PSD Alba - Alegeri Locale 2024

FOTO: Rezultate remarcabile pentru marșul albaiulian! Ana Rodean – campioană, Mihaela Acatrinei – vicecampioană, CS Unirea Alba Iulia – aur pe echipe, la Campionatele Naționale

AUR - Alegeri Locale 2024

Rezultate remarcabile pentru sportivii din Cetatea Marii Uniri la finalele Campionatului Național de 20 kilometri marș de la Pitești!

Astfel, la senioare primele două poziții ale podiumului au fost ocupate de Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia – CSU Reșița) – campioană națională (cu timpul: o oră 39 de minute și 35 de secunde), revenită după o pauză de un an, și Mihaela Acatrinei (CSU Reșița – CS Unirea Alba Iulia) – vicecampioană națională a doua oară în 2019 (rezultatul: o oră 44 de minute și 8 secunde), pe locul al treilea fiind Mihaela Pușcașu (CSU Reșița). Echipa CS Unirea Alba Iulia, alcătuită din Ana Rodean, Mihaela Acatrinei și Georgiana Jid, a cucerit medaliile de aur în clasamentul feminin pe echipe, senioare, atingându-se obiectivul propus pentru naționale.

La această zestre ce cuprinde 4 medalii (două de aur, una de argint și una de bronz) a contribuit și Georgiana Jid (LPS Alba Iulia – CS Unirea Alba Iulia) – care a terminat pe locul al treilea în cursa junioarelor, cu timpul 2h01:40.

Ana Rodean, mărșăluitoarea în vârstă de 35 de ani, a revenit excelent în competiții, urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, după o pauză de un an, cauzată de problemele medicale la genunchiul stâng. Cea mai bună sportivă a județului în 2018 țintește calificarea la competițiile internaționale de anvergură, Mondialul de atletism de la Doha (28 septembrie – 8 octombrie) și Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul viitor. “Mă așteptam la un asemenea rezultat pentru Ana Rodean și mă bucur pentru această revenire. Este pe un trend ascendent, iar pentru momentul actual al pregătirii concursul a fost unul reușit. A realizat o cursă foarte bună în primii 12-13 kilometri, a condus detașat, iar în final și-a pus amprenta și căldura”, a declarat antrenorul Gabriel Avram. În jur de 40 de sportivi au participat la finala Campionatului Național de 20 kilometri marș pentru seniori, tineret și juniori 1. În 2019, la naționalele de iarnă, de la Botoșani, în luna martie, au fost cucerite alte două medalii: Georgiana Jid – bronz la tineret și Mihaela Acatrinei – argint la senioare.

FOTO: Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat „Fotbal în familie” | 16 echipe participante la turneul organizat de AJF Alba Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat a treia ediție a turneului „Fotbal în familie”. Asociația Județeană de Fotbal Alba, în parteneriat cu Federația Română de Fotbal, Consiliul Județean Alba, CSM Unirea Alba Iulia și Primăria […]