La prima apariție în fața fanilor după ce s-a încununat pentru a treia oară la rând campioana României, Volei Alba Blaj și-a dovedit valoarea incontestabilă și a câștigat 3-0 (25-12, 26-24, 25-20), cu CSM Tîrgovişte, derby-ul primelor două clasate din Divizia A1.

Atmosferă de sărbătoare în Sala „Timotei Cipariu”, chiar dacă nu a fost plină, cu spectatorii blăjeni  alături de „mândria județului”. Departe de tensiunea precedentelor două finale, în care Blajul a avut câștig de cauză în detrimentul dâmbovițencelor, întâlnirea a însemnat și o revanșă a campioanelor în fața echipei care acum două săptămâni i-a produs primul eșec din 2017.

Deși partida nu avea nicio importanță în ceea ce o privește, Volei Alba Blaj a început excelent jocul, primul set fiind o simplă formalitate și câștigat cu 25-12.

*Al doilea set, incendiar

În al doilea set CSM Tîrgoviște și-a amintit că are șanse la locul secund și a început să pună probleme. Echipa lui Dragan Nesic s-a aflat la conducere, obligându-l pe Zakoc să ceară time-out la scorul de 6-12. Cursa de urmărire a dat roade, galeria și-a intrat în rol, egalitatea s-a ivit la 17, mergându-se cap la cap până la 20-20. Blajul a avut o zvâcnire de orgoliu, s-a distanțat la 23-21, a fost egalată la 23, însă în cele din urmă a fructificat prima minge de set.

În ciuda relaxării evidente din jocul amffitrioanelor, Volei Alba Blaj nu a renunțat la luptă deși și în setul al treilea a început mai modest. Gazdele au remontat ecartul, s-a ajuns la 16-16, întânirea fiind pe aceleași coodonate ca și în setul precedent. Blajul s-a distanțat iar la 21-18 prin admirabila Adina Salaoru, iar finalul setului a fost la discreția campioanelor, care au dominat

„Ole, ole, ole, ola, aplaudaţi campioana”,a fost sloganul zilei în Blaj, urbe devenită capitala voleiului feminin autohton începând din 2015.

Echipa din Blaj s-a impus în minimum de seturi, după două reveniri spectaculoase, de la 12-17 în setul secund şi de la 5-11 în setul al treilea.

Statistică (sursa Nicu Goga, Radio Blaj): Volei Alba Blaj a realizat în acest meci 76 de puncte: 8 aşi, 47 atacuri, 12 blocaje, 9 erori ale adversarului; – CSM Târgovişte a realizat în acest meci 56 de puncte: 34 atacuri, 8 blocaje, 14 erori ale adversarului;

Adina Salaoru (Volei Alba Blaj) a realizat cele mai multe puncte – 16, urmată de Milagros Collar (CSM Târgovişte) – 15 şi Nadja Ninkovic (Volei Alba Blaj) – 14;

Nneka Onyejkwe şi Nadja Ninkovic, ambele Volei Alba Blaj, au reuşit cele mai multe puncte din blocaj – câte 3;

Adina Salaoru (Volei Alba Blaj) a reuşit cele mai multe puncte din serviciu – 4;

Volei Alba Blaj a realizat o medie de 46% preluare pozitivă (29% perfectă), CSM Târgovişte înregistrând o medie de 26% preluare pozitivă (13% perfectă);

Samara Rodrigues de Almeida (Volei Alba Blaj) a avut cea mai bună preluare (55% pozitivă, 45% perfectă), de la CSM Târgovişte cel mai bun procentaj fiind realizat de Suzana Cebici (50% pozitivă, 30% perfectă).

Volei Alba Blaj: Ana Antonijevic – Adina Salaoru (cpt.), Nadja Ninkovic, Samara Rodrigues, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe, Marina Vujovic (libero); au mai jucat Rebecka Lazic, Ana Grbac; Ana Maria Berdilă, Dubravka Djuric, Lisa Kramer.

[nggallery id=3783]

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]