule corect

Peste 40 de preșcolari i-au vizitat azi, 16 iunie, pe polițiștii din Sebeș și au învățat, de la aceștia, cum… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

56 Comentarii

tata 2 martie 2013 at 15:55

Vai de noi…..

Monica 2 martie 2013 at 15:57

A fost ca la C I R C!!!!!!

isarescu 2 martie 2013 at 17:48

exact ca la circ..a fiscala cu ene

Elena 2 martie 2013 at 17:52

Mircea nu are nicio vina,credeti-ma! Daca va putea gestiona partidul e OK! Daca nu, va veni nănasul sau Murg si o sa-i ia jucaria PSD si i-o da lui Bogdanel, bunul sau nepoţel.
E amar ce s-a întamplat aseara, ceva fara precedent ce n-a reusit Contan,Pastina, Dirjan , Bulbucan in alte vremuri cand PSD-ul insemna ceva. Vineri, democraţia a fost călcată in picioare iar oamenii care au asistat la scene de un comic fara precedent vor tine minte ce a ajuns PSD-ul din Cugir. Jalnic!!!!

isarescu 2 martie 2013 at 17:52

cine a vrut sa conduca partidul !!!!!! laita ,latrau cu ene si mai este cineva ,oare cine?

ana 2 martie 2013 at 18:46

Eu stau si ma intreb,oare pentru ce atata CIRC?? Oare Contan,Predescu,Ene…urmaresc ciolanul cel mare? Si Doamna ENE,oare are studii superioare?? Aseara parca era la Circ sau pe Stadion… Pacat,mare pacat ca niste porci isi bat joc de munca altora

anonim 2 martie 2013 at 18:52

C P ….ai reusit!! Ai creat un circ de zile mari… Ai reusit sa faci ca familia ENE sa isi arate adevarata fata. Bravo!!! Felicitari C.P. Si pe LATRAU de ce nu lai pus sa latre mai tare. Sau il faceai pe alcolistu de Ene director la Fabrica de Arme?? Te vindea alcolistu.

Mihai 2 martie 2013 at 18:55

Stie cineva,cine era stirba aia de tot zbiera?? Ce nu era bine?

Nelu 2 martie 2013 at 21:12

De ce n-a raportat Pastina cum a vandut el PSD-ul la PNL cand a propus sa se mareasca impozitele si taxele locale? De ce rînjea oarew pe scena ca a reusit sa le-o traga la cugireni, la aia sarmani cu 500 -600 lei pe luna Frmos dle bogat fost mare bancher!!

Membru PSD 4 martie 2013 at 14:48

Domnule Nelu… Imi pare rau ca esti un om neinformat dar vad ca stii totusi sa comentezi pe internet in loc sa iti cauti inca o sursa de venit, daca tot ai salariul asa de mic. Taxele si impozitele s-au marit cu 16% pentru ca:
„Primăriile care menţin taxele locale la nivelul de anul trecut nu vor mai putea recurge la această măsură decât dacă nu au niciun fel de datorii şi nu îşi afectează astfel veniturile proprii, în caz contrar fiind obligate de Guvern să indexeze taxele şi impozitele prin noi hotărâri, potrivit modificării Codului Fiscal.”

marius marius 2 martie 2013 at 21:14

@Mihai
Acea doamna „respectabila” se numeste Dorina Ene iar nu era bine ca si a dat seama ca favoritul ei nu castiga si iubitul ei sotior nu si mai poate implini visul de a ajunge director la fabrica.

anonim 2 martie 2013 at 21:30

Nelu… cu cat a facut tranzactia Pastina?? Tu cat ai luat de acolo? Le-o traso la aia care au lucrat sau lucra la Ene cu 500-600?? Sau la aia la care o uitat Ene sa le mai plateasca salarul,ca au muncit pe branci ca EL sa dea bani la RADITOAIA

dorel de pe scaunel 2 martie 2013 at 21:20

Mircea tu sa nu-ti faci probleme. Esti un baiat curat N-ai stofa de lichea precum cei care au manipulat tot .Păpuşarii sunt alţii care au compromis pentru multa vreme valoarea de cinste si democratie Exista un Dumnezeu pentru fiecare si vor platii pentru ce au facut si fac. Mergi pe picioarele tale ca esti tanar si ai un viitor bun.

floarea 2 martie 2013 at 21:28

Eu nu sînt la PSD si am rimit 2 invitatii pentru mine si sotul meu care e la PP DD cu Diaconescu Am fost eu la sedinta ca sotul na vrut Ce am vazut ca ati facut cu oamenii ca la circ nu mas inscrie veci la voi

anonim 2 martie 2013 at 21:33

@floarea
Ce sa ii faci daca iti e Sef Nicolae Muntean?? daca nu participai,vedeai tu luni cum LATRA :))

anonim 2 martie 2013 at 21:36

@ mariu marius

Am auzit ca visul lui Oxidiu Ene e sa ajunga director general la FAC si Dorina director economic :))

presedinte de organizatie 2 martie 2013 at 21:41

Dar Ciutrila cum a ajuns secretar ca parca are mutatie pe la Alba? Sau se poarta ilegalitatea si aici?

Membru PSD 4 martie 2013 at 14:54

Dl. Ciutrila are domiciliul in Cugir si eventual viza de flotant in Alba Iulia, deci… nici o ilegalitate aici

anonim 2 martie 2013 at 21:47

Eu sant prsedinte de organizatie si mi sa cerut sa aduc oameni pentru domnu Mircea sal voteze Sa fie oameni chiar din alta parte dar cat de multi Nu am facut asta jur si poate sa madea afara Murg cu pastina canumi pasa sa ramaie iei.Domnu Mircea nu mia cerut asta dar altii da

titirca inima rea 2 martie 2013 at 21:51

Ce ma mira e prezenta Monalisei Borza in aceasta gradina zoologica; o stiam ca pe cineva cu coloana vertebrala si cu caracter;am impresia insa, ca pentru o amarata de functie de directoras de scoala a acceptat pactul cu diavolul;pacat

Nelutu 2 martie 2013 at 21:55

Dar vreo 60 de buletine gasite in plus in cutia cu voturile de unde or fi aparut oare?
Leo fi pus oare Laie Muntean.? Nu cred Ala circ nu ene si cine mai zicea unu

presedinte de organizatie 2 martie 2013 at 22:02

ce penibili…unde ai vazut tu buletine in plus?? poate nu aveai okelarii la tine sa vezi ca urnele erau goale si apoi ce a zis comisia de numarare?? prosteala de 2 bani

presedinte de organizatie 2 martie 2013 at 22:04

E foarte urat din partea lui Predescu ca sa bagat el cu coada… Uite ce a iesit,CIRC. Ura intre colegi si atata invidie….plus ca acum sar toti cei care vin la PSD doar pentru niste functii pe undeva. Sa va fie RUSINE la toti pentru circu creat!!

anonim 2 martie 2013 at 22:09

Matei….Hey Matei te-ai trezit tata?? Cine tea sunat? Latrau?? Mai lucri de luni?? Tiai indeplinit sarcina sa faci taraboi,dar se stie ce presedinte de organizatie esti….pe liste 70 pe treaba tu si nevastata

gogu 2 martie 2013 at 22:29

Mai Pastina lasa vrajala ca esti partas la tot circu Dute si cheltuie banii prin Turcia si nu mai sta la coada la psd ca tot un anonim ramai Tot neai facut de rîs cu marirea taxelor si imozitelor stai pe curul tau mai bine pana cand uita amarîţii care teau votat si iai pacalit

anonim 2 martie 2013 at 22:35

zise gogu….si mai lua o gura din asfalt !! Tu cine esti mai gogule de sti atatea??

luca 2 martie 2013 at 23:14

oare de ce a fost asa disperata d-na Ene? cam citi bani a pierdut cu Matei si latrau sau poate cu sponsorizarile de la clubul de fotbal condus de lae muntean

anonim 3 martie 2013 at 7:57

@luca
Matei pierde bani doar la pariuri sportive,d-na Ene a pierdut bani in Latrau si PDL(sa nu uitam ca mergeam d-na Raditoiu dupa bani la ei)

Marian 3 martie 2013 at 9:53

Sunt vechi membru PSD, am participat la multe conferinta dar credeti-ma ca acum n-am vazut niciodata. Am ajuns acasa cu un gust AMAR. Dupa parerea mea, sunt impartial, echipa trebuie intinerita dar nu numai la varf, a se vedea vicepresedintii. Nu m-ar deranja daca ar conduce Trifan, dar sunt sigur ca NU. Raul vine din alta parte. Numai o forta divina mai poate salva aceasta organizatie si o spun cu toata convingerea. Om trai si vom vedea!

Mariana 3 martie 2013 at 9:56

Si ce daca…..

mihai 3 martie 2013 at 12:07

murg nu iti este rusine ? nu este prima data cand regizezi asa ceva! nu conteaza cine castiga dar trebuia sa fie alegeri corecte ! cred ca ponta trebuie sa afle ce se intampla! te-ai dat pe fata de partea celor care s-au dovedit incapabili de ase afirma si care gasesc solutia salvatoare in promovarea pe linie de partid ! ar fi cazul sa iesiti din toate instititutiile statului unde ati promovat numai nulitati ! oamenii cred ca nu mai trebuie sa se lase prostiti 1 A-TI ADUNAT IN CONDUCEREA psd NUMAI INDIVIZIZI CAR DORESC SA OCUPE FUNCTII fara a avea vreun merit ei s-au familia lor ! pastina s-a instalat intr-o functie de Yesmen aceea de reprezentant AGA si si-a angajat nora in uzina ! Ciutrila ia bani ca si consilier juridic din uzina pentru ce? doar ca e membrui PSD? POP, Dincu, Mihailescu si alte nulitati doresc functii in cele doua uzine ! Macar Muntean nu a solicitat nici o functie si nu si-a angajat copiii in uzina numai pentru ca este membru PSD ! oricum incepand din 1 martie multi vor intoarce spatele organizatiei PSD CUGIR ! Esti multumit MURG?

matei virgil 3 martie 2013 at 12:37

De ce va e rusine de identitatea voastra dragi colegi,iesiti si spuneti cu adevarat ce simtiti si nu mai vorbiti pe la colturi.Ai invins continua, ai pierdut continua,eu sunt mandru de numele pe care il port si de partidul din care fac parte.Iubesc culorile alb si rosu si nu pot sa fiu decat PESEDIST si DINAMOVIST.Daca aveti cu adevarat nevoie de oameni cinstiti si corecti in partid eu voi fi alaturi de dumneavoastra.

un fost PSD-dist 3 martie 2013 at 12:51

am fost PSD-ist de 23 ani ! gata din 1.03.2013 s-a terminta ! am crezut tot timpul ca PSD este un partid care doreste binele celor multi 1 CEEA CE S-A INTAMPLAT VINERI M-A CONVINS CA PARTIDELE AU DEVENIT UN FEL DE RAMPA DE LANSARE PENTRU INCAPABILI CARE NU AU REUSIT PE PLAN PROFESIONAL SI CONSIDERA PARTICIPAREA LA CATEVA SEDINTE DE PARTID DREPT RAMPA DE LANSARE PENTRU EI , FAMILIE SAU PRIETENI DREPT RAMPA DE PROPULSARE PE PLAN PROFESIONAL 1 SA RECAPITULAM – ULISE , raditoiu, valase nulitati promovate de partid! Pastina ,caruia nu-i ajunge pensia de 40-50 milioane infipt consilier si membru AGA -Un post in care ridica mana pentru cateva milioane pe luna, si si-a angajat fiuyl la prefecturacu ajutorul lui murg si nora la UMC , Mihailescu si pop niste incapabili, Ciutrila care suge la doua ugere APPA si UMC unde este consilier Juridic si membru CA esi nu ar avea voie deoarece nu mai locuieste in Cugir, Dincu Directir la FAC unde a aarata de ce este capabil, Mihailescu care spera sa il ilocuiasca pe dincu !!! oameni buni unde o sa ajungem? cred ca ar fi cazul sa luam pozitie in ceea ce priveste aceste aspecte! pe termen lung partidul nu va avea decat de pierdut1 UITATI-VA LA pnl DORITI SA AJUNGEM CA EI ? AU PROMOVAT PERSOANE CA MORARIU; FAM RADITOIU ; VLASEA =nulitate absoluta , bine ca in sfarsit a fost schimbat din functie, asta va doritid-lor din PSD ! Nu va fie frica de MURG luati atitritudine! este cazul sa fie scoase din toate institutile statului promovarile pe baza politica

membru PSD 3 martie 2013 at 13:15

Stimate coleg, Virgil, sunt mandru ca mai avem asemenea oameni in partid cu coloana vertebrala care stiu f. bine ce vreau. Sper sa nu te dezamagesc, insa eu nu-mi voi dezvalui identitatea. Si stii de ce< ? Mi-e putin teama, de necrezut in democratie dar asta simt. N-am crezut niciodata ca-mi va fi frica sa vorbesc intr-o tara care cu mari sacrificii si-a obtinut libertatea. Sunt de acord ca toate aceste nemultumiri din randul colegilor de partid trebuie sa ajunga la d-nul Ponta.
Nu pot sa mai spun decat Doamne-ajuta!

maria 3 martie 2013 at 13:18

Perfect adevarat, felicitari!

anonim 3 martie 2013 at 15:07

Dar oare pentru ce e bun Latrau?? Cred ca stie toata uzina si toti baieti care au jucat fotbal la el…ce stie sa faca. El zbiara si atat!! Trebuie promovate persoanele care merita,dar nu Latrau,Ene sau Matei. Acum sa fim seriosi. Una e sa iti spui si sa iti susti nemultumirea si alta e sa te faci de rusine facand circ

presedinte de organizatie 3 martie 2013 at 15:12

Haidati sa lasam tot circ si sa vedem ce e de facut pentru binele OAMENILOR. Nu sunt locuri de munca,gazul;curentul;apa…toate s-au scumpit si salarul nu. Astea sunt probleme,nu circu asta sau comentarii pentru o nimica toata.

mihai 3 martie 2013 at 15:57

apelati la Pastina cu siguranta isi va vinde votul pt niste maruntis si va vota orice cresteri in consiliul local!

anonim 3 martie 2013 at 16:16

aveti dreptate d-le presidinte de organizatie nu conteaza cine a fost ales dar conteaza foarte mult ce s-a intamplat acolo, conteaza si e mare pacat ca asupra acestei organizatii a ramas o pata urat mirositoare pusa de murg si acolitii!

Trifan 3 martie 2013 at 16:36

!

Trifan 3 martie 2013 at 16:37

!!

Trifan 3 martie 2013 at 16:38

!!!

Trifan 3 martie 2013 at 16:39

?

Trifan 3 martie 2013 at 16:39

??302

Trifan 3 martie 2013 at 16:40

???

membru PSD 3 martie 2013 at 16:54

Stimati concetateni, din cate stiu eu Matei n-a candidat la functia de presedinte, nu inteleg unele comentarii. 2 am fost prezenta la conferinta si problema nu s-a pus cine e mai bun sau mai rau, ce facea mai mult unul sau altul, dintre 2 rele il alegi pe cel mai putin rau. Esenta consta in cu totul altceva; modul de desfasurare a conferintei, ura de parca nu am fi fost cu totii colegi, optiunea celor de varsta a 3 a de a merge cu cei tineri dar ei nu se dau deoparte si iertati-ma bagarea pumnului in gura; trebuie sa iasa cel dictat de la centru . Vi se pare corect, normal , democratic?

maria 3 martie 2013 at 16:55

Corect.

anonim 3 martie 2013 at 22:15

@membru PSD
Matei nu a candidat,Dar a facut circ. Aici e problema. Si cine a fost cu ura??Nu Matei,Predescu si familia Ene??

Nico 4 martie 2013 at 8:57

Concluzie : Liberalii si-au pus omul(marioneta )in functia de presedinte al psd Cugir !!!

Membru PSD 4 martie 2013 at 15:08

Nico draga… Esti degeaba. De unde ai tras concluzia asta tampita?

geo 4 martie 2013 at 9:22

Bai psd-istilor vreti sa-l puneti pe Pop Lucian sef la fabrica de arme, un excroc care a facut afaceri cu „bomboane” cu Rosianu. Si in plus pop lucian a pierdut si desene luate din BDS de la UMC. Ce pazeste Raditoiu? sau se face ca nu stie?
Un asa iresponsabil poate fi un foarte bun sef

Sătul de analfabeți 4 martie 2013 at 13:58

Cred ca multi dintre voi ar trebui sa va intoarceti in scoli, sa invatati limba si literatura romana si abia apoi sa faceti politica pe internet. Mi se pare foarte ciudat ca nu sunteti in stare sa scrieti corect, dar sunteti atat de frustrati de conditia voastra de oameni BANALI, incat aruncati cu noroi in ceilalti din jur. Si toate astea din invidie ca nu ati ajuns si nu veti ajunge NICIODATA la nivelul lor.
@Mihai, ma simt obligata sa iti ofer cateva lectii:
– „ați” se scrie legat atunci când are rol de verb auxiliar al perfectului compus: „ați adunat”. Daca nu intelegi ce este perfectul compus poti sa cauti pe Google;
– „sau” se scrie legat atunci când este echivalent cu ”ori”: „sau familia lor”.
Sa stii ca nu e foarte complicat, e gramatica de clasa a V-a, a VI-a si cred ca poti lua meditatii.
Totusi, pana inveti macar sa vorbesti si sa scrii corect, iti sugerez sa stai cuminte in banca ta, pentru ca te faci de rusine. Te chinui atat de mult sa expui niste idei, dar de fapt iti bagi joc de limba romana si implicit de educatia ta.
Pacat de profesorii care au fost platiti, dar si-au pierdut timpul sa te invete limba romana!

Aurelian 4 martie 2013 at 14:05

Esti „satul de analfabeti”? Nimic mai simplu, scoate dascalii din politica, si pune-i sa-si faca datoria in sala de clasa, ca sa nu mai fie „producatori de analfabeti”!

Sătul de analfabeți 4 martie 2013 at 14:52

Daca as putea, as face lucrul acesta, insa imi cunosc limitele, comparativ cu altii si imi exprim parerea doar cand stiu ce si cum sa vorbesc.
Considerati ca nu e nimic mai simplu decat sa scot EU dascalii din politica? Probabil aveti impresia ca sunt ministrul Educatiei, altfel nu inteleg ce vreti sa spuneti. Multumesc pentru apreciere, oricum.

Noo stai asa 4 martie 2013 at 17:14

Satula de analfabeti se simte la capitolul ocuparii de functii pa criterii politice! La ce prelegeri de gramer ne da ne-am prins si cine e!

Lulu 5 martie 2013 at 9:02

Singurul om de valoare acolo a fost Dr. Butnaru !