Medalii albaiuliene la Campionatele Naţionale de cros de la Băile Felix

Judeţul Bihor a găzduit în week-end o nouă ediţie a Campionatelor Naţionale de Cros, aproximativ 450 de sportivi, de toate categoriile de vârstă, veniţi din toate colţurile ţării, întrecându-se sâmbătă, pe platoul din Băile Felix, la respectiva competiţie atleţii din Alba cucerind 4 medalii. La Campionatele Naţionale de Cros din Băile Felix concurenţii au participat, în funcţie de vârstă, la categoriile: copii I, copii II, copii III, juniori I, juniori II, juniori III, tineret şi seniori (distanţa de parcurs a fost în funcţie de categoria de vârstă, de la 1.500 de metri, pentru cei mai tineri, până la 10.000 metri, pentru seniori).
Competitorii ce au reprezentat judeţul Alba au obţinut 4 medalii naţionale după cum urmează: lCS Unirea Alba Iulia: senioare echipe locul 2, medalie de argint; senioare individual: Ana Rodean – locul 6, Roxana Duţă – locul 7, Alina Boholţan – locul 11 (toate eleve ale antrenorului Gabriel Avram), Mădălina Istrate – locul 12 (pregătită de Mariana Bucerzan); tineret – Andra Ologu – locul 5; lLiceul Sportiv Alba Iulia: George Fleşer (antrenor Emil Stănilă) – locul 3 la copii 2; echipa feminină (Beatrice Samoilă, Andreea Năcreală, Miruna Docolin, Bianca Samoilă) – locul întâi (medalie de aur) la copile 3 (antrenori Mihaela Vlas şi Emil Stănilă): lCSŞ Blaj (antrenor Cristina Man): Adrian Dordea – locul 2 (vicecampion naţional) la juniori 2 (pe distanţa de 6000 metri); echipa de băieţi formată din Adrian Dordea, Alexandru Maier, Alexandru Pintea, Iulian Stoica, Călin Gorcea – locul 4 (a abandonat din motive medicale Darius Cristea). (H.D.M.)

În duelul foștilor uniriști s-a impus Mihai Manea, CSU Alba Iulia învingând pe „Cetate” pe Viitorul Sîntimbru, condusă de Adrian Bicheși. Industria Galda a făcut scorul campionatului, 11-0 cu GT Sport, iar Kinder Teiuș a izbutit primul succes pe „Maracana”

CSU Alba Iulia – Viitorul Sântimbru 2-1 (1-0)

Au marcat: Ad. Lăcătuș (25), Joldeș (57), respectiv C. Oltean (90)

Electrica Furnizare Discount

Derby-ul rundei a opus formații de pe podium, pregătite de antrenorii Unirii Alba Iulia în ultimii trei ani și jumătate. Partida a început tare cu un penalty revendicat de trupa din Galtiu în primele minute. A fost prima dintre cele trei faze litigioase ce au pus probleme brigăzii conduse de I. Boldea (Aiud). Ad. Lăcătuș (25) a deschis scorul după o excelentă lansare de pe dreapta, pentru ca imediat a fost rândul studenților să solicite lovitură de pedeapsă la un henț în careu.

Finalul mitanului a fost încins, cu o bară a lui Cr. Ivașcu (43) și o minge respinsă de după linia portții de Ov. Barna (45) la execuția lui Circov din lovitură liberă. Problemele pentru central au continuat și în actul secund, cu un unsprezece metri refuzat albaiulienilor la o infracțiune asupra lui Circov (52), însă peste 5 minute Joldeș a majorat avantajul cu un șut superb din afara careului, în diagonală, în vinclu. Reușita lui C. Oltean (90) a mai adus puțină tensiune, însă în cele din urmă CSU Alba Iulia a câștigat al 6-lea meci consecutiv, dedicând succesul președintelui Bogdan Duma, ce și-a aniversat ziua de naștere, și rămâne detașată în fruntea ierarhiei. Sântimbrenii veneau după 4 victorii, una în Cupa României, însă au plecat steagul în fața principalei favorite la promovare.

*Kinder Teiuș – Olimpia Aiud 4-2 (3-1)

Au marcat: B. Ștef (21), D. Stanciu (38), R. Domșa (45+1), Gh. Rîșniță (86), respectiv Bălan (43, penalty), D. Vlad (56).

De la începutul sezonului, teiușenii așteaptă să câștige pe “Maracana”, la primul sezon în Liga a 4-a!!! Au izbutit acum și au urcat pe poziția a 11-a, după ce în urmă cu două săptămâni au trăit nebunia acelui meci de poveste cu Kinder, pierdut 5-6, după ce conduceau cu 5-0 în minutul 54. Kinder a avut 2-0, se putea distanța la 3-0, însă a ratat un penalty prin Gh. Rîșniță (40), ulterior trăind emoțiile reduceri ecartului la 1-2 și 2-3.

*Industria Galda – GT Sport Alba Iulia 11-0 (6-0)

Au marcat: Bălaș (1, 48), S. Szekely (10, 38), Ad. David (23, 30, 33, 84), Al Costea (70), Buligă (80, 86).

Găldenii s-au răzbunat pe tânăra “lanterna roșie” după eșecul de la Șugag și au făcut scorul campionatului. Bălaș a marcat cel mai rapid gol al campionatului (secunda 58), iar ex-uniristul Andrei David și-a trecut în cont un hat-trick în 10 minute, până la final reușind “careului”. Perntru GT Sport duelurile cu CSU Alba Iulia și Industria au însemnat o ploaie de goluri, 19 la număr, în cele două runde, primite de nefericitul portar Adrian Roman.

Foto, Teiuș: Rareș NICULAȘ

În etapa a 9-a a Ligii a 4-a, un nou rezultat surprinzător realizat de Hidromecanica, formație care rundă anterioară a repurtat primul succes, 5-4 cu fosta divizionară terță Industria, ce a suferit prima înfrângere stagională. Oaspeții au condus la pauză prin dubla lui An. Crețu, însă Juncan (balon deviat de Ov. Stancu) și Șt. Nagy au restabilit egalitatea într-un final fierbinte. Voința venea după două succese la rând, iar vizitatorii, în premieră, nu au plecat cu mâna goală din deplasare.

Voința Stremț – Hidromecanica Șugag 2-2 (0-2)

Au marcat: Al. Juncan (72), Șt. Nagy (85), respectiv An. Crețu (11, 37)

Mâine, ora 11.00: CSU Alba Iulia – Viitorul Sântimbru, Kinder Teiuș – Olimpia Aiud; ora 12.00Industria Galda – GT Sport Alba Iulia; ora 16.00, Inter Unirea – Performanța Ighiu și Viitorul Vama Seacă – CIL Blaj

CS Medgidia – Volei Alba Blaj 0-3, în derby-ul etapei a 3-a din Divizia A1 | Victorie clară pentru echipa din „Mica Romă”

Volei Alba Blaj s-a impus în minimum de seturi, scor 3-0 (25-21, 25-19, 25-22), în derby-ul extern cu CS Medgidia, meci contând pentru etapa a treia a Diviziei A1 la volei feminin.

Echipa din „Mica Romă” a avut în față un examen sever, pe care l-a depășit, după o întâlnire ce a durat 78 de minute. Oponentele erau pe cai mai după succesul din fieful campioanei CSM Târgoviște, însă în primele două parțiale au fost puse la respect. Ardelencele au controlat ostilitățile, iar în al treilea set au avut de întâmpinat o rezistență mult mai dârză. De la 11-11, jocul s-a încins, nu au lipsit faze ce au stârnit proteste, mergându-se cap la cap până la 21-21, cu un moment în care gazdele au avut avans de două puncte (18-16). Blajul a avut nervii mai tari, s-a menținut pe poziții, chiar dacă Medgidia a ajuns la un singur punct (22-23) și a tranșat confruntarea.

Ioana Baciu, fosta echipieră a vicecampioanei, a strâns cele mai multe puncte, 18, (în dreptul Ramonei Rus au fost 5), iar în tabăra învingătoare cea mai prolifică a fost Gergana Dimitrova – cu 14. Volei Alba Blaj are 4 victorii în acest sezon, una în Supercupa României și trei în Divizia A1, fiind singura formație cu maximum de puncte și fără set pierdut. În runda următoare echipa din Alba va întâlni, pe propriul teren pe nou-promovate CS Mioveni.

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 14 puncte, Nađa Ninković – 7, Olga Strantzali – 11, Victoriia Russu – 12, Jovana Kocić – 5, Slađana Mirković – 7, Milica Ivković – libero; Daiana Roman, Sorina Miclăuș, Andra Artin, Andreea Ispas – libero; Noemi Moldovan, Jovana Cirković, Iarina Axinte, Ștefania Cheluță.