Ziarul Unirea

Ion Dumitrel: „Dacă Spitalul Judeţean va ajunge să fie condus politic, eu nu voi mai da niciun ban”

Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, prezent la Conferinţa Judeţeană Sanitas Alba, a ţinut să infirme zvonurile conform cărora conducerea Spitalului Judeţean a fost desemnată pe criterii politice. Acesta a mai declarat că în cazul în care echipa managerială a unităţii medicale va fi schimbată cu una implicată politic, nu va mai finanţa în niciun fel spitalul.

„Consiliul de administraţie de la Spitalul Judeţean Alba este format din profesionişti. M-au întrebat şi unii consilieri judeţeni De la ce partide sunt aceştia?…Niciunul! De la început am impus ca niciunul să nu aibă vreo apartenenţă politică şi nici nu vor avea, atâta timp cât voi fi eu preşedinte al Consiliului Judeţean Alba. Vă puteţi uita la spitalele din judeţ. Unde treaba merge prost, sunt conduse de politicieni, unde treaba merge bine, sunt profesionişti”, a declarat Ion Dumitrel.

ELIT

Preşedintele CJ Alba a fost foarte ferm în privinţa implicării politicului în conducerea Spitalului Judeţean. Acesta spune că va sista orice finanţare pe unitatea medicală dacă la managementul va fi preluat de oameni implicaţi în politică, făcând referire la fosta conducere a spitalului.

„Eu nu o să dau niciodată bani la o conducere politică. N-am făcut lucrul acesta şi nici nu o să îl fac. Dacă nu rămâne Spitalul Judeţean Alba sub coordonarea Consiliului Judeţean Alba, nu dau niciun ban la o conducere politică. (…) Deja unii, care au mai fost directori la Spitalul Judeţean Alba, încearcă să tragă sforile ca să ajungă iar directori. Aceia nu au făcut altceva decât să lase datorii de zeci de milioane de lei. Nu i-a interesat nici faptul că e nemăturată curtea, nici faptul că e mizerie, nici faptul că nu au WC-uri, că nu au nimic. Nu i-a interesat deloc, însă acum, au început să vadă cum pot să ajungă director de spital”, a adăugat Ion Dumitrel.

Investiţiile finanţate de Consiliul Judeţean Alba, în Spitalul de Urgenţă, vor continua  şi în acest an, în condiţiile în care Ministerul Sănătăţii şi-a orientat bugetul pentru acest sector către anumite spitale strategice din ţară, printre care nu se numără şi unitatea din Alba Iulia.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

DEZASTRU ecologic între Micești și Șard, la liziera orașului Alba Iulia. Când NEPĂSAREA devine reflex

DEZASTRU ecologic între Micești și Șard, la liziera orașului Alba Iulia. Când nepăsarea devine reflex „Numai pescar să nu fi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Afinele, medicamentul natural care te tratează și îți menține sănătatea

Afinele – beneficii pentru sănătate • Totul despre afine – compoziția, boli care pot fi tratate, modul de păstrare și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Florile de soc, aromă şi sănătate la un loc! Ce remedii se prepară din acestea și ce spun poveștile din folclor de ele

Florile de soc, aromă şi sănătate la un loc! Ce remedii se prepară din acestea și ce spun poveștile din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 MARTIE: Ziua Mondială a SOMNULUI. 45% din populaţia lumii suferă de tulburări de somn

Vineri, 13 martie, este celebrată la nivel global „Ziua Mondială a Somnului”, prin care se urmăreşte conştientizarea impactului tulburărilor de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Leurda, planta medicinală vedetă a primăverii, datorită efectelor sale curative

Leurda planta medicinală • Leurda, proprietăţi şi beneficii • Leurda – remedii • Tinctura de leurdă • Reţete şi afecţiuni… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Regim de slăbit cu morcovi. Cum să slăbeşti fără a dăuna sănătăţii

Dieta cu morcovi • Regim de slăbit cu morcovi Este un regim uşor de ţinut şi care nu dăunează sănătăţii.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un singur PAHAR CU APĂ băut dimineaţa poate face MINUNI

Un singur PAHAR CU APĂ băut dimineaţa poate face MINUNI Dacă nu ne e sete, mulţi dintre noi uităm efectiv… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Efectele miraculoase ale ceaiului negru: Ajută la slăbit, combate ridurile și menține dantura sănătoasă

Efectele miraculoase ale ceaiului negru: Ajută la slăbit, combate ridurile și menține dantura sănătoasă Ceaiul negru are multiple efecte benefice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

anti 7 februarie 2013 at 16:54

bai, ciumpalacule…..dar pana acum nu a fost condus politic? ia spune mai…genom de praz, acum la conducerea spitalului nu sunt ai vostri? buni sau rai…sunt ai vostri….

Si nu dai tu, mai ciumpalacule, din buzunarul tau….dam noi cei care platim impozite….tu doar administrezi banii. Cand vii cu banii tai de acasa atunci sa zici ca nu dai nimic, bai franarule…

Adrian SIMION 7 februarie 2013 at 17:21

Dincolo de limbajul nu tocmai potrivit, comentatorul ce se semneaza „anti” are in parte dreptate. Nu domnul Dumitrel da banii, ca nu sunt banii dansului, din resurse personale. Dansul poate sa semneze, in calitate de presedinte al Consiliului Judetean Alba, directionarea anumitor sume de bani catre Spitalul Judetean Alba. Iar banii sunt din buget, iar bugetul stim cu totii de unde se alimenteaza.
Probabil, ca luat de valul declaratiilor pline de patos, domnul Dumitrel a avut o exprimare gresita. Sau cel putin eu asa as vrea sa cred.

privati din posturi publice 8 februarie 2013 at 1:35

sa vedem are tupeu sa faca ce vrea?

Dorin 7 februarie 2013 at 17:46

Mai ordinarule , tu ce dovezi ai ca actuala conducere a fost numita politic ? Niciun membru al consiliului de administratie nu este membru de partid , iar directorul a castigat postul prin concurs ;ce a facut in 2 ani pentru spital si pacienti actuala conducere , cu sprijinul Cons Jud , nu au facut toate conducerile in ultimii 20 ani ; si potor a fost sprijinit politic , dar nu a facut altceva decat sa fure si sa ia spaga.

b.b. 7 februarie 2013 at 18:15

a reapărut Dorin!! bagă, Dorineee!!

Andrei Stefan 9 februarie 2013 at 15:06

tocmai pentru ca sunt portocalii pina in virful unghiilor si au primit banii din greu au mai reusit sa cirpeasca cite ceva…. (desi la ce sume se invirt in spital era loc de mai multe…)sa-i vedem acum cind nu mai au sprijin politic , ce mai fac ??? daca sunt asa profesionisti cum crezi , vor avea acum ocazia sa o demonstreze !

rab 7 februarie 2013 at 18:11

Minciuna mai mare nu am auzit!pe naiba,la spitalul Judetean Alba,TOTUL e politic!!Tipii astia de la CJ chiar ne cred pe toti tampiti???din pacate au obrazul mult prea gros si bunul simt le lipseste cu desavirsire!!!

dolfi 7 februarie 2013 at 19:44

tov Dumitrel este unul din candidatii perfecti la sapat de tunele, autostrazi sau de ce nu, la Canalul Dunare-Marea Neagra-Bucuresti!

Sandica Barbanat 7 februarie 2013 at 22:26

Dumitrele cred ca te pufneste rasul dupa ce dai astfel de declaratii. Adica dr.Curca e apolitic si este consilier PDL si iubi mu mu Nicoleta o fi si ea apolitica ce sa zic, si sefa asistentelor doamna aia creata, o fi si ea apolitica ca doar e presedinta organizatiei de femei a PDL, si dr. Crisan o fi apolitic consilier PDL, si dr.Ludusan o fi apolitic consilier PDL, …adica ne faci prosti in fata? Dupa tine si Hava e apolitic…no nu te bufneste rasul..si Darzu si Atanasiu sunt apolitici si toate institutiile sunt apolitice…si noi suntem prosti.cam asta ai vrut sa zici. Ma simt jignita

privati din posturi publice 8 februarie 2013 at 1:31

da ce ba tu dai din bani tai nesimtitule? tu nu gindesti ca sint banii nostrii pina cind sa va suportam mofturile astea de imbecili ? pai pe mine ma intereseaza cine conduce spitalu ?ma intereseaza se ma trateze corespunzator ,sau tu te indrepti inpotriva celor ce te-au pus acolo ?mai gindeste bine jupine ca dati inpresia ca voi stapiniti ;viata si moartea

Aristotel 8 februarie 2013 at 8:54

Chiar asa este: ei sunt stapanii. Atata timp cat nu-i putem schimba decat la 4 ani.

alexandru 8 februarie 2013 at 9:51

familia curca, tovarasa cosarca, tov marza, zecile de doctori pedelisti, toti sunt apolitici, buni profesionisti dedicati pacientilor platitori de asigurari medicale. ar fi pacat sa se sparga aceasta gasca.se inteleg atat de bine intre ei.au zeci de oameni pesonal tesa, zeci de sporuri, telefoane de servici, deplasari etc.se zbat pentru noi. e foarte greu sa gasesti alti profesionisti.foarte greu.
ps: pana si porfesionistul de stef a tras pe dreapta.va fi foarte greu sa gasim unul ca el.
da, domnule dumitrel, unii u maturau curtea, nu tundeau arborii, nu curatau wc-urile, dar nu pomenesti nimic de calitatea actului medical.nu pomenesti nimic de faptul ca posturile de medici se dau cu dedicatie, ca avem aceeiasi medici pensionari care inca presteaza activitati in spital, ca avem specializari fara medici, ca asistentele nu trec pe la bolnavi numai daca le ungi buzunarele, ca exista erori medicale musamalizate.pentru toate astea merita sa incercam o alta echipa de conducere, fie ea si politica.ma ofer eu sa matur curtea spitalului, numai sa se sparga gasca.
pentru cei care au dubii legate de conducerea spitaluilui pot accesa declaratiile de avere pe net ale acestora. sa vedeti acolo dezmat pe banii nostri.

Maricica 8 februarie 2013 at 10:52

Nostim nume D-le Curcă, dar te rog să-l schimbi matale; că de pierzi silaba doua, nu mai faci două parale………..

Costel* 8 februarie 2013 at 13:48

@ Dumitrele draga sa nu dai draga nici un ban pentru spital ca dam noi cand ajungem acolo … traiasca PDL-ul …

DISCURSUL REGELUI GEORGE SAU AL LUI ion ? 8 februarie 2013 at 19:36

Cand regele George nu putea pronunta corect cuvintele, a simtit nevoia de a consulta un logoped. Dar cind nu ar fi gandit corect, pe cine putea consulta? In mod sigur un consilier al carui IQ trebuia sa-i fie superior! Cand cineva spune prostii, am putea sa numim asta drept O EXPRIMARE NEFERICITA, cu conditia prezentarii unor scuze publice, sau putem sa o catalogam drept lipsa de consilieri destepti.
„EU nu o sa mai dau bani, daca conducerea spitalului ar fi numita politic” ? Oare cineva ne crede prosti? Crede ca uitam cine din conducerea actuala a spitalului era membru pdl la organizatia de femei si a sustinut concursul pe post de citeva ori pina a reusit? Uitam cine de la UPU si-a dat de curind demisia din functia de consilier local, fiind de fapt membru pdl si aflind de incompatibilitatea in care se afla ? Nici ceilalti nu sunt prea departe de fosta calitate de pedelachei, chiar daca chipurile, si-au dat demisia din partid. Oare ei nu schimbat la rindul lor alte cadre numite politic ? Pot jura ca nu au facut asta ? Acum, putem crede ca se simt vizati de o atare schimbare si emit teorii ce nu pot fi catalogate altfel decait ca „exprimari nefericite”. SCUZE ASTEPTAM, DIN PARTEA CELOR CARE NE CRED PROSTI, DACA AU ONOARE !

De ce ? 8 februarie 2013 at 19:50

De ce ascundeti articolul ? De ce nu il lasati pe rpima pagina ? S-a sesizat cineva despre NEFERICITA EXPRIMARE a primului om al judetului? E prea mare rusinea ?

anti 8 februarie 2013 at 20:06

fraierii de uselisti nu stiu sa speculeze prostiile adversarului politic. Nu stiu..sau nu vor, ca sunt pe o mana

sanda 8 februarie 2013 at 20:41

oare marea directoare monica nu maninca tot de pe masa pdl ,mare profesionista ,rusine acestui spital unde sunt oameni de valoare pe care nu ii vede si nu ii apreciaza nimeni,curca care a ridicat o fortareata sa nu poata intra nimeni ca in start trek crisan care e patron in upu si la smurd mai datii ceva din parte partidului ca mintea lui bolnava duce

Andrei Stefan 9 februarie 2013 at 15:32

Oamenii de valoare nu au timp de politici , taclale sau afaceri…..doar muncesc pe branci cu sabia deasupra capului ca sa nu-i ia „sefii ” la 11 metri, ca de-aia sunt sefi- sa gaseasca tapi ispasitori…
Asa-i in Spitalul Judetean Alba : cine munceste si-si vede de treaba nu e bun , n-are valoare , ba dimpotriva e hartuit si dispretuit…”in semn de multumire …” „buni ” sunt cei care mint , ii ling pe sefi pe toate partile si fac politica ! Bravo , asa conducere asa rezultate !