Ştirea zilei

FOTO/VIDEO: Victor Ponta și Dan Șova în inspecție la autostrada Orăștie Sibiu, înainte de inaugurare

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Premierul Victor Ponta și ministrul Dan Șova s-au aflat astăzi în județul Alba unde au verificat stadiul în care se află lucrările la autostrada Orăștie – Sibiu, înainte cu aproximativ o două săptămâni de inaugurarea loturilor 1 și 2.

Venind pe autostradă, de la Cunța, ministrul Șova a declarat că a făcut o inspecție pe șantier și a constatat că lucrările sunt aproape finalizate și sunt de o calitate foarte bună. ”La 160 de km pe oră se putea merge cu paharul pe bord”, a spus ministrul  când a ajuns la șantierul STRACO de la Lancrăm.

Noi nu am anunțat data oficială a inaugurării, dar sigur nu va fi 16 decembrie. Trebuie să fie sută la sută terminată. Acum mai trasează linii, mai au finisaje iar când se termină totul, acum, în decembrie, venim să o inaugurăm. Oricum, până în Crăciun va fi deschisă circulației”, a mai spus Șova când a fost întrebat despre data inaugurării celor două tronsoane.

Potrivit ministrului pe lotul 3 încă se lucrează iar inaugurarea va fi în lunile octombrie sau noiembrie 2014: ”Nu se va circula de anul acesta pe toată autostrada pentru că pe lotul 3 unde sunt alunecările de teren n-am reușit s-o scoatem la capăt. Constructorul este optimist, spune ca va fi finalizat în iunie 2014. Eu cred că anul viitor în octombrie – noiembrie va fi totul gata”.

*Premierul Victor Ponta a primit asigurări că din 19 sau 20 decembrie se va circula pe cele 2 loturi de autostradă

Sosit în jurul orei 16.30 la șantierul autostrăzii de la Lancrăm, premierul Victor Ponta a fost asigurat de constructor că loturile 1 și 2 vor fi gata de inaugurare în 19-20 decembrie. Acesta a aflat și o veste mai puțin bună referitor la lucrările de pe lotul 3 care se pare că stagnează și că, în ciuda faptului că au fost informați de vizita premierului, în acea zonă constructorii nu se află la lucru: ”Vreau să merg acolo, să văd dacă lucrează cineva la alunecare. (…) Li s-a sus că venim să vedem și nu era nimeni? Foarte bine, atunci vor avea o surpriză neplăcută”, a spus premierul.

Întrebat de importanța pe care o are această autostradă Victor Ponta a răspuns că ”Este esențială” și a făcut o trecere în revistă a proiectelor care se vor derula în viitorul apropiat în diferite zone din țară reamintind că în acest sens, în curând se va lua o decizie importantă pentru județul Alba – desemnarea, în 19 decembrie, a câștigătorilor pentru contractele pe cele 4 loturi ale autostrăzii Sebeș-Turda.

În ceea ce privește lotul 3 al autostrăzii Orăștie – Sibiu, unde există mari întârzieri cu lucrările, premierul a spus că după ce va verifica situația la fața locului va decide dacă se impune aplicarea unor sancțiuni: ”Sunt convins că dacă, după ce văd cu ochii mei și după ce mă informează dânșii, dacă e cazul vom impune și sancțiuni. Astăzi am vrut în mod special, înainte să vin aici, și să aflați și dumneavoastră și toată țara de ce nu s-a făcut autostrada Transilvania. Am început-o în 2004 și după aceea s-a oprit din prostia celor care au fost la conducerea ministerelor. Deci acum mergem, vedem și dacă este o măsură de luat domnul ministru are tot sprijinul meu să ia orice măsură”.

[nggallery id=825]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult