FOTO, VIDEO. Maria Mihaela Albu, învestită în funcția de prefect al județului Alba
Maria Mihaela Albu a fost învestită, vineri, în funcția de prefect al județului Alba, fiind desemnată prin Hotărâre de Guvern să exercite această funcție cu caracter temporar.
Aceasta a depus jurământul în cadrul unei ceremonii, care a avut loc cu începere de la ora 13.00, în Palatul administrativ al municipiului Alba Iulia. La învestire a fost prezent și Directorul general al Direcției Generale pentru Relațiile cu Instituţiile Prefectului din MAI, Teodor Iulian Gheorghe.
După intonarea imnului de stat al României, în cadrul ceremoniei a fost ținut un moment de reculegere pentru persoanele decedate în urma cutremurului din Italia, iar mai apoi s-a dat citire ordinului oficial de instalare în funcție.
La final, a luat cuvântul noul prefect al județului, după care cei prezenți au fost invitați să ciocnească un pahar de șampanie.
”Numirea mea în funcția de prefect al județului Alba mă onorează și, totodată, mă obligă să fac tot ceea ce îmi stă în putință pentru a confirma încrederea acordată de premier și de Guvern(…) Îmi doresc ca împreună cu dumneavoastră, serviciile publice deconcentrate, să facem toate eforturile care ne stau în putință pentru a realiza ceva pentru județul acesta, pentru că oamenii lui și noi merităm(…) Ceea ce îmi doresc de azi înainte, este să am o deschidere cât mai bună din partea dumneavoastră, și acolo unde sunt probleme să nu ezitați să vă adresați instituției Prefectului, pentru că, să știți, că noi cu Ministerele avem o relație în care putem pune pe tapet problemele, să le găsim soluții, rezolvări, ori dacă dumneavoastră nu veniți înspre noi este evident că eforturile noastre de a face ceva pentru județ se opresc aici”, a spus Maria Albu în discursul său după depunerea jurământului.
La ceremonia de învestire a noului prefect au participat președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, șefi de instituții deconcentrate și familia dânsei, care a venit pentru a o felicita cu buchete de flori.
Reamintim că Albu a deținut, din aprilie 2016, funcția de subprefect, cu atribuții de prefect, după ce Cornel Murg a îndeplinit condițiile privind vârsta standard și stagiul de cotizare pentru pensionare și i-a încetat mandatul.
Maria Mihaela Albu are 42 de ani, iar înainte de a urca în eșalonul doi la conducerea Prefecturii Alba a fost consilier juridic al instituției.
Ea a absolvit un program de masterat, în 2007, la Facultatea de Drept și Sociologie de la Universitatea ”Transilvania” din Brașov, domeniul Drept Notarial și Proceduri și este licențiată (din 1997) în Științe Juridice la Universitatea ”Lucian Blaga” Sibiu, Facultatea de Drept ”Simion Bărnuțiu”.
De asemenea, este expert în achiziții publice, are un certificat de calificare profesională – inspector resurse umane, un certificat de competență lingvistică -limba engleză și a urmat un curs de drept administrativ european la Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia și un modul de integrare europeană ” Acțiunea Jean Monnet” la Școala Română de Afaceri.
[nggallery id=2596]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









