Volei Alba Blaj, campioana României, a câștigat, scor 3-0 (25-19, 25-21, 25-20), partida disputată în Sala „Timotei Cipariu” cu CSO Voluntari.

Deținătoaea titlului a repurtat a 8-a victorie în cadrul Diviziei A1, respectându-se calculele hârtiei, ce indicau trupa lui Zakoc drept mare favorită. Gazdele au mizat pe o formulă experimentală fiind odihnite, în primul set, câteva piese de bază precum Ioana Baciu, Jovana Kocić, Silvija Popovic. Blajul va mai juca cu Știința Bacău (luni) și Belor Galați (marți), de la ora 17.00, în Sala „Timotei Cipariu”. Meciul a durat 65 de minute, iar cele mai multe puncte ]n tabăra gazdelor au fost realizate de Bojana Milenkovic – 23 și Maja Aleksic – 15.

Lejeritatea cu care a fost abordată confruntarea s-a văzut în setul secund, când CSO Voluntari s-a aflat în prim-plan, conducând cu 10-7, 12-8, 15-11 sau 18-15. Zakoc simte pericolul, efectuează câteva modificări, scorul se strânge, cu egalitate 18 și 19, însă până la urmă lucrurile reintră în normal și Blajul fructifică prima minge de set. În al treilea parțial, ardelencele au luat meciul în serios și au controlat ostilitățile, detașându-se la 11-5 și 14-6

După întrecerea continentală, finalul de an va aduce trei zile de volei în Sala “Timotei Cipariu”, în turneul șase al campionatului feminin. Volei Alba Blaj va juca în fiecare zi, de la ora 17.00, cu CSO Voluntari (duminică, 13 decembrie), Știința Bacău (luni, 14 decembrie) și Belor Galați (marți, 15 decembrie), celelalte jocuri fiind de la ora 19.30, după cum urmează: Știința Bacău – Belor Galați (duminică), CSO Voluntari – Belor Galați (luni) și Știința Bacău – CSO Voluntari (marți). Liderul campionatului, CSM Tâgoviște, neînvinsă în întrecerea internă, ce are două puncte avans în Divizia A1, a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei CEV, 0-3, la Zagreb, cu Beziers Angels.

Volei Alba Blaj: Ana Antonijević – 3p, Maja Aleksić – 15 p, Bojana Čelić-Markovic – 5p, Bojana Milenković  – 23 p, Ștefania Cheluță –  5p, Irina Malkova – 4p, Aleksandra Spasenić; au mai intrat Ramona Rus, Silvija Popović, Jovana Kocić – 3p, Francesca Alupei – un punct; Ioana Baciu, Réka Bleicher,

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]