PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

Într-o partidă de verificare, Sticla Arieșul Turda – Metalurgistul Cugir (1-4 (0-2), gruparea de sub Drăgana, condusă de Lucian Itu fiind la al treilea joc de verificare al verii câștigat.

Două dintre golurile cugirenilor au fost marcate de jucători nou-veniți, Coltor și T. Mărginean, “roș-albaștrii” având în componență mai mulți jucători înregimentați în această perioadă, printre care S. Fulea, R. Trif, Budin, Coltor, T. Mărginean.

Oaspeții au dat dovadă de pragmatism în primul mitan, scorul fiind deschis de aiudeanul Coltor (8) – șut de la marginea careului, iar după 8 minute avantajul a fost majorat de Vitinha (16) – tot după un șut din poziție centrală.

După pauză, Bria a redus din handicap, după o pasă primită în fața porții (minutul 65), iar gazdele sperau la o revenire în joc. N-a fost decât o iluzie, pentru că oaspeții au marcat după doar numai două minute, prin P. Păcurar (1-3). Pragmatismul cugirenilor s-a concretizat încă o dată pe tabela de marcaj, în minutul 75, după ce T. Mărginean (Sportul Petrești) a finalizat și el o acțiune la poarta turdeană. Returul dintre cele două echipe va avea loc la Cugir, sâmbăta viitoare. Metalurgistul a mai câștigat amicalele cu Viitorul Șelimbăr (2-1) și Sănătatea Cluj (3-2).

Antrenorul Constantin Olariu a folosit echipa: Ungurean – Cimpoieșu (ex-CS Ocna Mureș), M. Ionescu, Andreica, Marcu – Fl. Dan, Tothăzan, Savu, Salcău – Varodi, Pintea. După pauză au mai intrat: Ursu – Pârv, Ititesc, E. Oltean, Porim, Cobârzan, Bria, Ad. David.

Metalurgistul: Anton – S. Fulea, Corojan, Lang, Andrei – Dohotariu, M. Neagu, Budin, Vitinha – Coltor, Șaucă; au mai intrat G. Gakos, Voicu, Șuteu, I. Grozav, P. Păcurar, Șt. Radu, R. Trif, T. Mărginean, Bold.

Text-foto: Gelu Florea, TurdaNews

[nggallery id=7357]

Avântul Reghin – CSM Unirea Alba Iulia 3-1 (0-0), în penultima rundă din play-out | „Alb-negrii”, la primul eșec din 2024!

Deja campioană a play-out-ului, CSM Unirea Alba Iulia a pierdut primul meci din 2024, 1-3 (0-0), în deplasare cu Avântul Reghin, în penultimul meci al sezonului. Albaiulienii au deschis scorul, dar Avântul a întors rezultatul și a câștigat, toate golurile fiind marcate în ultima jumătate de oră, de jucători intrați în actul secund. În „orașul […]