FOTO VIDEO| PROTEST la Direcția Regională de Statistică ALBA. În fiecare zi, angajații își vor sista activitatea timp de o oră: Care sunt cererile lor
FOTO VIDEO| PROTEST la Direcția Regională de Statistică ALBA. În fiecare zi, angajații își vor sista activitatea timp de o oră: Care sunt cererile lor
Salariatii din Direcția Regională de Statistică ALBA au început astăzi, 23 noiembrie 2023, un protest spontan pentru a-și exprima nemulțumirea față de politicile de salarizare ale statisticienilor.
Protestul va avea loc zilnic, între orele 10:30 și 11:30, timp de o oră, până când revendicările angajaților vor fi soluționate.
Principalele revendicări ale salariaților sunt:
- Stabilirea salariilor de bază ale funcționarilor publici cu funcții de execuție și conducere, precum și ale personalului contractual la nivelul administrației publice centrale;
- Acordarea unui spor de 15% pentru complexitatea muncii;
- Deblocarea angajărilor și creșterea schemei de personal
Angajații susțin că aceste revendicări au fost prezentate Guvernului României încă de anul trecut, prin Memorandumul cu tema: Soluționarea problemelor de salarizare existente la nivelul Institutului Național de Statistică și Directiilor teritoriale de Statistică. Memorandumul a fost aprobat și semnat de Primul Ministru al României, Nicolae-Ionel Ciuca, dar nu a fost pus în aplicare.
„Solicităm Guvernului României asumarea acestui Memorandum semnat și aprobat și punerea lui în aplicare Memorandumul a fost semnat în data de 13 iulie 2022.”, a declarat un reprezentant al salariaților. „Vom continua protestul spontan, iar în perioada următoare vom intensifica aceste acțiuni cu întreruperea totală a activității, până când revendicările noastre vor fi soluționate.”, a declarat Diana Șolderea, reprezentanta salariaților din DRS Alba.
”Ultima creștere salarială d care am avut parte a fost în luna ianuarie a acestui an, când salariile noastre au fost majorate cu 2 lei. Suntem pe aceeași grilă salarială din 2018, iar de atunci până acum am avut majorări salariale începând de la 6 lei până la 150 de lei maxim”, a mai declarat Șolderea.
”Printre solicitări, noi mai dorim și ca funcționarii publici și personalul contractual să beneficieze și de spor de 15%, ținând cont de faptul că statistica este o meserie mai aparte față de contabilitate, iar munca depusă este alta. Ne dorim stabilirea salariilor de baza ale fucnționarilor publici cu funcție de execuție și conducere, precum și ale personalulului contractual la nivelul administrației publice centrale”, a declarat Ioan Stângaciu, angajat al DRS Alba.
Protestul salariaților din Direcția Regională de Statistică ALBA este unul dintre cele mai recente proteste ale angajaților din sectorul public din România. În ultima perioadă, angajații din mai multe instituții publice au protestat pentru salarii mai mari și condiții de muncă mai bune.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]









