Liga a IV-a: Inter Ciugud, victorie „italiană” cu Șurianu Sebeș *Daniel Lupșan și-a bătut fratele mai mare!

Inter Ciugud - Ariesul Turda Cupa Romaniei66Un nou rezultat surpriză în etapa a 5-a din Liga a IV-a, unde Inter a învins Șurianu Sebeș 1-0 (1-0). Unica reușită i-a aparținut lui D. Lupșan (30), care astfel și-a învins fratele mai mare, Marius, aflat în distribuția adversă.

Victoria ciugudenilor a fost dedicată lui Simion Bran, care sâmbătă a aniversat împlinirea a 41 de ani.

Olimpia Aiud a realizat al treilea succes la rând, scor net la Cugir (6-2), iar Euro Șpring a ratat șansa de a prelua șefia, după ce a făcut doar un egal la Pianu (Mercurean a înscris din penalty în minutul 90+4).

*Mureșul Vințu, noul lider

Mureșul Vințu de Jos rămâne singura echipă neînvinsă după 5 etape și liderul surpriză, profitând de înfrângerea suferită de Performanța și egalul lui Euro Șpring.

În clasament: 1. Mureșul 13 p, 2. Viitorul Sântimbru 12, 3. Euro Șpring 11 (11-3), 4. Performanța 10 (18-6), 5. Olimpia 10 (16-8), 5.FC Micești 10 (10-7).

*Trei eliminări la Pianu

*ASC Pianu – Euro Șpring 1-1 (0-0): Grecu (56, penalty)/ Mercurean (90+4, penalty).

În faza deschiderii scorului, Petruse (Euro Șpring) a fost eliminat. Alte două cartonașe roșii au fost acordate în minutul 90+5, Popic (ASC Pianu) și Posteiu (Euro Șpring)

Duelul ambițiilor între fostele colege de serie a demonstrat că ASC Pianu (cu antrenorul Dorin Popșor între buturi) este o nucă tare pe propriul teren, făcând o nouă victimă, după Viitorul Sântimbru.

*CSO Cugir – Olimpia Aiud 2-6 (1-4): T. Avram (antrenorul gazdelor, min. 4), Al. Varga (88)/ Silea (4), Val. Drăgan (20, 35, 67), Cotoară (36, o reușită de senzație), A. Bălan (83).

În minutul 90+3, P. Muntean (Olimpia) a ratat un penalty!

Oficialii Olimpiei, președintele Ioan Demeter îi dedică acest succes (al treilea consecutiv) lui Nicolae Sasu (un neobosit colaborator al cotidianului Unirea), cel care se identifică cu echipa aiudeană. La împlinirea frumoasei vârste de 58 de ani, toate cele bune și La mulți ani cu sănătate Nicule

Rezultate:

*Rapid CFR Teiuș – Performanța Ighiu 2-1 (0-1).

Cea mai mare supriză a etapei a 5-a s-a produs la Teiuş, unde Rapid CFR Teiuș a învins Performanța Ighiu, scor 2-1 (0-1), cu goluri marcate în ultimele 5 minute. Ighienii au cunoscut primul eşec stagional şi au pierdut fotoliul de lider, deţinut acum de Mureşul Vinţu de Jos! Au înscris Breaz (85), E. Cioară (90), respectiv Breaz (10, autogol). În minutul 80, după un duel aerian între Hada şi G. Cerghedean, ambii jucători s-au lovit dur la cap. Cel mai afectat a fost teiuşeanul, fiind necesară intervenţia medicilor şi transportul la Spitalul Judeţean de Urgenţă.

*FC Micești – Dalia Sport Daia Română 2-2 (0-1): Chirilă (71), D. Pop (82)/ Deaconu (40), R. Moga (90+1, penalty).

Bucuria excesivă manifestată de vizitatori la golul din final a produs tensiune și nervi, dar și o busculadă la vestiare. Conflictul ce a implicat jucători şi oficiali din ambele tabere a dus la reţinerea a două carnete: Herlea (FC Miceşti) şi H. Marian (antrenorul jucător), Dalia Sport Daia Română.

*CS Ocna Mureș – Energia Săsciori 1-3 (0-1): A. Iuga (78)/ Vlaic (13), I. Faur (74), Petrușel (84). A. Iuga (CS Ocna Mureș) a fost eliminat în min 83.

În primele două întâlniri ale rundei s-au consemnat două victorii externe, una obținută în prelungiri, la Abrud, de revelația Mureșul Vințu de Jos, noul lider al Ligii a IV-a, urmată la un punct de Viitorul Sântimbru (12 puncte).

*CIL Blaj – Viitorul Sântimbru 0-1 (0-1): E. Hălălae (27).

Oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 48, când a fost eliminat Pereat.

*Cuprirom Abrud – Mureșul Vințu de Jos 1-2 (1-0): R. David (34)/ Iouraș (60), Răcătăian (90+4).

În minutul 77, D. Nemeș (Cuprirom) a fost eliminat. Mureșul continuă seria excelentă, a realizat a 4-a victorie la rând, e noul lider, iar moții sunt în picaj cu al treilea insucces consecutiv.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]