Ziarul Unirea

Inestimabila informaţie

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

Una dintre cele mai cumplite drame pe care o poţi avea este să ai o persoană dragă sufletului tău atinsă de o boală incurabilă. Practic, nu ştii cum să procedezi. Să-i treci aţă dulce prin gură şi
să-l amăgeşti, uşurându-i astfel sfârşitul cu o speranţă mincinoasă? Ori să-i spui tristul adevăr, că va pleca în curând, oferindu-i posibilitatea să se împace în ultimele zile cu lumea şi să-şi isprăvească lucrurile începute şi neterminate? Oare va rezista cel năpăstuit la acest şoc? Nu cumva teribila veste îi va grăbi sfârşitul? Pentru medicul curant este ceva mai simplu: îi comunică vestea condamnării unui apropiat din familie, lăsându-l pe acesta să se descurce pe mai departe. Iar acesta îţi va spune sau nu că nu vei mai face mulţi purici pe acest pământ, că nu vei mai plăti taxe şi impozite. Ar putea fi singura veste care să te facă să nu regreţi nimic: scapi în sfârşit de biruri…
După ce „doctorul” Boc ne spune că suntem puţin bolnavi, da’ nu-i ce credem noi, iată că vine „profesorul” Băsescu şi parcă încearcă să ne vorbească de faptul că totuşi ar fi vorba de o formă de cancer. Criză, cu alte cuvinte. Mai că l-aş crede, dar şeful statului, în persoană, îşi modifică chiar şi săptămânal „diagnosticul” despre criza din România: ba că sunt condiţii să creştem uşurel retribuţiile, ba că n-ar fi recomandat, pentru că, ba este criză doar la El, nu şi la noi, ba că să nu ne jucăm cu focul!
Informaţia, dacă cineva o deţine cu adevărat, e o comoară! Că a ştiut cineva (dl Soroş sau un altul, încă nu ne-am lămurit pe deplin!) că americanilor li se va ofili ratingul în câteva zile şi astfel a pariat cât un buget de ţară bananieră este una dintre dileme. Unii pot prognoza, au fler, alţii pur şi simplu cumpără informaţia…
Revenind pe plaiurile mioritice, un prezident – jucător, că pe primul – ministru nu-l punem la socoteală, ar trebui să ştie mai multe decât prostimea: să aibă „miros”, dacă nu… specialişti. Să procedeze aidoma căpitanului de pe „Titanic”, că tot sunt în aceeaşi branşă, îndulcind momentul dramatic, fiind conştient că bărci de salvare nu mai sunt decât pentru cei de la „clasa lux”.
Nu, Traian Băsescu a găsit o altă modalitate: îndeamnă presa să nu facă valuri. Să nu amplifice panica celor de pe punte. Probabil că nişte articole despre cum i-a zburat Mihai Viteazul dinţii lui Sinan Paşa pe podul de la Călugăreni sau cum a înfruntat Ecaterina Teodoroiu ploaia de gloanţe la Mărăşeşti ne-ar umple acum inimile de încredere…
Un lucru este cert, trăim în primul rând o criză de încredere: nu ştim cum va fi iarna ce bate la uşă, când factura neplătită la căldură va exploda şi, în loc să cheltuim pe mâncare şi ţoale de firmă, sigur, fără să exagerăm, strângem cureaua, condamnându-i pe producători să-şi concedieze angajaţii pentru marfa nevândută. Cine e de vină? Ziarele, care repetă de fapt întrebări obsedante pe care şi le pune tot omul, fără a primi răspuns?
Sigur, mult iubite şi stimate domnule preşedinte, românii au nevoie de încredere. Şi încrederea trebuie să vină de la cei care ne conduc! Dar, guvernanţii preferă ca noi să nu ştim nimic. Pe noi, prostimea, vrea să ne sucească aşa cum făcea Păcală cu iapa chioară la război: o întorcea cu ochiul lipsă spre duşman, ca să nu se sperie, iar cu cel bun spre armata noastră, ca să capete încredere…
Şi, în final, să mai ştiţi un lucru esenţial: lipsa de încredere nu poate fi controlată nici pentru guvernanţi. Dacă eşti un bun cârmaci, dacă eşti cinstit şi dăruit, oamenii te urmează, cum au făcut evreii, ce l-au însoţit pe Moise în pustie. N-ai nevoie de o presă linguşitoare, care mereu se face că nu vede, că n-are informaţie!
Dumitru HENEGAR

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

16 Comentarii

Robespierre 15 august 2011 at 19:30

Cam asa e dle D Henegar… Articolul ldvoastra este superb si pune degetul pe rana. O singura nedumerire am: care e aceasta presa lingusitoare la care faceti referire? Nu de altceva dar eu, am fost cativa ani in Franta, la amicii Saint just si Danton, si nu preamai stiiu cum e cu presa prin tara.

Dorin 16 august 2011 at 7:10

Esti un dezastru , d-le Henegar ! Basescu , Isarescu si Boc au indemnat tot timpul la prudenta , avertizand de cateva ori ca aceasta criza ar putea continua cu un alt val , chiar daca au spus ca avem o crestere a PIB-ului de cca 1,5% .In toate articolele matale raspandesti numai minciuni si denigrari ale unui partid ( PDL ) , si a presedintelui , care si-au compromis viitorul politic , tocmai din cauza masurilor de austeritate pe care au fost obligati sa le ia , asa cum au facut si fac toate tarile Europei . V-ati inrolat in gasca USL-ista , care profita de situatia mondiala promitand iluzii .Sunteti dupa chipul Antenei 3 si Realitatii Tv ,care , pe de-o parte spun ca avem cele mai mari preturi pe litoral si la munte ,desi suntem din ce in ce mai saraci ,dar tot ele ne anunta un grad de ocupare a locurilor de cazare de peste 90 % ( in unele locuri-100 % ) , cu peste 250.000 turisti la mare ( record !) ; tot timpul ati luat apararea functionarilor bugetari , desi stiati ca cel putin 30% din ei sunt de prisos , incurajand la nesfarsit nemunca , pomana de la stat . De ce nu incurajati munca miilor de albaiulieni care si-au facut case in ultimii ani , spre schit ,sau spre Micesti , sau a celor care umplu parcarile mereu insuficiente cu masini noi , sau a celor care umplu terasele din oras ? Este un semn al saraciei ? Sunteti penibil !

matahala 16 august 2011 at 9:26

dorin este de fapt ciprian badila, secretar executiv al PDL organizatia municipala Alba Iulia. Si el are dreptul la opinie, dar trebuie sa stim ca acasta opinie vine din parte unui om politic

Dorin 16 august 2011 at 9:53

Nu conteaza din partea cui vine opinia , ci importanta este veridicitatea acestei opinii ; pentruca nu obiectezi asupra continutului opiniei , deoarece reprezinta adevarul , si te-ai compromite facad-o , sa inteleg ca esti de acord cu ce am scis ? Chiar esti de acord cu absolut toate acuzele pe care le face opozitia la adresa puterii ? Nu ai intalnit si acuze pe nedrept ? Adevarul este numai de partea USL ? Ia , mai gandeste-te putin .

matahala 16 august 2011 at 10:33

adevarul este de partea noastra, a cetatenilor, Minciuna este de partea voastra, a PDL-istilor, Nu mai baga in fata USL-ul pentru ca nemultimrea este generala, este a tuturor cetatenilor cu exceptia voastra, a lipitorilor de la putere. Ce crede USL-ul este treaba lui….cetatenii fara de partid au parerea formata: cei de la putere sunt niste hoti. Daca nu ar fura atat de mult, suferinta populatiei ar fi mult mai mica

Avram Iancu 16 august 2011 at 16:19

Dle Henegar, nu-l luati in seama pe aceast CipriANUS al PDL. E un troglodit si o sluga.

alexandru 16 august 2011 at 10:14

@dorin: lasand la o parte televiziunile care striga rugaciuni pentru usl, iti dau doar un motiv pentru care pdl si basescu sunt vinovati de criza din romania: datoriile si arieratele firmelor si regiilor de stat conduse cu mana forte de directori pedelisti.asa cum la alba regia de apa nu reuseste sa faca profit, rapusa de lacustele angajate de pedeleii locali, asa cum posta merge spre faliment, oltchim, regiile de electricitate, ba chiar si nuclearelectrica a reusit sa faca profit de 4 mil de euro, un profit umilitor( tranavia care vinde carne de pui a avut un profit mai mare decat doua reactoare bnucleare..)fonduri distribuite discretionar la primariile voastre in detrimentul altor regiuni, evaziunea fiscala si contrabanda fara precedent, in conditiile in care totii sefii de deconcentrate sunt pedelisti, nu s-a reusit sa se vand nici o actiune pe bursa, nu s-a resuit sa se aduca nici un manager privat la firmele de stat, cfr si cfr marfa dispar incet si sigur, trenurile se scumpesc desi sunt goale. daca avem bugetari in plus trebuia sa ii dati afara mai dorinele, nu sa mariti tva si sa sugrumati consumul.nu trebuia sa puneti pensionarii sa plateasca cass, trebuia sa stopati furturile din sistemul medical, sistem pe care tot voi il conduceti( a se vedea gluma de spital de urgenta alba unde sectia de ati e scoasa de la ceva muzeu).pentru toate astea sunteti voi pedelistii vinovati , pentru toate astea trebuie sa plecati de la conducere. si in definitiv rotatia la putere e benefica pentru democratie. si pentru noi cetatenii.la alba realizati cea mai scumpa pavare a unor santuri din lume. va iubim, va stimam, dar trebuie sa plecati.nu mai pomeni nimic de sistemul bugetar, e al vostru, ati avut 3 ani la dispoiztie sa-l resctructurati, sa-l modernizati, nu ati facut altceva decat sa va jucati cu nervii oamenilor.asa cum si ei se vor juca cu nervii voastri la alegeri. criza din lume se datoreaza politicienilor iresponsabili dorine, politicieni care au construit bugete mai mari decat incasarile. si acum nu au finantare pentru deficite.usl nu e o solutie pentru romania, e o adunatura de profitori cu afaceristi in spate, dar tot nu e o scuza pentru ramanerea voastra.si legat de sistemul bugetar: cati oameni au dat afara hava si dumitrel din institutiile pe care le conduc: nici unul.in consecinta si criza asta e doar pentru unii cum ar fi primaria ramet, nu pentru alba unde toata cohorta de pedelisti isi justifica munca.pentru toate astea dorine tata trebuie sa plecati, pentru ca ati luat decizii idioate.

Dorin 16 august 2011 at 10:51

Ai dreptate partial , doar ca acest dezastru nu a fost inventat de PDL , ci a ajuns sa faca puroi inca de pe timpul lui Nastase , si apoi s-a amplificat virtiginos pe timpul PNL+PSD ( 2007-2008 ) .Toate aceste boli pe care le ataci pe buna dreptate sunt vechi si nu ma pot astepta ca cei care le-au facut sa prolifereza , adica PSD si PNL , sa le si rezolve ; macar ,PDL a inceput ceva restructurari si vor sa privatizeze si managementul companiilor de stat , unde acum directori sunt PDL-isti , iar directorii adj sunt PSD-isti si PNL-isti , urmand ca dupa alegeri , odata cu victoria USL , sa-si puna ei directori si sa-i treaca pe cei de la PDL pe post de adjuncti ,cum s-a petrecut din 90` incoace .Sanse de a pune ordine in stat sunt mai mari din partea PDL , decat din partea USL , daca studiezi ce atitudine au USL-asii la actiunile PDL de reducere a numarului de functionari , recalcularea pensiilor , noul cod al muncii , salarizarea in sistemul de stat , reformarea invatamantului si sanatatii ,taierea unor privilegii nemeritate ,etc ; sigur ca si eu nu sunt multumit , si doream sa faca mai mult si mai repede , dar , din doua rele , prefer raul cel mai mic .Crez ca in 2009 romanii l-au ales pe Basescu pentru ca au fost foarte multumiti de el in primul mandat ? Da de unde , le era teama sa nu ajunga Geoana si din nou PSD la putere .

matahala 16 august 2011 at 10:56

cipriane, cel mai simplu ar fi sa nu mai furati atata. Simplu. Ar ramane bani si pentru salarii si pentru investitii. Cand furati 50% sau mai mult, este evident ca exista resurse si pentru tara dar furate fiind, ingroapa aceasta tara

ochi de vultur 16 august 2011 at 11:29

si acum romanii sint foarte fericiti pentru ca nu l-au votat pe geoana:)

Avram Iancu 16 august 2011 at 15:15

Bai Dorine esti penibil.Ti-ai reluat merseria de postator? „Rati-ai dreacului de pedelisti!

Dorin 16 august 2011 at 16:24

Bravo bugetarule !Simti frisoanele disponibilizarii din patucul caldut in care dormi la sevociu ? Nu dispera , ca la anu` vin ai vostri la putere si te angajeaza din nou …asa inteligent cum te exprimi ! Esti mostra USL-asilor , fara solutii , fara argumente ,doar cu bata si cu calomniile ; din pacate sunteti destul de multi … pe forum 🙂

ochi de vultur 16 august 2011 at 16:44

@dorin (ciprian badila) esti penibil.PUNCT

toma 16 august 2011 at 16:55

Lasati forumul apartinicilor.Pt membrii de partid exista DREPT la REPLICA in ziare, TV…etc.

cititor 17 august 2011 at 9:31

dorin, eşti ciprian? dacă eşti ciprian atunci nu te mai ascunde după alt nume