ICIM Arad - CSU Alba Iulia13Miroslav Popov este „the best”, fiind cel mai bun antrenor care activează în baschetul românesc feminin în acest moment! Tehnicianul sârb face senzaţie pe banca CSU şi a izbutit să învingă în 5 zile pe „granzii” autohtoni, CSM Târgovişte (56-46) şi ICIM Arad (61-59), ambele meciuri fiind în deplasare. Este vorba de echipele care şi-au împărţit titlurile în România începând din 1997, în mod egal, câte 8 fiecare.

Miro este cel care a învins Aradul în acest sezon, în două rânduri, unicele eşecuri din panoplia campioanei şi deţinătoarei Ligii Europei Centrale, dar, ce-i drept a fost eliminat din Cupa României. Victoria de azi, din Liga Europei Centrale a fost una dramatică în Europa pentru CSU Alba Iulia împotriva campioanei României, după ce disputa a fost controlată clar timp de trei sferturi de către trupa lui Miroslav Popov. „Îmi felicit jucătoarele pentru partida făcută şi continuăm să ne antrenăm, să muncim, pentru îndeplinirea obiectivelor. Ştiam că ne așteaptă un meci dificil, dar le-am spus fetelor să joacă fără presiune, pentru că întâlnirea nu a avut o mare importanță pentru noi. Am vrut să vedem cum putem depăşi Aradul, în apărare și atac, acesta a fost principalul scop. A fost o întâlnire bună per ansamblu, chiar dacă am ratat din nou mult, în plus arbitrii nu ne-au acordat multe faulturi, iar eu am primit un tehnic nejustificat. Am făcut însă din nou o apărare bună, cu excepţia ultimelor minute din sfertul patru, când puteam pierde, dar am avut şi noroc„, a apreciat Miroslav Popov.

Foto, Ciprian PETCUŢ, Arad

[nggallery id=1063]

FOTO Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo

Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo Sportivii CS Unirea Alba Iulia au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la taekwondo, desfășurat în 19-21 aprilie la București. CS Unirea Alba Iulia a participat la […]