Handbal masculin, Voinţa Savini Due Sebeş – HCM Oradea 24-30 (11-13) *Echipa lui Weber, la prima înfrângere din istorie!

Vointa Savini Due Sebes handbal 10

Nou-promovata în Divizia A de handbal masculin, Voinţa Savini Due Sebeş suferit întâiul eşec de la înfiinţare, acasă, în etapa secundă a Diviziei A, Seria B, scor 24-30 (11-13) cu HCM Oradea, derby-ul rundei.

Golurile gazdelor au fost marcate de Florin Baciu – 7, Cristian Suciu – 4, Adrian Ţone – 4, Mihai Macarie – 3,  Adrian Cunţan – 2, Silviu Morariu – 2, Alin Caragui, Vlad Breazu – câte unul. Din lot au mai făcut parte Cornel Medrea, Liviu Moga, Radu Balasz – Iulian Grozav, Raul Muntean, Cristian Opincariu, Iancu Mărginean, Lucian Preda.

“Am început bine, am mers cap la cap până pe finalul primei reprize. E un eşec dureros, mai ales prin prisma faptului că ne-am bătut singuri. Am avut 4 lovituri de 7 metri ratate şi pe greşelile noastre am primit 5 goluri în final. Publicul a fost alături de noi, echipa mulţumeşte spactatorilor pe această cale. Sunt supărat pentru că în minutul 51, la scorul de 20-22 am ratat două lovituri de la 7 metri”, a spus antrenorul Alexandru Weber. Runda următoare, joi, 3 octombrie, conjudeţenii vor întâlni în deplasare pe CS Universitatea Craiova.

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]