Pe stadionul principal al complexului „Cetate”, Unirea Alba Iulia a Unirea Alba Iulia - AS Razboieni Cetate25întâlnit formaţia AS Războieni-Cetate, de care a trecut fără emoţii cu scorul de 8-0 (3-0). Formaţia lui Mihai Dăscălescu este lider detaşat în Seria a 2-a, a Ligii a V-a. Uniriştii au fost încurajaţi din tribune de Galeria „Gruppo Arnsberg”, care a făcut atmosfera şi a cântat pe toată durata partidei în ciuda vremii de afară.

Oaspeţii au rezistat eroic până aproape de minutul 40, însă în cele din urmă Unirea Alba Iulia a reuşit să spargă gheţa. Primul gol a turnat plumb în ghetele fotbaliştilor de la Războieni, iar după ce uniriştii şi-au dublat avantajul, oaspeţii au rămas în 10 oameni, după eliminarea portarului. În cea de a doua repriză Unirea Alba Iulia a dominat categoric şi a mai reuşit să puncteze de 5 ori. Golurile uniriste au fost trecute în dreptul jucătorilor: Lăsconi – 3, Culda, – 2, A. Popa, Iacşa şi A. Ianc.

Unirea Alba Iulia (antrenor Mihai Dăscălescu): V. Răducanu – Rodean, Goguța, Matei, Ianc, Lăsconi, Joldeş, Schiau, Iacşa, A. Popa, Culda.

AS Războieni – Cetate (antrenor Rareş Damian): Buciumaş – E. Nemeş, R. Damian, Miclea, S. Radu, Brînzeiu, Iuga, Lupean, Băginean, A. Puia, M. Cociş.

[nggallery id=209]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]