Ziarul Unirea

Ion Dumitrel câştigător la Consiliul Judeţean Alba, conform numărătorii paralele a PDL

Potrivit numărătorii paralele realizată de PDL în judeţul Alba, Ion Dumitrel (PDL), actualul preşedinte al Consiliului Judeţean Alba, ar mai fi câştigat încă un mandat. Acesta ar avea 3.300 de voturi în plus faţă de principalul contracandidat, Teodor Atanasiu (USL). Zonele vulnerabile pentru Dumitrel au fost Aiud şi Cugir. În schimb, în discuţie rămâne obţinerea majorităţii în forul judeţean. PDL poate obţine cei 17 consilieri necesari unei majorităţi dacă PP-DD nu va strânge suficiente voturi pentru a avea reprezentativitate în CJ.

De cealaltă parte, un exit-poll al PNL Alba vehiculat aseară, îl dădea câştigător pe Atanasiu, cu circa 6 procente în faţa lui Dumitrel.

ELIT

Rezultatele finale vor fi furnizate de Biroul Electoral Judeţean Alba după încheierea numărării voturilor. În judeţul Alba s-au prezentat la vot 60,9% dintre alegătorii înscrişi pe liste.

 

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Ritmul de viață agitat și depresia provocată de stresul de la serviciu, tot mai des întâlnite la români

Tot mai multe persoane ajung la medic din cauza anxietăţii şi a depresiei. Psihologii spun că niciodată nu au mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

ÎN WEEKEND: Ospăț cu pește și fructe de mare de Rusalii, în Cetatea Alba Carolina

Cetatea Alba Carolina va găzdui de Rusalii, în weekendul 14-17 iunie, Festivalul Peștelui și al Fructelor de Mare. Cei prezenți… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Video: Alba Iulia în anul 1993 – Un oraş care încerca să iasă la ”suprafaţă” după lunga perioadă de dictatură comunistă

Anul 1993 – Alba Iulia era un oraş, reşedinţă de judeţ, care încerca să îşi găsească propriul drum după lunga… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Tradiții românești în Joia Mare: Cine doarme înainte să se întunece afară va fi leneș tot anul

În Joia Mare, numită si Joia Patimilor se vopsesc ouăle, deaorece se spune că dacă se înroșesc în Joia Mare, acestea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Gheorghe Vlad, din Loman, un cioban de nota zece

Am să vă citez la început din opera marelui Mihail Sadoveanu, care și-a petrecut o bună parte din viață aici,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Paradisul din Tăul Brazi – Roşia Montană. Sălbăticia naturii distrusă de sălbăticia oamenilor

Roșia Montană are ape și stânci, și o frumuseţe ireală a locurilor. Turiștii caută zona ochiurilor de apă de aici:… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

&&& 11 iunie 2012 at 8:39

Judet de tampiti… Sa votati un oltean ? Sa va fie rusine ! Mai bine ati fi votat un tigan dar sa fie nascut si crescut in ALBA !

No cum e Spotor? 11 iunie 2012 at 9:44

Ultimele sondaje de opinie şi analizele politice confirmă încrederea de care se bucură Călin Potor, candidatul USL la Primăria Alba Iulia. În momentul de faţă Călin Potor este cotat cu 42 la sută din voturi şi are prima şansă la Primăria Alba Iulia. Site-ul econtext.ro a publicat recent o analiză care reuneşte ultimele sondaje de opinie efectuate de institute specializate, dar şi de publicaţiile locale. Potrivit acestora Călin Potor se situează pe prima poziţie şi este considerat câştigătorul alegerilor din 10 iunie 2012. Analiza econtext.ro a luat în calcul sondaje realizate de CURS, CSOP, GeoPOL, Centrul de Studii şi Cercetări Infopolitic (CSCI), Asociaţia pentru Transparenţă şi Libertate de Expresie şi multe publicaţii locale. Rezultatul confirmă declaraţiile noastre.

Ovidiu 11 iunie 2012 at 21:54

Eu iti propun sa sa emigrezi in alt judet cu oameni destepti, lasa-ne pe noi asa tampiti.
Nu esti tu in masura sa judeci pe cei ce au votat cu PDL,este optiunea fiecaruia si trebuie respectata, daca aveai putina minte nu scriai asemenea idiotenii, ma rog, te inteleg ca mai mult nu de duce cabina, nici n-are cum sa duca atata prostie si incompetenta. Injuraturile nu pot fi spuse decat de catre o persoana constipata intelectual cu un nivel de educatie submediocru, cu IQ-ul negativ si cu tulburari grave de comportament (sa nu zic retardat). Aceste persoane sunt libere sa emigreze, trebuie sa deschidem un cont unde sa facem donatii pentru ca emigrarea sa fie cat mai rapida, ne-ar face un serviiu extraordinar daca nu ar mai fi in judetul nostru.
P.S. Sa va ofticati la maxim, asta ne aduce bucurie.HAHAHAHA

nea marin 11 iunie 2012 at 8:56

Vedeti ca si Ponta e oltean iar Antonescu moldovean Asa ca da-i un pupic in c…r lui Dumitrel sa te cureti de discriminare regionala Sictirr!!!!

unu` 11 iunie 2012 at 8:59

Felicitari Dumitrel! Ai fost si vei fi un presedinte original si unicat! Sunt fericit ca mai exista oameni care pot sa se mai bata cu scursurile de la USL

alta 11 iunie 2012 at 9:03

Abea astept sa ii vad fata domnului atanasiu… cred ca ii tremura gusa. BV DUMITREL

Corbu 11 iunie 2012 at 9:14

Imi pare nespus de rau ca blamati un OM ca domnul Dumitrel.Cu atit mai mult cu cit remarcati ca nu este ardelean get-beget,ar trebui sa fiti mindri ca a facut pentru Alba ceea ce putini au facut in tara atit economic cit mai ales cultural.Daca alte orase cu eticheta culturala ar fi avut norocul de a avea un Dumitrel,eram in alt stadiu.Ca intotdeauna, cind avem ,nu apreciem.Oricum,aceasta realegere este revelatia mea in aceste alegeri, si sunt moldoveanca.Felicitari

Eu 11 iunie 2012 at 9:28

unde is usl-ti acum?

Garda 11 iunie 2012 at 9:36

@ Eu -Pe tara PDL a luat „na na” la fundulet, rau de tot, pe aici prin Alba s-a mai ratacit cate unu…

TT 11 iunie 2012 at 9:39

La orice alte alegeri Hava si Dumitrel ar fi pierdut in turul 2. Alegerile de acum au fost gandite parca exact pentru a mai salva 2-3 judete portocalii. Alegatorii din Alba nu au simtit insa trendul, asa ca vor avea de suferit.

+++ 11 iunie 2012 at 9:44

… si inca cum dar ei in prostia lor nu-si dau seama ca sunt mai batuti in cap decat restul tarii. RUSINA ALBA IULIA ! RUSINE ALBA !

adi 11 iunie 2012 at 16:24

auzi dute in mm

+++ 11 iunie 2012 at 9:43

… dar mai ales suntem DOBITOCI aici pe plan local. Cum sa alegi primar si presedinte de consiliu judetean niste „venituri” care in meseriile lor de baza erau de-a dreptul tampiti si radeau colegii de ei? Suntem un oras si un judet de cocalari cu aere de e-ntelectuali rasati cu gust pentru furunos. HAI CU REGIONALIZAREA SA NE SCAPAM DE EI !

dolfi 11 iunie 2012 at 9:43

ca sa citez un clasic in viata(Nikita la 0TV): „Vai domnu’ Dan ” ce curaj au prins postacii portocalii de cand cu rezultatele astea neoficiale.
Vor urma atacurile la persoana, elogiile analinguale si bineinteles amenintarile si persiflarile.
Sa vedem disperarea postacilor uselisti care vor proceda ca cei de mai sus urmand sa iasa un adevarat spectacol. Desfac o punga de floricele de porumb si ma relaxez urmarind acest mirific si mirobolant spectacol pupincurist!

alexandru 11 iunie 2012 at 9:51

asa cum spuneam acum cateva saptamani pe acest forum, hava si dumitrel vor castiga din nou.victoria lor este imensa, vine pe fondul unui vot de nemultumire la adresa pdl,daca nu exista criza cei doi castigau zdrobitor.usl a pierdut in alba datorita calitatii excrecabile a celor dopi candidati aruncati in cursa de interese de grup.usl a ales varianta razoboiului perdant.homostean milaciu la primaria alba castiga in mod sigur daca era candidatul usl.remarc scorurile periculoase obtinute de pp-dd, un partid absolut centrat in jurul unei televiziuni si a unor promisiuni extravagante si imposibile.
ps: draga mircea hava: ai castigat, dar blestemul parcului custozza te-a urmarit toata ziua de ieri.in noul mandat trebuie sa inverzesti orasul, sa construiesti un parc industrial adevarat,sa concesionezi serviciul de salubritate prin licitatie, sa incetezi cu pavarile inutile.sa vii in intampinarea cetateniilor.copii nostri vor locururi de joaca, nu spatii comerciale.cetatenii vor locuri de munca, nu zilele orasului.niciodata mircea nu ai avut un scor atat de strans.poate inveti ceva din ziua de duminica.poate terminati si tu si dumitrel cu aruncatul banilor pe cladirile din cetate, doar de dragul de a le zugravi.4 ani trec repede mircea.si o noua duminica te va astepta.si nu mia esti ce ai fost odata.ai castigat doar pentru ca ai avut adversari dubiosi, si multi cetateni au eziat sa-i voteze.azi homostean ar fi fost primar.dar darzu a lucrat pentru tine.
pentru dumitrel nu am ce sa spun. nu exista nici un plan de dezvolatre economica a judetului.unul adevarat.doar prieteni si cumetrii.avem nevoie de viziuni aspura viitorului domnule dumitrel . zambetul dumneavoastra nu e de ajuns.sper sa fie o lectie scorul de duminica.vremea conducatorilor care asfalteaza bucatele de drumuri judetene a trecut.

dolfi 11 iunie 2012 at 9:59

AMIN!

Garda 11 iunie 2012 at 10:33

@ alexandru – Dupa cum arata rezultatele pe tara la alegerile locale se poate observa tendinta generala in preferintele politice ale romanilor : peste 60% USL, 10-15% PDL. Jud. Alba si inca vreo 2-3, sunt inca in Comuna Primitiva, bineinteles in preferinte…

STONE 11 iunie 2012 at 9:53

Decit Atanasiu mai bine Dumitrel. Am avut de ales intre doua rele si am ales-o pe cea mai mica.

mxxl 11 iunie 2012 at 11:25

sa stie si atanasiu unde a pierdut alegerile: la bucuresti, acolo unde-si petrece majoritatea timpului.
dumitrel, asa oltean cum este el, cu aproape 8 ani de mandat incheiati, cu multe sau putine realizari profesionale (nu comentez acest aspect), se regasea printrea alegatori nu numai in campania electorala ceea ce face mult mai mult decat sa vii si sa promiti o data la 4 ani. vremurile acelea au cam trecut!
cum si campania pt primaria alba iulia a fost una distructiva. ce a furat hava, cat a furat, cum se comporta…. Nu am auzit ceva constructiv din partea dvs. In urma lui Hava totusi se vede ceva, cu toate ca e cam putin in atatia ani. de la voi, doar vorbe….

PS
Sunt o persoana care v-a votat. Viata merge inainte, macar sa invatam ceva din asta.

Vlad 11 iunie 2012 at 19:14

La ce-mi foloseste ca Dumitrel e prezent intre alegatori fara sa faca nimic? Culmea penibilului: era o activitate inchinata lui Timotei Cipariu si au aparut Dumitrel si Peres. A luat cuvantul Peres, care a zis ca nu era pregatit sa ajunga acolo, n-a stiut ce sa zica despre cel comemorat si a inceput sa-i inchine osanale lui Dumitrel, care il asculta incantat. Ceva mai penibil nu exista.
Asa ceva e de apreciat, dupa logica ta. Exista vreun beneficiu pentru locuitorii judetului din aceste activitati la care e prezent Dumitrel? Pentru asta il apreciezi?

Dorina 11 iunie 2012 at 11:41

Uraaaaa! Felicitari domnule Dumitrel !!!

alex 11 iunie 2012 at 12:21

Intrebarea de bun simt se punea cam asa: cum naiba sa-l votezi pe Atanasiu la CJ, cand il stii cum e? Doar pentru ca e USL? Si mai apoi, cum sa-l votezi pe Potor, care atatia ani a fost mana dreapta a lui Hava, cu care a facut vrute si nevrute?… USL putea castiga in Alba, dar nu asa, nu cu acesti oameni. Au pierdut pe mana lor. Punct.

Luk 11 iunie 2012 at 15:34

Ai dreptete.Nu a căştigat PDL-ul ci USL-ul a pierdut.

Dumitru Radu Cormoș 11 iunie 2012 at 13:25

E oficial, la PNL Alba este necesară o analiză serioasă, foarte serioasă!
Sunt convins că fiecare cetățean din jud. Alba, își dă seama, privind cu mare atenție rezultatele din județ și din țară, că meritul celor de la PDL Alba este zero, sau pe acolo, pentru procentele obținute.
Pe un astfel de vot negativ, împotriva celor care au condus catastrofal în acești ani, și cu toate acestea PDL Alba a câștigat, alte cuvinte nu sunt decât: dezamăgitor și catastrofal.
Oare nu cumva conducerea la vârf a PNL Alba a pierdut legătura cu membrii săi și implicit cu alegătorul?
Pe câștigătorii din Alba, cei ai PDL, îi așteaptă vremuri grele.
Vom veghea!

FURT, MITA ELECTORALA, AMENINTARI, SANTAJ SI FRICA LA ALBAC 12 iunie 2012 at 10:55

Aproape intreaga comuna Albac a fost cumparata de primarul pdl-ist in functie Todea Tiberiu.Oamenii si-au vandut votul de la o bere, bani(de regula 200 de lei oferiti chiar de viceprimar in sectia de vot dar si de oameni special organizati), padure-sute si mii de metri cubi oferiti de catre slujile padurari oamenilor din zona cu conditia sa voteze pe ilegalistul Todea(unii padurari au fost si ei amenintati ca vor fi dati afara daca nu executa), cai!!!!!!!(N.B. cal=animal de tractiune).In ultimele luni unii angajati ai primariei au fost amenintati ca daca nu voteaza cu primarul in functie vor fi dati afara, fiind pusi sa jure cu mana pe biblie.In campania electora gorilele primarului Todea au batut cu bate de basseball un consilier USL, rupandu-i mana..La sectia de politie din comuna,de fata cu 6 sau 7 politisti, unul dintre batausi a strigat in gura mare ca lui nu ii e frica atat timp cat Tiberiu Todea e primar..La sectia de votare din centru reprezentantii PDL din sectie au dat 4(patru) buletine de primar unei persoane, nevasta unui candidat de consilier USL(provocare sau buletinele erau pregatite pentru altcineva??!!). La sectia de votare de la Paltinis oamenii erau asteptati sa coboare din munti de nevasta primarului Todea si de rudele acestuia si indemnati sau amenintati sa voteze candidatul PDL…Tot aici peste 150 de batrani au intrat cu insositori PDL in sectia de votare..In concluzie..Albacul si-a dovedit inca o data limitele…Todea Tiberiu isi va vedea linistit de afaceri, isi va termina hotelul de la Cimpeni iar albaceni vor mai “linge pe padure”(citez din Todea Tiberiu)maxim 1 an sau 2, dupa care pauza pentru cativa zeci…se va instalaza o saracie ca in Valea Jiului…

un alegator 12 iunie 2012 at 13:20

Bugetarilor din judet le convine cum au fost tratati de actualul presedinte CJ.
Institutiilor din subordinea CJ le-au fost taiate salariile si toate sporurile si au fost disponibilizati oameni, d-l presedinte declarand ca nu are mila de niciun bugetar. In schimb, celor din aparatul propriu, nu numai ca nu le-a taiat primele si alte facilitati, le-a mai dat si suplimente salariale.
Asta da dreptate!!!

Voua 12 iunie 2012 at 17:25

Ce de betalii!