FOTO| Tânăra din ALBA care muncește să devină ofițer în Forțele Navale: „Am fost familiarizată cu regimul militar încă de la liceu”
Trif Camelia, o tânără de 21 de ani din Bucerdea Grânoasă, județul Alba, a acordat un interviu pentru Ziarul Unirea despre cariera sa în cadrul marinei militare și despre participarea ei la concursul „Gânduri pentru mama”.
Tânăra a absolvit Colegiul Național Militar „Alexandru Ioan Cuza” din Constanța în 2020 și a hotărât să își continue studiile la Academia Navală „Mircea cel Bătrân” din Constanța, unde urmează să ocupe o funcție în cadrul Forțelor Navale Române.
În interviu, Trif Camelia a explicat că a ales să urmeze o carieră în marină pentru că este locul potrivit pentru a-și dezvolta atât cariera profesională, cât și cea personală.
Fiind absolventă a unui colegiu cu specific de marină, a fost familiarizată cu o parte din ceea ce înseamnă o carieră în Marina Militară și a realizat că îi place să profeseze pe această ramură a Armatei României.
În ceea ce ține de participarea la concursul „Gânduri pentru mama”, organizat de Ziarul Unirea și câștigat de către tânără cu o lucrare sclipitoare, Trif Camelia a explicat că sursa de inspirație a fost chiar tema concursului și că a fost entuziasmată să își exprime gândurile și sentimentele față de mama în mod public.
Câștigarea acestui concurs a însemnat mult pentru ea și a fost o răsplată pentru curajul de a-și exprima sentimentele față de mama într-un mod atât de sincer.
Întrebată cum își echilibrează viața de studentă cu participarea la concursuri și alte activități extracurriculare, Trif Camelia a explicat că nu a participat de foarte multe ori la astfel de activități, dar că dacă va afla informații despre alte activități interesante, va participa fără ezitare.
În ceea ce privește planurile sale de viitor pentru cariera în cadrul marinei, Trif Camelia a explicat că își dorește să lucreze la bordul unei nave militare, considerând că este locul potrivit pentru ea.
Trif Camelia este o tânără ambitioasă și dedicată, care și-a ales cu grijă cariera în cadrul marinei militare și care se concentrează pe dezvoltarea profesională și personală. Participarea sa la concursul „Gânduri pentru mama” arată că are și o latură sensibilă și că își apreciază și respectă familia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)