LPF a programat sâmbăta meciul „U” Cluj – Pandurii Tg Jiu!
LPF a stabilit ca partida dintre „U” Cluj şi Pandurii Tg Jiu, contând pentru etapa a 15-a a Ligii 1 să se dispute sâmbătă, 13 noiembrie, de la ora 14.00, pe arena „Cetate” din Alba Iulia, această situaţie încurcând teribil planurile divizionarei secunde FC Unirea Alba Iulia, care în aceeaşi zi, dar de la ora 11.00, trebuia să joace cu FC Silvania Şimleu Silvaniei! Cum acest lucru era imposibil din punct de vedere organizatoric (spectatori, vestiare, brigăzi de arbitri, ce s-ar fi suprapus nefericit în acelaşi areal), două întâlniri din eşaloane diferite, un mini-cuplaj la interval de o oră pe un singur stadion, „alb-negrii”, puşi în încurcătură au fost nevoiţi să găsească soluţii pentru depăşirea impasului.
Reprezentanţii unirişti au solicitat FRF reprogramarea confruntării cu gruparea din Şimleu Silvaniei, cu o zi mai devreme, vineri, 12 noiembrie, de la ora 14.00, cererea le-a fost aprobată, iar cei doi juniori (echipieri de bază), Alexandru Giurgiu şi Nicuşor Stanciu convocaţi la lotul naţional Under 19, pentru un stagiu centralizat la Mogoşoaia, urmat de o dublă externă cu reprezentativa Elveţiei, vor ajunge joi la Alba Iulia pentru a participa la partida contând pentru etapa a 12-a a Ligii a 2-a. Concluzia: încă o mostră de amatorism a şefilor fotbalului românesc, care mai întâi taie şi apoi măsoară… Altfel, astăzi, de la ora 11.00, FC Unirea Alba Iulia va susţine o partidă de verificare pe „Cetate” cu divizionara terţă FC Hunedoara, pregătită de Ioan Petcu. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)