La Arieşeni, în nocturnă, în 15-16 februarie, Cupa „Andrei Tanţoş” la schi, ediţia a doua!

Cupa Andrei Tantos4În perioada 15-16 februarie, la Arieşeni, pe pârtia Vârtop 2 se va desfăşura ediţia a doua a Cupei „Andrei Tantoş” la schi. Iniţial întrecerea dedicată memoriei multiplului campion naţional decedat în 2012 în urma unui tragic accident rutier a fost programată pentru 8 şi 9 februarie, dar din cauza lipsei de zăpadă concursul a fost mutat de la Abrud la Arieşeni. Concursul din acest an, la fel ca ediţia precedentă, este unul de rang naţional, la care participă cei mai buni schiori din ţară, punctând în Cupa României la categoria “Open”, fiind organizat în exclusivitate, de Consiliul Judeţean Alba şi Asociaţia Sportivă Montană Abrud. Cazarea se va face la Abrud, iar deplasarea va fi asigurată cu autocarul. Startul întrecerii va fi sâmbătă, 15 februarie, în nocturnă, cu proba de slalom, în program fiind şi lansare de lampioane. Duminică va fi o nouă probă şi festivitatea de premiere. Concursul punctează în Cupa României la categoria Open, dar pot participa şi copiii mari.

*Cetăţean de Onoare la Abrud

În vara anului trecut, odată cu zilele oraşului Abrud, Andrei Tanţoş a fost declarat “Cetăţean de Onoare Post Mortem” al oraşului Abrud. Deoarece decernarea titlului de onoare s-a realizat într-un cadru restrâns, la cererea familiei, ocazia este considerată oportună pentru a anunţa public acest eveniment, pentru care familia Tanţoş mulţumeşte Consiliului Local Abrud.

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]