Mircea Hava, preşedintele PDL Alba: „Demisa lui Emil Boc era necesară pentru detensionarea situaţiei. Anticipatele nu reprezintă o prioritate pentru România”

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Preşedintele PDL Alba Mircea Hava şi membru în Biroul Permanent Naţional al democrat-liberalilor a declarat azi, la Alba Iulia, că demisia lui Emil Boc nu a fost o surpriză pentru nimeni, considerând că o astfel de mişcare reprezintă o soluţie pentru detensionarea situaţiei politice din ţară. Hava a spus că se aşteaptă ca acum toţi cei care au cerut plecarea guvernului Boc, în special oamenii politici, să-şi dea mâna spre binele României şi să colaboreze pentru instalarea unui nou guvern până la alegeri. Hava crede că alegerile anticipate nu reprezintă o prioritate pentru România în acest moment.

„Nu comentez prea multe, sunt lucruri pe care le ştiu de ieri, de aseară (n.r. duminică, 5 februarie), era un lucru pe care l-am stabilit, ştiţi foarte bine că vă spuneam că ar trebui să se facă lucrul ăsta (n.r. – demisia lui Emil Boc) dacă este un moment de a detensiona tensiunile, nu mai discut dacă sunt reale sau mai puţin reale. Urmează încă o zonă de mari tensiuni pentru că trebuie pus un guvern nou în funcţie, eu sper că toţi actorii, adică oamenii politici care până acum au spus plecaţi, plecaţi, să vină împreună, împreună cu societatea civilă, împreună cu cei care se mai gândesc un pic la România să se facă un nou guvern care o să aibă parcursul până la alegeri. (…) Este momentul ca orgoliile să fie lăsat deoprate. Ţara este bine, nu foarte bine cum ar vrea toată lumea, dar este bine şi cred că se poate păstra ceea ce s-a făcut şi România se poate relansa”, a declarat preşedintele PDL Alba, Mircea Hava, membru în Biroul Permanent Naţional al democrat-liberalilor.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

19 Comentarii

mr 6 februarie 2012 at 17:06

cred ca o sa-l puna prim ministru pe Florin Roman!

Mihai 6 februarie 2012 at 17:26

Detensionarea va veni cand demisioneaza si Basescu.Si alaturi de el si Boc si voi toti.Atunci romani vor putea rasufla usurati.Tara este bine ? Ce afirmatie este asta? Intrebarea este : Poporul roman o duce bine?Daca voi reprezentati tara, atunci poti afirma ca tara este bine.Chiar foarte bine din punctul vostru de vedere.Asteptam demisia voastra la un loc. Lasati orgoliile politice, si pentru binele poporului demisionati.Cereti celorlalte partide politice acest lucru, dar voi nu sunteti in stare sa-l realizati. De ce ? Pierdeti prea mult? Nu ati strans destul ?Chiar vreti sa vlaguiti poporul roman?Sunteti ca lipitorile, v-ati lipit de arterele statului roman si-l vlaguiti de puteri. Pana cand ?

Andrei 6 februarie 2012 at 18:08

bine, bine. SPui sa plece Basescu, Boc, tot PDL-ul. Si sa vina la guvernare PSD? Adica inflatia, ajutoarele sociale, comunistii? Oameni gen Adrian Nastase? Nu uita ca cine se naste din pisica soareci mananca ”adica Ponta se naste din PDSR”. Pana una alta din multe rele, cred ca raul cel mai mic e PDL sau in extremis PNL. Nu PSD oricum.
Astept comentarii de la mostenitorii comunistilor TSD(tineretul social democrat)

unu 6 februarie 2012 at 22:06

nu e bine sa ramana tot astia. Vai de capul tau!!!
ar fi bine sa nu mai fie alegeri. DACA TU TE CONSIDERI MAI PROST AI DREPTATE

Andrei 6 februarie 2012 at 22:28

am spus de raul cel mai mic. Prosti nu sunt niciunii. Doar ca electoratul PSD dintre toate 3 partidele mari are cel mai mic grad de scolarizare. PNL are electoratul cel mai scolit. Astea sunt statistici facute nu invetii. Oricum sa crezi ca e functionala platforma PSD( ajutoare sociale pt toti, pensii mari, CAS mai mic, taxe mai mici, somaj cat se poate) asta chiar ca tre sa ai putine clase sa crezi. Deci tu sa-mi spui. Vedem noi oricum cine a avut dreptate ca va veni PSD si va face nenorocire.

Badia 7 februarie 2012 at 8:39

Corect. Numai ca desi este scolit, electoratul PNL-ului este cdel mai mic, la viitoarele alegeri, unde se preconizeaza o prezenta la vot sub 30% se pare ca elctoratul liberalilor va fi mai mic decat al UDMR-ului care este unul ordonat si bine inregimentat.
Despre mariri de pensi si salarii, etc doar PSD si Dan Diaconescu vorbeste. Ati mai auzit dupa 2008 asa ceva din partea liberalilor?

Bingo ! 7 februarie 2012 at 12:17

Ai dreptate ANDREI, de ce „sa vina la guvernare inflatia, ajutoarele sociale, comunistii” ?Mai bine sa ramana dictatura, foamea, minciuna, aroganta, dispretul, sfidarea, hotia, manelele, nenorocirea… Si mai ai inca adata dreptate: „ce naste din pisica soareci mananca”…Stiu si eu pe unul, care tot din PDSR s-a nascut, acum e mare presedinte si le mananca zilele la romani…

Lionel RICH 6 februarie 2012 at 19:18

Andrei, ai argumente gen Cartoon Network. Vorbesti de PSD , de PDSR in timpul in care PD-L-ul este un continuator a FSN-ul, o organizatie politica fara doctrina si tel, care trece cu usurinta de pe stanga pe dreapta in functie de interesul de moment a unui singur personaj. Nu mai vorbim de personajele dubioase care-l populeaza si care „ne reprezinta” in guvern…Nu vezi si de hava cum se intoarce exact dupa acest principiu? Nu cu mult in urma era prieten cu toti acesti dubiosi iar acum le intoarce spatele si da in el da, de va reusi sa scape. Jenibil, lipsa de caracte, ipocrizie, lipsa de barbatie, vericalitate si tot ce vrei tu.Deschide ochii si vei vedea absurditatea si penibilul ce domneste in acest partid.
P.S.- Nu am nicio legatura cu USL.

Andrei 6 februarie 2012 at 21:51

Lionel: inflatia e termen de cartoon network? Nu cred ca sunt PSD-isti care sa-i inteleaga implicatiile in puterea de cumparare a populatiei. PSD are reteta perfecta pentru a face Romania a doua Grecie: 1. Ajutoare sociale 2. Scaderea CAS-ului 3. Cresterea salariilor(fara a creste productivitatea nu se poate) De unde bani pentru toate astea? Din taxarea firmelor? Inflatie? Imprumuturi la FMI? Nu spun ca a facut PDL numai bine in tara dar daca am fi fost sub PSD aveam datorie 300% din PIB pe acum. Intelegi unde vreau sa ajung? Nu e chiar cartoon network dar e prea mult pentru electoratul PSD sa inteleaga (pensionari cu 4-8 clase, aliterati, etc). Sper ca macar unii mai au putina ratiune si inteleg de unde negativismul meu pt PSD.

Andrei 6 februarie 2012 at 22:00

Cred ca inflatia si ajutoarele sociale pentru toti trantorii sunt fapte reale demonstrate in destule randuri de PSD. Nu stiu de ce spui tu cartoon network. Sunt de acord ca incercati sa deviati atentia populatiei de la ce a fost PSD dar tot acelasi e. Pacat ca sunt destui pensionari in tara si aliterati care au sa va voteze. Trist pentru cei care vor trebui sa si munceasca. Dupa raspunsul pe care mi l-ai dat nu poti fi decat un functionar care spera ca va prinde ceva functie ,odata cu sosirea PSD la guvernare, somer care spera ca va mari PSD somajul, sau client direct de partid. ALtfel daca ai putina ratiune si vrei viitor corect pentru copiii tai….PSD nu e o solutie

Badia 7 februarie 2012 at 8:49

Corecta afirmatia cu inflatia. Sa nu uitam de ce s-a intamplat in perioada RDSR-ista cand s-a scapat din mana economia si inflatia a ajuns la cote fara precedent in istortia romaneasca.
Da PSD nu cred ca este o solutie la aceasta ora, cum nu vad ca fiind o solutie alianta aaceasta ciudata dintre PNL si PSD. Daca am fi fost o tara normala acum romanii ar vota cu PNL, aceasta pentru alternarea conducerii politice. Cred ca vom avea surpriza ca dupa alegerile viitoare sa avem in viitorul Guvern si PP-DD, bineinteles ca pentru a intruni o majoritate absoluta. Daca se va intampla asa vom avea, se pare o guvernare la care se inhama: PNL, PSD, UDMR si PP-DD, daca ceea ce afirma liderii opozitiei este adevarat, adica faptul ca nu se vor alia cu UNPR. Viitor de aur tara noastra are!!

HH 6 februarie 2012 at 21:29

ALEGERILE PARLAMENTARE ANTICIPATE SUNT URGENTA DE GRAD MAXIM !
DOAR UN PARLAMENT LEGITIM, POATE SA SUSTINA UN ADEVARAT GUVERN !

GHEORGHE 6 februarie 2012 at 22:06

Sef SIE, in serviciul cui ? Al Romaniei sau a lui Basescu ? Asta urmeaza sa aflam cu siguranta. Academic, tipul este deosebit, prezenta scenica, excelenta, profesional ????? Vom afla. Ma intreb, daca nici el la nivelul informatiilor pe care le are si le va avea in continuare cu siguranta, nu va opri jaful, coruptia, etc din Romania, atunci chiar ca nu mai avem prea multe sanse,si ma refer aici la noi cei care nu mai avem asa mult de trait. De ce spun asta, simplu,pentru ca acum are si puterea decizionala. Acum pe langa faptul ca are informatia, o poate si folosi. Sper sa nu conteze pentru el cine la pus, sper sa contam doar noi, prostii, viermii, ciumpalacii sau cel putin intr-un procent cat mai mare. Acest om stie tot, dar absolut tot ce s-a facut, cine a facut si mai ales pentru cine sa facut. Poate cu siguranta sa faca ordine in Romania. Daca va reusii, atunci Basescu va ramane cel mai mare presedinte al nostru!!Cred ca a sosit timpul si momentul sa se termine odata, cu jaful si hotia din Romania. Sper ca in doua luni sa iasa la iveala acele dosare cu greutate.De ce il contesta Antonescu cu disperare?,raspunsul e cat se poate de simplu,ii este frica.Ungurene s-a nascut in mine inca o speranta,sper sa nu moara curand,SPER ca va fi ultima in ceia ce priveste faptul ca cineva v-a face ordine cu adevarat in Romania.

Gheorghe.

Gheorghe 6 februarie 2012 at 23:33

Eu sunt Gheorghe in original si voi reveni intr-un moment neprecizat (cindva).Ce mai spui Alinuta ?.Cred ca invitatia ta , pe cheltuiala mea (conform intelegerii )ramane valabila.Te rog (pentru ca si eu sunt plecat din tara )sa nu ii lasi pe lasi sa imi foloseasca numele .Ma cheama Gheorghe .

Badia 7 februarie 2012 at 8:54

Stie el Antonescu ce stie. Corect ar fi sa recunoasca faptul ca Base le-a dat sah. Oricum cred ca cea mai mare lovitura era daca Baselu il numea premier pe… pe… Ponta. Va dati seama ce se intampla? Care era reactia opozitiei actuale? Primea sau refuza guvernarea in actuala conjuctura?

ezio 6 februarie 2012 at 22:38

omu asta (Hava) chiar e rupt de realitate, nu mai inteleg nimic…

catalin 7 februarie 2012 at 8:46

Mai Andrei, de unde sti tu ce scoala au cei din PSD/TSD sau electoratul lor…? Esri portocaliu pana peste cap! Si cum poti sa afirmi ca daca era PSD-ul la guvernare aveam datoria de 300 % din PIB? Esti cumva Mama Omida? Fi obiectiv si fa afirmatii fondate, nu doar presupuneri. „succesuri” din partea unui memebru TSD;)

Andrei 7 februarie 2012 at 14:39

Pot sa afirm cu poti si tu afirma de PDL- dupa ce au facut fiecare. Nu ridic in slavi PDL, dupa mine si PNL ar fi bun(in lipsa de alte partide serioase). Eu sunt doar impotriva PSD.

alexandru 7 februarie 2012 at 9:44

FELICITARI DOMNULUI HAVA SI CATEILOR DIN CONSILIUL LOCAL.s-a votat bugetul municipiului alba iulia. un buget cu trei mai obiective: cetatea, zona mamut si zilele orasului.nici un leu pentru un parc industrial, nici un leu pentru crearea unei zone de dezvoltare indutriala a municipiului. se putea duce o canalizare spre drambar, se putea achizitiona teren pentru un parc industrial, se putea crea o infrastructura.in schimb domnita bogatan ne va aduce din nou dansatori prin aer si alte chestii grozave pe care sa le savuram prin fumul micilor.o rusine de buget, toti banii de investitii se duc catre firmele partidului.aroganta mafiei pedeliste este dusa in extrem in acest municipiu.ajutati de o opozitie slaba, aceasta gasca defileaza pur si simplu.in iunie sunt alageri locale.si usl o da cu capitala euripeana, un proiect absolut indiferent cetateanului. intre timp hava mircea a impartit si anul acesta banul.FELICITARI DOMNULE PRIMAR.dezbaterea bugetului a durat o ora. atata timp au acordat bravii consilieri pdl celor 54 milioane de euro. o ora. atat meritam noic cetatenii. o ora pretioasa. probabil primarul se grabea la piscina la hotel parc si nu avea timp de pierdut. oricum e un progres, anul trecut bugetul a trecut in 45 minute.bineteles ca nimeni nu a acordat importanta acestui subiect. sunt doar 54 mil de euro impartiti pe saparea unor santuri in cetate.nu merita osteneala unei dezbateri.