Ştirea zilei

FOTO: Restaurarea casei primului primar român al orașului Alba Iulia, Camil Velican, începe în luna martie

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

În anul Centenarului Marii Uniri, Primăria Alba Iulia vrea să introducă în circuitul public un nou monument istoric evocator pentru Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 Restaurarea casei primului primar român al Albei Iulia, Camil Velican, începe în luna martie *În anul Centenarului Marii Uniri, Primăria Alba Iulia vrea să introducă în circuitul public un nou monument istoric evocator pentru Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.

Pe strada Primăverii, nr. 7, în Alba Iulia, se află casa în care a locuit primul primar român al Albei Iulia, Camil Velican. Pentru că imobilul, monument istoric, are o importanță deosebită în contextul celebrării a 100 de ani de la Marea Unire, încă de anul trecut, administrația locală albaiuliană a început demersurile pentru ca acest edificiu să devină unul public, pentru ca oricine să îl poată vizita.

În acest sens, imobilul aflat în proprietatea a doi descendenți ai familiei Velican a fost cumpărat de Primăria Alba Iulia, cu sugestia de a amenaja aici o casă memorială sau o secție anexă a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, dat fiind faptul că sub acoperișul ei s-a desfășurat activitatea pregătitoare actului Unirii din 1918, semnarea acestuia precum și găzduirea majorității delegațiilor. Consfătuirile începeau de dimineața și adesea se terminau târziu în noapte. Paza era asigurată de căpitanul Medrea, din partea Gărzilor Naționale și de Ovidiu Gritta, viitorul căpitan al Poliției Alba Iulia. A fost aleasă această casă deoarece era încăpătoare, clădirile instituțiilor din oraș fiind ocupate de autoritățile administrației austro-ungare.

Citește și: cum va arăta monumentul Marii Uniri de la Alba Iulia

În casa avocatului Camil Velican a avut loc ședința de constituire a Consiliului Dirigent, cu depunerea jurământului de credință față de Marele Sfat Național, și discutarea altor probleme organizatorice. Consiliul Dirigent a funcționat aici, până la strămutarea sa la Sibiu, pe 4 decembrie 1918. Avocatul Camil Velican din Alba Iulia, cu studii la Cluj Napoca și Budapesta, primise în noiembrie 1918, în urma unei întâlniri la Viena cu Iuliu Maniu, misiunea de a se implica activ în vederea Convocării Marii Adunări Naționale la Alba Iulia, pe data de 1 Decembrie 1918.

În plus, era responsabil și de realizarea legăturilor cu populația română din Transilvania, Banat, Crișana și Maramureș. Prin hotărârile din 3 decembrie, Camil Velican a fost numit primar al Albei Iulia, iar în ziua de 5 decembrie și-a preluat funcția, devenind primul primar român de după Marea Unire. În anul 1922, Camil Velican a fost numit prefect, funcție pe care a îndeplinit-o până în 1926.  În urma activității sale, a fost onorat cu numeroase decorații și medalii: Ordinul Ferdinand I, Coroana României în grad de Comandor, Steaua României în grad de Ofițer, Vulturul, Răsplata Muncii clasa. I, Meritul Comercial și Cultural. A murit în 1937, la vârsta de 58 de ani.

Potrivit viceprimarului Gabriel Pleșa, odată cu achiziționarea imobilului s-a reușit și recuperarea unor obiecte ale familiei Velican, parte din mobilierul original, ce vor fi expuse publicului odată finalizată reabilitarea imobilului. Aceasta va demara în luna martie a acestui an. Până atunci, va fi finalizat proiectul de lucrări care va merge la avizat la Ministerul Culturii, fiind vorba despre un imobil monument istoric.

[nggallery id=5128]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult