PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

LPS Alba Iulia – locul secund la Campionatul Național Școlar de Înot, Andrea Zsebe și Matei Turuș – câte 4 medalii de aur!

Rezultate excelente obținute de înotătorii de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia la Campionatul Național Școlar de Înot. Cu 24 de medalii adjudecate și 311 puncte acumulate, echipa LPS Alba Iulia (17 înotători pregătiți de prof. Daniela Bob, Nicolae Bob și Marius Lobonțiu) s-a clasat pe locul secund al ierahiei. S-au remarcat Andrea Zsebe și Matei Turuș – fiecare cu câte 4 medalii de aur. Competiția s-a disputat la Baia Mare, în bazinul „Gheorghe Demeca”, la start fiind 193 de sportivi de la 20 de licee și cluburi sportive școlare. Au obținut medalii la individual următorii:

*Andrea Zsebe (14 ani) – 4 medalii de aur la 50 metri fluture, 100 m bras, 50 m bras, 100 m fluture; o medalie de argint la 50 m spate; locul 4 la 100 m liber; locul 5 la 50 m liber;

*Matei Turuș (12 ani) – 4 medalii de aur la 100 m spate, 50 m spate, 100 m liber, 50 m liber;

*Ilinca Ileană-Pienariu (12 ani) – o medalie de aur la 100 m fluture; o medalie de argint la 100 m spate; două medalii de bronz la 50 m future, 50 m spate; locul 4 la 100 m liber și 50 m liber;

*Iris Cherteș (14 ani) – o medalie de aur la 100 m spate; locul 4 la 50 m spate și 50 m liber; locul 7 la 100 m liber;

*Tudor Buțu (14 ani): două medalii de argint la 100 m bras, 50 m bras; locul 6 la 100 m fluture; locul 8 la 50 m fluture;

*Adrian Truță (13 ani) – o medalie de argint la 50 m bras; o medalie de bronz la 100 m bras; locul 4 la 100 m fluture; locul 5 la 50 m fluture și 100 m liber; locul 6 la 50 m liber;

*Nicolae Bălan (14 ani): două medalii de bronz la 100 m spate și 50 m spate; locul 4 la 100 m liber; locul 7 la 50 m liber;

*Tudor Bucatcă (12 ani): o medalie de bronz la 100 m bras; locul 6 la 50 m bras; locul 7 la 50 m fluture; locul 8 la 50 m spate.

Ștafeta masculină de 14 ani, formată din Nicolae Bălan, Adrian Mărginean, Tudor Buțu și Matei Ciulea, a obținut medaliile de aur în proba de 4×50 metri mixt și s-a clasat pe lcoul 4 în proba de 4×50 m liber. Ștafeta băieților de 12 ani, în componența Matei Turuș, Tudor Bucatcă, Alex Radu și Matei Bodar, a cucerit medaliile de aur în proba 4×50 m mixt și medaliile de bronz în proba 4×50 m liber.

La individual au mai punctat în clasamentul pe echipe: *Adrian Mărginean (14 ani) – locul 4 la 50 m liber; locul 6 la 100 m spate, 50 m spate și 100 m liber; *Robert Damșa (13 ani) – locul 5 la 100 m fluture; locul 6 la 100 m spate și 50 m spate; locul 7 la 100 m liber; *Matei Bodae (12 ani) – locul 6 la 100 m bras; *Matei Ciulea (14 ani) – locul 7 la 100 m bras; *Răzvan Bunaciu (13 ani) – locul 8 la 50 m spate.

Au mai concurat Ema Ciucă (12 ani) – locul 10 la 50 m bras și 100 m bras; Alexandra Andras (13 ani) – locul 13 la 100 m liber și Antonia Vecsei (12 ani) – locul 15 la 50 m spate.

FOTO: Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat „Fotbal în familie” | 16 echipe participante la turneul organizat de AJF Alba Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat a treia ediție a turneului „Fotbal în familie”. Asociația Județeană de Fotbal Alba, în parteneriat cu Federația Română de Fotbal, Consiliul Județean Alba, CSM Unirea Alba Iulia și Primăria […]