FOTO: Primăria Alba Iulia analizează situația administrativă a unităților de învățământ – 11 directori au fost invitați la discuții
Primăria Alba Iulia a început întâlnirile cu conducerile unităților de educație din municipiu. Aceste întâlniri se vor desfășura etapizat și vor avea drept principal obiectiv identificarea de soluții pentru problemele administrative ale unităților de învățământ preșcolar, școlar și liceal din Alba Iulia.
Astăzi conducerea Primăriei Alba Iulia a invitat pentru prima serie de astfel de discuții conducerea a 11 unități educaționale: Colegiul Național Horia, Cloșca și Crișan, Colegiul Tehnic Al. Domșa, Colegiul Tehnic Apulum, Colegiul Tehnic D. Pavel, Școala V. Goldiș, Școala M. Eminescu, Școala I. Agârbiceanu, Școala A. Iancu, Gădinița 12, Grădinița 11 și Grădinița 13.
Tema centrală de discuții a fost cea de administrare: de la utilități la curățenie, de la pază la modul de organizare a activității de învățământ. În general reprezentanții unităților școlare au semnalat insuficiența personalului pentru întreținere/curățenie cât și probleme legate de furnizorii de utilități (energie electrică și gaz metan): facturi a căror valoare a crescut foarte mult în urma unor intervenții ale furnizorilor în rețeaua unității școlare.
Potrivit reprezentanților administrației locale, au fost abordate și probleme investiționale aflate în curs de implementare sau necesare pentru anul în curs și anii viitori.
Întâlnirile de acest gen vor continua cu alți conducători de unități școlare, dar și cei care au fost deja prezenți pentru a se putea asigura un grad cât mai ridicat de confort în şcoli şi calitate în procesul administrativ.
„Suntem interesaţi să avem unităţi educaţionale de prim rang atât în ceea ce priveşte pregătirea copiilor noştri, a educaţiei, cât şi al confortului şi dotărilor. Primăria este un partener de dialog al directorilor de şcoli şi un investitor direct în suportul tehnic necesar educării generaţiilor ce ne urmează. Nu tolerăm risipa, neglijenţa sau indolenţa administrativă pentru că aceasta se va răsfrânge în mod direct în calitatea actului educativ şi al comportamentului pe care copiii îl deprind la şcoală” a declarat Voicu Paul, viceprimarul municipiului Alba Iulia.
Analiza situației administrative a unităților de învățământ a fost declanșată în urma inspecției derulate în week-endul trecut de către primarul Mircea Hava și viceprimarul Voicu Paul. Aceștia au constatat o serie de deficiențe în procesul de administrare a unităților de învățământ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)