Ziarul Unirea

HARTA rezultatelor votului la alegerile prezidențiale din 16 noiembrie

Potrivit datelor comunicate de Biroul Electoral Central, după centralizarea proceselor verbale din 18.673 secții de votare reprezentând 99,07%, candidatul ACL, Klaus Iohannis, a obținut 54,50% din voturi în al doilea tur al alegerilor prezidențiale desfășurate la 16 noiembrie, iar reprezentantul Alianței PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, 45,49%.

JUDEȚE – PONTA – IOHANNIS

ELIT

ALBA – 30,46% – 69,54%
ARAD – 34,02% – 65,98%
ARGES – 59,26% 4- 0,74%
BACAU – 53,54% – 46,46%
BIHOR – 36,54% – 63,46%
BISTRITA – 37,69% – 62,31%
BOTOSANI – 62,72% – 37,28%
BRAILA – 57,95% – 42,05%
BRASOV – 36,90% – 63,10%
BUZAU – 60,73% – 39,27%
CALARASI – 55,11% – 44,89%
CARAS – 48,10% – 51,90%
CLUJ – 26,21% – 73,79%
CONSTANTA – 42,93% – 57,07%
COVASNA – 22,26% – 77,74%
DAMBOVITA – 57,97% – 42,03%
DOLJ – 60,62% – 39,38%
GALATI – 54,02% – 45,98%
GIURGIU – 68,41% – 31,59%
GORJ – 58,41% – 41,59%
HARGHITA – 20,03% – 79,97%
HUNEDOARA – 50,29% – 49,71%
IALOMITA – 61,39% – 38,61%
IASI – 49,32% – 50,68%
ILFOV – 48,02% – 51,98%
MARAMURES – 39,76% – 60,24%
MEHEDINTI – 63,27% – 36,73%
MURES – 31,23% – 68,77%
NEAMT – 54,96% – 45,04%
OLT – 64,67% – 35,33%
PRAHOVA – 47,47% – 52,53%
SALAJ – 37,06% – 62,94%
SATU MARE – 34,88% – 65,12%
SIBIU – 20,49% – 79,51%
SUCEAVA – 48,63% – 51,37%
TELEORMAN – 63,72% – 36,28%
TIMIS – 33,25% – 66,75%
TULCEA – 47,37% – 52,63%
VALCEA – 50,66% – 49,34%
VASLUI – 59,62% – 40,38%
VRANCEA – 53,84% – 46,16%
SECTOR 1 – 39,03% – 60,97%
SECTOR 2 – 42,56% – 57,44%
SECTOR 3 – 42,10% – 57,90%
SECTOR 4 – 44,58% – 55,42%
SECTOR 5 – 47,59% – 52,41%
SECTOR 6 – 41,18% – 58,82%
DIASPORA – 10,32% – 89,68%

SURSA: stiripesurse.ro

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

LISTA actualizată a statelor din „zona galbenă”. CARANTINĂ pentru toți românii care se întorc din țările sau zonele afectate

CNSU a actualizat lista țărilor/zonelor de risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

G 17 noiembrie 2014 at 20:01

Bravo romanilor din diaspora! Felicitari, ati aratat ca nu sunteti 1%, cum credea pcr-ul, votul vostru a facut diferenta! Romania va asteapts acasa!

Horea 17 noiembrie 2014 at 21:01

Surpinzator cum unele judete, precum Constanta, Iasi si Suceava, s-au „albastrit” in turul II.
Transilvania, prin votantii ei „neînroşiţi”, le apreciaza gestul.

Crișan 17 noiembrie 2014 at 22:52

Transilvania cu votul ei l-a adus pe basescu, după 10 ani constatăm că a greșit

gigi 18 noiembrie 2014 at 8:25

Hai sa vedem daca a gresit. Uite o situatie a kilometrilor functionali de autostrada pe mandate:
Ceausescu……………………………………….96
Iliescu (1990-1996)……………………………96
Constantinescu (1996-2000)………………96
Iliescu (2000-2004)………………………….202
Basescu (2004-2014)……………………….659
dintre care
Tariceanu (dec.2004-dec. 2008)………………..60
Boc & Ungureanu (dec.2008-mai.2012)…….375
Ponta (mai.2012-dec.2014)………………………22
Deci in timpul hulitului Boc si a greselii Transilvaniei care l-a adus pe catastrofa de Basescu, in 4 ani, s-au dat in folosinta mai multi km. de autostrada decat s-au dat in 20 ani de carmuire PSD, 375 km. fata de 284 km.
Dar e foarte bine ca acum 2 ani am fost salvati de psd-isti si de atunci nu s-a mai costruit aproape nimic in tara asta.
Doamne fereste, daca ar fi ramas Boc, ce am fi facut cu inca vreo 200 km. de autostrada?

Boghy 18 noiembrie 2014 at 9:55

Nu a fost gresit de loc. In acesti 10 ani a inceput indepartarea mizeriei din politica. El a facut treaba cea mai grea, cea mai murdara. Acum Iohannis doar duce mai departe.

S 18 noiembrie 2014 at 11:25

A gresit pe p…. ma-tii, mai Putorina!

Razvan 18 noiembrie 2014 at 4:55

Corect! Sa vedem acum ce a votat Transilvani! Sunt foarte curios! Pana in prezent a votat tot impotriva intereselor oamenilor, inclusiv a celor din Transilvania. Daca se repeta si acum, ar trebui sa le mai interzica sa voteze! Daca nu se pricep, sa n-o mai faca!!!! P.S. Sunt din Cluj, sau orasul OZ!!!

NIK 18 noiembrie 2014 at 10:24

Ma surprinde Hunedoara ,de unde atitia pontisti !!!

gigi 18 noiembrie 2014 at 10:52

Gandeste-te doar cum au votat cei din Valea Jiului. Petrila, Petrosani, Aninoasa, Vulcan, Lupeni şi Uricani, sunt centre miniere unde au fost adusi in colonii foarte multi muncitori din Moldova si Oltenia, pentru a munci in mine inainte de revolutie. O mare parte din acesti muncitori, localnici si cei adusi, au fost disponibilizati, ajungand sa traiasca din ajutoarele de stat.
Cum crezi ca au votat oamenii in zonele astea unde se traieste la limita subzistentei?
Ca o paranteza, la disponibilizare minerii au primit sume mari de bani sub forma de salarii compensatorii, insa putini dintre ei au facut ceva durabil cu banii respectivi.

alex de la orastie 18 noiembrie 2014 at 20:21

hunedoara are la putere pe baronul molot.momentan e ocupat cu dna.la urmatoarele alegeri o sa fie incarcerat si vom putea elibera si acest judet.
ce e nostim e ca si acest baron merge la puscarie cu tot cu familie.
aoleu, a PICAT legea amnistiei.
KEEP CALM, DNA LUCREAZA.curatam romania de gunoaie. trebuie sa avem rabdare, procesul este de durata.la urmatoarele alegeri presedintele nostru johannis va aduce o altfel de echipa.trebuie doar sa-l sustinem.azi au fost miracole in parlament.
sa vezi macel la buget.baronii o sa ceara capul lui ponta.
SI o veste in premiera: la tovarasu darzu i s-a cerut demisia de la centru.

Crișan 18 noiembrie 2014 at 19:47

APEL CĂTRE CONFRAȚII ROMÂNI DIN DIASPORA :
Am decis sa formulez aceasta postare din pricina intamplarilor referitoare la problematica diaspora din ultimele 2 saptamani, intamplari care se pare ca au fost principala tema de campanie. Doresc sa incep prin a spune ca va respect dreptul constitutional la exercitarea votului. Va admir pentru efortul de a sta ore intregi pentru a putea sa votati, cu toate ca poate unii dintre voi nici nu ati reusit sa o faceti, lucru care de altfel s-a intamplat la fiecare sctrutin de alegeri prezidentiale de dupa 90. Oricum, se pare ca nu a fost totul in van…cel putin in opinia VOASTRA, caci in a mea nicidecum. Dar bineinteles ca traim intr-un stat pseudodemocratic ,deci detinem dreptul de a avea pareri diferite.
Acum, rugamintea mea, dragii mei este SA VENITI ACASA! “V-ati luat tara inapoi”, nu? Pai daca asa e HAIDETI sa traiti in ea si ASUMATI-VA alegerea, ASUMATI-VA Presedintele, ASUMATI-VA sistemul pe care l-ati ales, MULTUMITI-VA cu calitatea mediului in care va trebui sa ne dezvoltam!

Crișan II 18 noiembrie 2014 at 19:52

Către exilul românesc: Reveniți români în țarăCaci daca nu , pentru ce ati votat? Ati plecat de la rau, insa acum cu siguranta va fi bine prin guvernarea lui Iohannis si a echipei sale de ciorii vopsite(PDL=>PNL)! Astfel ca, va rog insistent sa VENITI sa contribuiti la reconstructia Romaniei despre care tot vorbiti, atat din punct de vedere al implicarii sociale dar si din punct de vedere economic….sa munciti si voi pe aceasi remuneratie, sa contribuiti si voi, ca si noi la bugetul de stat luna de luna, sa platiti periodic aceleasi taxe si impozite exorbitante , SA TRAITI CUM VOM TRAI SI NOI! Gresesc?

mike 18 noiembrie 2014 at 20:07

Cine e de vina ca voi nu va maturati casa ,curtea,??? Cine e de vina ca a-ti stat nepasatori cind smecheri furau din sudoarea muncii voastre?( ma refer la pensii de revolutionari,bolnavi inchipuiti, 600 de parlamentari care dorm in sedinte pe bani grei –pe cind tu om de rind nu mai sti ce si cum sa faci ca sa ai o paine maine pe masa) Cine e de vina cind hotii au defrisat industria,agricultura iar unii dintre voi tacit a-ti autorizat aceasta pentru ca vi sa oferit si voua bucatele din ciolan? -Acum cind majoritatea a inteles si a votat un om care sa puna capat jafului , sa va puna la munca pe toti incepeti sa va vaitati si sa strimbati din nas — cu siguranta nu ceii onesti, ci doar capusele societatii- God bless Romania