Sport
Miercuri, ora 18.00, Volei Alba Blaj – CSM Tîrgovişte | Sărbătoare în Sala „Timotei Cipariu”, revin campioanele!
Volei Alba Blaj revine în faţa minunaţilor suporteri din „Mica Romă”, după câştigarea celui de-al treilea titlu consecutiv, pentru o partidă cu CSM Tîrgovişte, programată miercuri, de la ora 18.00, în Sala „Timotei Cipariu”.
„Mândria Blajului”, echipa condusă de Darko Zakoc, a reuşit duminică, la Bucureşti, să se încununeze pentru al treilea an la rând cu laurii cuveniţi reginei, acesta fiind întâiul meci disputat de echipa blăjeană în actuala ediţie după ce soarta titlului s-a tranşat şi din punct de vedere matematic. „Trăim în aceste zile bucuria câştigării titlului, dar în acelaşi timp vrem să ne ridicăm la înălţimea meciului cu CSM Tîrgovişte. Jucăm în faţa suporterilor, îi aşteptăm în număr cât mai mare alături de noi şi trebuie să ne respectăm. Va fi o partidă mai aparte, ţinând cont că nu mai are nicio importanţă pentru noi, dar o să jucăm la victorie, vom da maximum posibil împotriva unei echipe foarte puternice. Nu ne interesează cine va termina pe locul doi”, a spus Sergiu Ştefănescu, preşedintele Volei Alba Blaj.
*Decernarea trofeului, la meciul cu Dinamo
Conform unor informaţii autorizate, festivitatea de premiere şi ceremonia decernării trofeului, în fapt sărbătoarea noii şi vechii campioane a României, vor avea loc în ultima etapă, în 26 aprilie, la Blaj, la partida cu Dinamo Bucureşti, din ultima etapă a sezonului.
„Ole, ole, ole, ola, aplaudaţi campioana”, va fi sloganul zilei în Blaj, urbe devenită capitala voleiului feminin autohton începând din 2015. Dar să revenim la acest meci cu rivala de lângă Turnul Chindiei, oponenta din ultimele două finale câştigate de Blaj. Şi dacă anii anteriori CSM Tîrgovişte a însemnat adversara din „finala mare”, echipa dâmboviţeană este întâia formaţie ce înfruntă Blajul, după ce Adina Salaoru şi compania au cucerit al treilea titlu.
Dacă pentru gazde, întâlnirea nu mai are nicio importanţă, în schimb pentru CSM Tîrgovişte (a doua clasată, la egalitate de puncte, cu CSM Bucureşti, la distanţă de 14 puncte de Volei Alba Blaj), derby-ul prezintă miza ocupării locului secund, singura necunoscută în acest moment în Divizia A1, când mai sunt trei runde până la final. Dincolo de euforia momentului, nu trebuie uitat faptul că CSM Tîrgovişte a cucerit Supercupa României, în detrimentul Blajului, la Timişoara, în luna decembrie, iar ultimul duel direct, în 25 martie a produs primul eşec din 2017 pentru tripla campioană
Sursa foto: Nicu GOGA, Radio Blaj
Sport
M. Lupu și Bradu, aproape promovați în Liga 2 cu Corvinul Hunedoara! Fostul atacant al Cugirului, gol în barajul de la Ungheni
Corvinul Hunedoara, fosta contracandidată a echipelor din Alba în Seria 9 a Ligii 3, este cu un picior și jumătate în eșalonul secund. Elevii lui Florin Maxim au câștigat la Ungheni, scor 2-0 (1-0), manșa tur a barajului de promovare. Contra Unirii, o altă grupare ce a activat în Seria 9, au fost titulari în distribuția “corbilor albaștri” doi fotbaliști din Alba, mijlocașul Antonio Bradu (21 de ani, din Zlatna), respectiv atacantul Marius Lupu (23 de ani, din Vadu Moților).
De altfel atacantul care în stagiunea trecută a fost golgheterul Metalurgistului Cugir a și deschis scorul în minutul 28 cu un șut din unghi, la partida care a consemnat revenirea pe gazon a arbitrului FIFA Ovidiu Hațegan (Arad). Lupu este la a 3-a reușită în disputele de baraj, după ce a înscris în cele două dispute adjudecate cu Gloria Bistrița.
Un alt conjudețean, Daniel Nicula (Viitorul Dăești) va juca doar duminică, întrucât dinn pricina ploii terenul de la Fedeleşoiu a devenit impracticabil iar disputa cu CSM Alexandria a fost mutată la Rm. Vâlcea. Să mai adăugăm “remontada” reușită de “Rossonerii” din Banat lângă Cetatea Devei.
Manșa retur a barajelor este programată miercuri, 7 iunie, la ora 17.30.
Rezultate: *Foresta Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 0-0 (la centru An. Nagy, din Măhăceni, Alba); *SC Popești Leordeni – CS Tunari 2-1 (2-1): R. Trandafirescu 29, Fl. Nicolae 45/ Cl. Herea 39; *CSM Deva – CSM Reșița 2-3 (1-0): Iana 34, Bloj 50/ A. Negru 64, Drăghiceanu (68, 90+6). Gazdele au condus cu 2-0, dar experiența elevilor lui Călin Cheregi a contat decisiv în ultima jumătate de oră; *Unirea Ungheni – Corvinul Hunedoara 0-2 (0-1): M. Lupu (28), Garutti (61).A 6-a victorie din tot atâtea jocuri realizată de hunedoreni contra formației din Mureș în acest sezon. La gazde a absentat cugireanul M. Codrea (suspendat)
Sport
FOTO: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), medalie de argint la Campionatele Internaționale ale României!
Atleta Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) a cucerit medalia de argint în proba de 3000 metri obstacole, cu un nou record personal (PB), din cadrul Campionatelor Internaționale ale României – „Iolanda Balaș Soter”.
Sportiva pregătită de Cristina Man s-a clasat pe locul secund, cu rezultatul 10:27.67, fiind devansată de Elena Pănăeț (Știința Bacău) – 9:59.58, iar pe locul al 3-lea a încheiat Antonia Bodnariuc (CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) – 11:28.95.
„Este al 6-lea rezultat la nivel european la Under 20, Mihaela înregistrând un progres semnificativ comparativ cu precedenta cursă de 3000 metri obstacole„, a spus Cristina Man (vicepreședintele FRA)
În urmă cu două săptămâni Mihaela Maria Blaga (legitimată la AC „Mica Romă” Blaj), sportivă în vârstă de 19 ani, reușise să se califice, în proba de 3000 metri obstacole, la Campionatele Europene de atletism Under 20, competiție care se va desfășura în Israel (Jerusalim), în 7-10 august.
Blăjeanca obținuse locul secund la seniori și locul întâi la tineret și juniori, cu timpul 10:39.06, înregistrat în proba de 3000 metri obstacole din cadrul etapei întâi a Campionatului Național de seniori, tineret și juniori.
Internaționalele României – Iolanda Balaș Soter”, una dintre cele mai vechi întreceri europene, a ajuns la a 68-a ediție și se dispută pe stadionul din Complexul Sportiv bucureștean „Iolanda Balaș Soter”, care poartă numele regretatei doamne a atletismului mondial.
Sport
Albaiulianca Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia), finală la turneul ITF de la Anneheim | Tenismena din Cetatea Marii Uniri, a doua finală din 2023
După ce a participat în premieră la Openul Franței, fiind eliminată în turul secund al calificărilor de la Roland Garros, tenismena Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia) s-a calificat în finala turneului ITF de la Anneheim (Austria).
Este a doua finală disputată în anul 2023 de către sportiva din Alba după aceea pierdută în aprilie, la Santa Margherita di Pula (Italia).
Până în ultimul act al turneului austriac cu premii totale de 25.000 de dolari, Miriam (24 de ani, 238 WTA) a repurtat 4 victorii: 6-2, 7-6 (5) cu Sina Herrmann (Germania) – turul inaugural, 7-5, 6-3 cu Fiona Ganz (Elveția) – turul secund, 6-1, 6-4 cu Alina Granwekr (Elveția) – sferturi de finală; 6-1, 4-6, 5-1 (abandon) cu conaționala Alexandra Cadanțu-Ignatik (în semifinale).
La primul duel cu Cadanțu (33 de ani, 264 WTA), a treia favorită pe tablou, Miriam Bulgaru s-a impus după două ore și 42 de minute. A doua pe lista capilor de serii, tenismena uniristă a cedat în finala cu cehoaica Jesika Maleckova (28 ani, 328 WTA), în două seturi (2-6, 0-6).
Pentru sportiva din Cetatea Marii Uniri urmează un nou turneu în Croația, Makarska Open (6-11 iunie), WTA 125, cu premii de 115.000 de dolari.
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de RUSALII 2023. Urări și felicitări de „La mulţi ani” pentru cei dragi
-
Ştirea zileiacum 19 ore
LIVE VIDEO| Trofeul Alba Iulia Super Rally 2023: Start în manșele de recunoaștere și antrenamente cronometrate
-
Sportacum 18 ore
LPS Alba Iulia, zestre de 55 de medalii și premii speciale la a 50-a ediție a concursului internațional de înot de la Arnsberg
-
Sportacum 14 ore
FOTO: Campioana Industria Galda încheie „en fanfare”: 5-0 cu Voința Stremț | Meci spectaculos la Daia Română
-
Ştirea zileiacum 17 ore
Un cetățean german acuză o femeie din Alba că l-a „țepuit” cu aproape 200.000 de euro: „Reparație morală pentru o agresiune sexuală”
-
Actualitateacum 14 ore
Greva profesorilor 2023: Bugetul de stat, păgubit cu 1.6 miliarde lei. Dascălii au făcut 60 de milioane din meditații