FOTO: Olimpia Aiud a câștigat Cupa “Mureșul’ la Luduș cu generația 2008
Olimpia Aiud, generația 2008, a câștigat atractivul turneu de fotbal disputat la Luduș, cu prilejul împlinirii unul secol de fotbal în localitate.
La Cupa “Mureșul’, ediția a 7-a, una cu semnificație (1922-2022, Luduș – 100 de ani de fotbal), a însemnat o competiție fotbalistică pe două categorii de vârstă, 2006 și 2008, iar în următoarele săptămâni vor urma și altele (2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 și 2005). La 2006, pe primele 3 locuri s-au clasat, în ordine, Interstar Sibiu, Sporting Cluj și Kinder Sângeorgiu de Mureș (participând și Fortuna Lunca Mureșului) .
În turneul dedicat fotbaliștilor din 2008, au fost 8 echipe împărțite în două grupe. Olimpia (pregătită de Marius Călușer) s-a impus în toate meciurile din Grupa B, fără a primi gol: 1-0 cu CS Iernut (a înscris Luca Boancă), 3-0 cu Viitorul Bistrița (Raul Ocnean – dublă, Ștefan Deac), 2-0 cu Interstar Sibiu (Aloman – dublă). Finala pentru adjudecarea trofeului a fost cu Ardealul Bistrița, iar aiudenii au câștigat 5-4 după loviturile de departajare (0-0 în timpul regulamentar). O contribuție decisivă a avut portarul Nicu Pop (n. 2009), considerat cel mai bun din Alba la generațiile anilor 2008 și 2009. Din lotul “olimpicilor”, doi jucători, Nicu Pop și Raul Ocnean, au făcut parte din lotul Under 13 județean (până când selecționata județului s-a unit cu cea similară din Hunedoara), iar Ștefan Hetea (2010) a fost convocat la Under 12. Până la finele campionatului județean, Olimpia Aiud a fost pregătită de Viorel Gîlea, iar anul trecut această grupă s-a aflat sub comanda lui Lucian Iepure.
“Trebuie să le mulțumesc celor 3 antrenori implicați la acest nivel, dar și părinților care au suportat cheltuielile cu deplasarea la Luduș”, a spus Ioan Demeter, reprezentatului clubului Olimpia Aiud. Lotul Olimpiei Aiud a fost format din N Pop, Olar, Belyenes, Ocnean, Szobo, Deac, L. Boancă, A. Boancă, Aloman, Coroja, R. Popa, Dondoș, Lăcatuș, Andrieș, Sârbu, Hetea, Iepure, C. Șimandi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)