// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');
Zilele Municipiului Sebeș - 2018

La Galtiu, Sărbătoarea Fotbalului Județean – organizată de AJF Alba | Vali Drăgan, a treia oară consecutiv golgheter al Ligii a IV-a, cu 48 de goluri!

În acest an la Galtiu, după ce în 2017 s-a desfășurat pe “Arena Cugir”, festivitatea de premiere a competițiilor fotbalului amator din județ, prevăzută, duminică, 17 iunie, ora 16.00, înaintea finalei Cupei României, faza județeană, dintre Transalpina Șugag și Sportul Petrești (ora 18.00), ce pune punct stagiunii 2017-2018, îl are în prim plan pe atacantul aiudean Vali Drăgan.

Cu 48 de goluri marcate pentru CS Ocna Mureș, campioana Ligii a IV-a, un record al ultimelor sezoane, Vali Drăgan a devenit a treia oară consecutiv golgheter al eșalonului, cu trei echipe diferite (Olimpia Aiud, Șurianu Sebeș și CS Ocna Mureș). O manifestare de apreciat a Asociației Județene de Fotbal Alba, devenită deja tradiție, „Sărbătoarea fotbalului judeţean” recompensează echipele campioane la diferite paliere competiţionale, dar şi golgheterii diverselor eşaloane fotbalistice, în comuna Sântimbru strângându-se laureaţii acestui sezon, golgheterii, dar şi echipele ce s-au remarcat la capitolul sportivitate.

Dar iată premiile oferite de AJF Alba:

*Liga a IV-a: CS Ocna Mureș – campioană, Sportul Petrești – locul doi, Transalpina Șugag – locul trei;

*Liga a V-a, Seria 1: Industria Galda de Jos II – campioană, Performanța Ighiu II – locul doi, FC Micești – locul trei; Seria a 2-a: Nicolae Linca Cergău – campioană, Viitorul Vama Seacă – locul doi, Tineretul Șona – locul trei;

*juniori Under 19: CS Zlatna – campioană, Olimpia Aiud – locul doi, CSȘ Blaj – locul trei; Euro Șpring – locul întâi play out, CS Ocna Mureș – locul întâi play out;

*juniori Under 17: CSȘ Blaj – campioană, Olimpia Aiud – locul doi, CSO Cugir – locul trei;

*juniori Under 15: Unirea Alba Iulia – campioană, CSȘ Blaj – locul doi, LPS Sebeș – locul trei;

*juniori Under 13: Unirea Alba Iulia – campioană, ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei – locul doi, Juniorul Aiud – locul trei; CS Zlatna – locul întâi în play out, CSȘ Blaj – locul întâi în play out;

*juniori Under 11: Unirea Alba Iulia – campioană, Metalurgistul Cugir – locul doi, Școala de Fotbal Valea Frumoasei – locul trei;

*juniori Under 10: Unirea Alba Iulia – campioană, Juniorul Aiud – locul doi, Metalurgistul Cugir – locul trei;

*Campionatul Speranțelor “Dragoș Damian” Under 9: campioană, finalistă, locul trei, locul patru; golgheter, cel mai tehnic jucător, cel mai bun portar;

*Trofeul Fair Play: Cuprirom Abrud – Liga a IV-a, Sportul Livezile – Liga a V-a Seria 1, Progresul Fărău – Liga a V-a Seria a 2-a (al doilea an la rând)

*Golgheteri: Valentin Drăgan  (CS Ocna Mureș) – Liga a IV-a, Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos II), al doilea sezon consecutiv, și Valentin Marc (Inter Unirea) – Liga a V-a, Sebastian Șimandi (Olimpia Aiud) – Under 19, Gabriel Dani (CSȘ Blaj) – Under 17, Vlad Domșa (Unirea Alba Iulia) – Under 15, Florin Daniel Marcu (Unirea Alba Iulia) – Under 13, Denis Gligor (Unirea Alba Iulia) – Under 11, Robert Baba (Unirea Alba Iulia) – Under 10, Patrick Cândrea (Unirea Juniors Alba Iulia) – cel mai tânăr marcator la Under 10;

*Cupa României: câștigătoare, finalistă, jucătorul finalei, arbitri, observator. Premiile constau în trofee, diplome, medalii, tricouri și mingi, în funcție de performanțele realizate

Dan HENEGAR