HC Alba Sebeş, primul eşec din acest sezon, suferit în faţa liderului Mureşul Târgu Mureş *29 – 23 (16 – 10) în sala Florin Fleşeriu

Atât HC Alba Sebeş, cât şi Mureşul Târgu Mureş erau neînvinse după primele 3 etape ale actualului sezon. Însă, meciul direct dintre cele două pretendente la accederea în Liga Naţională de handbal feminin a fost câştigat de către formaţia din judeţul Mureş cu 29-23 (16-10).

Primul meci important al sezonului în care se doreşte cu tărie promovarea în prima ligă, al formaţiei HC Alba Sebeş a însemnat şi prima înfrângere. În derby-ul locurilor 1 şi 3, Mureşul Târgu Mureş s-a impus cu scorul de 29-23, 16-10 la pauză, această victorie distanţându-le pe mureşence la 6 puncte distanţă de HC Alba Sebeş. „A fost un meci foarte greu aşa cum am anticipat. Însă echilibrul din teren s-a rupt în ultimele 10 minute ale primei reprize, când handbalistele mele au făcut foarte multe greşeli pe contraatac şi au ratat ocazii importante de gol. Le mulţumim fanilor prezenti la această partidă pentru sprijinul acordat.” a declarat Alexandru Weber, antrenor HC Alba Sebeş.

Reuşitele echipei din judeţul Alba au fost trecute în dreptul jucătoarelor: Marcela Malac – 7 goluri, Ana Ciolan – 6, Paula Chirilă – 3, Lavinia Dobromir – 2, Bianca Bogdan – 2, Viorica Muntean – 1, Alexandra Oncu – 1 şi Ioana Tămaş – 1. Următoarea partidă pentru sebeşence va fi tot una de foc, sâmbăta viitoare, în deplasare, contra echipei CSM Slatina.

Volei Alba Blaj organizează, în „Alba Blaj” Arena, turneul final al cadetelor, între 8 și 12 mai!

Volei Alba Blaj va organiza, în „Alba Blaj” Arena, turneul final al cadetelor, între 8 și 12 mai. Mai participă CSM Constanța, Dinamo București, CSȘ Bega Timișoara, CTF Mihai I București și CSM București. Echipa din „Mica Romă” a acces între primele 6 echipe din țară la under 17, cadete, după ce a câștigat, cu […]