Curier Județean

FOTO| Openul de tenis al Forțelor Aeriene și-a desemnat câștigătorii. CLASAMENTUL la finalul partidelor

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO| Openul de tenis al Forțelor Aeriene și-a desemnat câștigătorii. CLASAMENTUL la finalul partidelor

Openul de tenis al Forțelor Aeriene, competiție ce a avut loc timp de o săptămână la Alba Iulia, și-a desemnat marți, 22 august, câștigătorii. Pe terenurile de tenis de la Baza Sportivă Constructorul, aproape 30 de militari și civili de la unități militare din țară, dar și seniori rezerviști și-au demonstrat pasiunea pentru sportul alb, determinarea și abilitățile lor.

Concursul s-a desfășurat pe trei probe: simplu categoria sub 45 ani, simplu categoria +45 ani și proba de dublu, iar în grupe s-a jucat în sistem fiecare cu fiecare, apoi semifinale încrucișate și finale, inclusiv meciurile pentru ierarhia pe jumătatea inferioară a clasamentului.

La finalul partidelor, rezultatele sunt următoarele:

Proba de simplu, categoria – 45 ani

  • Locul I maior Cătălin Pușcașu (Statul Major al Forțelor Aeriene)
  • Locul II locotenent Relu Ifrim (Statul Major al Forțelor Terestre)
  • Locul III maistru militar III Valerian Strat (Statul Major al Forțelor Navale)

Proba de simplu, categoria + 45 ani

  • Locul I maistru militar principal Ovidiu Ciornei (Statul Major al Forțelor Terestre)
  • Locul II plutonier adjutant principal (r) Adelin Voicu
  • Locul III plutonier adjutant principal Daniel Dodan (Statul Major al Forțelor Terestre)

Proba de dublu

  • Locul I Vulturii de oțel – Statul Major al Forțelor Aeriene: colonel Marcel Domșa, colonel Ilie Scurtu și maior Cătălin Pușcașu
  • Locul II Lunetiștii – CLI Comandamentul Logistic Întrunit: locotenent Tiberiu Purdea și caporal Daniel Dinu
  • Locul III Zimbrii Bucovinei – Statul Major al Forțelor Terestre: locotenent Relu Ifrim, maistru militar principal Ovidiu Ciornei și plutonier adjutant principal Daniel Dodan.

Openul de tenis al Forțelor Aeriene a fost organizat de Secția educație fizică militară a Statului Major al Forțelor Aeriene, cu sprijinul Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia și Centrului 85 Comunicații Aero și Informatică. La competiție au participat personal militar și civil, dar și seniori rezerviști, reprezentând Statul Major al Forțelor Terestre, Statul Major al Forțelor Navale, Comandamentul Logistic Întrunit, Comandamentul Comunicațiilor și Informaticii, Comandamentul Apărării Cibernetice și Statul Major al Forțelor Aeriene.

Organizatorii au oferit cupe, medalii articole sportive, plachete și diplome personalizate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]

Citește mai mult

Curier Județean

27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]

Citește mai mult