Curier Județean

IPJ Alba: În 2015, au fost sesizate cu 12% mai puţine infracțiuni decât în 2014, fiind un record pozitiv al ultimilor 6 ani

Ioana Oprean

Publicat

în

La data de 10 februarie 2016, la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, sub coordonarea domnului chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, şef al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, a avut loc evaluarea activităţii şi a rezultatelor obţinute în anul 2016 de poliţiştii din Alba.  

IPJ Alba bilantPotrivit IPJ Alba, “la această activitate au participat: conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, şefii de servicii şi compartimente,  şefii poliţiilor municipale şi adjuncţii acestora, şefii poliţiilor orăşeneşti, şefii secţiilor de Poliţie Rurală şi şefi ai posturilor comunale de poliţie.

În calitate de invitaţi au participat subprefectul judeţului Alba, preşedintele Consiliului Judeţean şi reprezentanţi ai parchetelor de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, Parchetul Tribunalului Alba, Parchetul Judecătoriei Alba Iulia şi ai  Direcţiei Judeţene Alba a Serviciului Român de Informaţii.:

La această şedinţă au mai participat şi reprezentanţi ai Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba Iulia, Serviciului de Informaţii şi Protecţie Internă Alba, Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Alba, D.G.A.- Serviciul Teritorial Alba, Serviciului pentru Imigrări Alba, Serviciului de Protecţie şi Pază Alba, Centrului Medical Judeţean Alba.

Din materialul de analiză prezentat, a rezultat că activitatea desfășurată de Inspectoratul de poliţie Judeţean Alba în anul 2015, s-a axat, în principal, pe realizarea obiectivelor prioritare ale Poliţiei Române.

Poliţiştii din Alba au acţionat  pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor de natură judiciară, combaterea infracţionalităţii din domeniul economic, creşterea siguranţei stradale şi reducerea victimizării prin accidente rutiere.

 

Evoluţia criminalităţii:

În anul 2015, la nivelul structurilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au fost sesizate cu 11,87% mai puţine infracțiuni decât în anul 2014, fiind cea mai mică valoare înregistrată în ultimii 6 ani.

Datorită prezenţei crescute în strada poliţiştii au descoperit, în flagrant, cu 4,72% mai multe infracţiuni decât în anul 2014.

Activităţi preventive:

La începutul anului 2015, au fost stabilite două priorităţi de prevenire: prevenirea delincvenţei juvenile şi victimizării minorilor şi prevenirea infracţiunilor contra patrimoniului,

Pe parcursul anului au fost iniţiate şi implementate 2 proiecte și 11 campanii de informare şi prevenire.

 

Proiectul „Alba dă prioritate vieţii!”,  scopul acestuia fiind prevenirea accidentelor rutiere în rândul pietonilor şi conducătorilor auto;

Proiectul de educaţie rutieră şi de prevenire a accidentelor rutiere în rândul preşcolarilor şi şcolarilor;

Campania “Copilărie fără delincvență” a avut ca scop creşterea gradului de informare a minorilor sub 14 ani, părinţilor şi cadrelor didactice, cu privire la prevenirea delincvenţei juvenile;

Campania „Centura de siguranţă salvează vieţi!” a avut ca scop prevenirea accidentelor de circulaţie rutieră, datorate necunoașterii sau nerespectării normelor rutiere de către conducătorii auto, la nivelul judeţului Alba;

Campania Săptămâna „Şcoala altfel „Să ştii mai multe, să fii mai bun!”

Campania „Siguranța locuinței tale depinde și de tine!” – a avut  ca scop Informarea cetăţenilor din județul Alba, în vederea abordării unui comportament preventiv pentru a nu deveni victime ale infracţiunilor de furt din locuințe;

Campania de informare şi prevenire a delincvenţei juvenile şi victimizării minorilor pe perioada vacanţei de vară „Vacanţă în siguranță” a avut ca scop informarea elevilor aflaţi în taberele şcolare şi a minorilor instituţionalizaţi în centrele de plasament din judeţul Alba, cu privire la formele delincvenţei juvenile şi de prevenire a victimizării acestora, în timpul vacanţei de vară 2015;

Campania „Săptămâna Prevenirii Criminalităţii” – ediţia  a X – a.

Campaniile „Motocicliştii există în trafic” şi „Nu trece dincolo!”,  inițiate la nivelul Poliției Române, s-au desfășurat până în luna noiembrie 2015 și au avut ca scop conştientizarea pietonilor şi motocicliştilor asupra necesității respectării normelor rutiere;

          Campania „Și TU poți deveni POLIȚIST”, care are ca scop promovarea profesiei de polițist și a ofertei educaționale a unităților de învățământ specializate din cadrul M.A.I. a avut ca scop Prevenirea accidentelor de circulaţie rutieră, datorate necunoașterii sau nerespectării normelor rutiere de către conducătorii auto, la nivelul judeţului Alba;

Campania de informare „Luna Cybercrime – Luna securității cibernetice”, s–a desfășurat în luna octombrie 2015 și a avut ca scop informarea elevilor, în vederea reducerii riscului de victimizare sau de implicare a elevilor în săvârșirea de fapte penale în mediul on – line;

   Campania „De Crăciun, dăruiește din suflet!”, care s-a desfășurat în luna decembrie 2015 și a avut ca scop stimularea și cultivarea de responsabilități interumane de calitate, precum și consolidarea nparteneriatului poliție – școală – comunitate, în contextul sfintelor Sărbători de iarnă.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]

Citește mai mult

Curier Județean

24 iunie 2026 | Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației

Ioana Oprean

Publicat

în

Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației Având în vedere prognoza meteorologică prin care în perioada următoare se preconizează temperaturi deosebit de ridicate, prefectul județului Alba, Nicolae Albu, își exprimă poziția fermă în ceea ce privește necesitatea aplicării imediate a tuturor măsurilor destinate protejării populației. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii

Ioana Oprean

Publicat

în

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]

Citește mai mult