FOTO, LIVE-TEXT, Naţional Sebiş – Performanţa Ighiu 2-3 (2-2) | Victorie dramatică pentru echipa lui Himcinschi, gol Fetița în minutul 92 din penalty!

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

PerformaNational Sebis - Performanta Ighiu 4nţa Ighiu a învins dramatic la Sebiș, scor 3-2 (2-1), ultimul gol fiind marcat de Fetița (90+2, din penalty) și continuă cursa spre eşalonul secund.

Ighienii au condus în două rânduri, Fetița (10) – un meci fabulos al mijlocașului și R. David (31), dar au fost egalați de Velici (29 și 50, penalty). Ighiu dă lovitura și se apropie la 5 puncte de lider

USR - Alegeri parlamentare 2020

La pauză scorul este 2-1 în favoarea Performanței, goluri Fetița (10), R. David (31), respectiv Velici (29). Același Velici a egalat în minutul 50, din penalty, după un henț în  careu al lui Ov Turuş.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Cu ajutorul colegilor de la www.sportarad.ro încercăm să vă ţinem la curent cu desfăşurarea ostilităţilor în partida de la Sebiş. Pentru a afla informaţii în timp real, trebuie doar să accesaţi link-ul de mai jos:

Livetext: Național Sebiș – Performanța Ighiu, de la ora 15

Min 1: A început meciul de la Sebiș, gazdele joacă în alb, vizitatorii în „galben-albastru”

Min. 5: Perioadă de tatonare între cele două formații, se joacă cu multă reținere și de-o parte și de cealaltă. Gazonul e puțin tare, sunt 200 de spectatori la meci, pe o vreme frumoasă

Min. 10: GOL Ighiu! Petrovici trimite o pasă eronată până la David, acesta l-a deschis pe Fetița, care a pătruns în careu, l-a culcat pe Bujor și a trimis în plasă: 0-1

Min. 14: David era să scape singur cu Bujor, dar s-a dat fault în atac la Petrivici

Min. 20: Ighiul domină teritorial partida, sebișenii greșesc prea mult la construcție și în apărare, Rosenblum și Petrovici părând în afara meciului

Min. 22: Negură a centrat de pe stânga din lovitură liberă, Szekely a trimis puțin pe lângă vinclu din interiorul careului, ușor lateral dreapta

Min. 25: Petrovici vede „galbenul” după un fault din spate asupra lui Rodean

Min. 27: O primă ocazie pentru gazde: Radu a centrat de pe dreapta, Susan trimite din voleu puțin peste vinclu din dreapta lui Bodea

Min. 29: GOL Sebiș! Radu a centrat de pe dreapta din 16 metri, Velici a înscris cu capul din 8 metri printre palmele lui Bodea: 1-1

Min. 31: GOL Ighiu! Romică David a făcut șah-mat apărarea gazdelor, a driblat doi adversari, a pătruns în careu și a marcat de la 14 metri la colțul lung

Min. 33: Schimbare la Sebiș: Petrovici, total ieșit din joc, e înlocuit cu Neacșu

Min. 36: Cherecheș a centrat din corner, Keita a așezat balonul cu capul în 6 metri, dar Bodea a respins mingea de pe capul lui Velici

Min. 38: Același Cherecheș a centrat de pe stânga, Radu a recentrat cu capul, Velici îl faultează în 5 metri pe Bodea

Min. 43: Repriza s-a înccheiat cu două șuturi destul de slabe ale lui Avramescu de la peste 20 de metri

Min. 45+1: E pauză la Sebiș. Gazdele au legat ceva mai bine jocul în ultimul sfert de oră, dar nu și-au creat ocazii foarte mari de egalare. 1-2 e scorul pauzei

Min. 46: A început repriza secundă, fără alte schimbări în cele două formații

Min. 47: Cherecheș trimite direct din corner pe poartă, iat Bodea respinge din vinclu de la colțul lung

Min. 50: GOL Sebiș! Chercheș a centrat în careu, Ov. Turuș a făcut henț și centralul a dictat penalty. Velici a trimis în colțul opus celuia în care s-a aruncat Bodea și e 2-2

Min. 52: Ighiul s-a întors în atac, iar David a ajuns periculos în careu, dar lobul său din unghi a fost defectuos. Avramescu a fost avertizat

Min. 57: Combinație Susan – Velici, ultimul trage cu efect de la 16 metri, Bodea reține

Min. 58: Schimbare la Ighiu: Ghiunghiuș intră în locul lui Weiner

Min. 60: Keita pivotează în careu cu doi adversari în spate, Bodea reține de la colțul lung finalizarea senegalezului

Min. 62: Schimbare la Ighiu: S. Turuș intră în locul lui David. Nou intratul execută o lovitură liberă de la 20 de metri pe direcția lui Bujor care reține

Min. 64: Pe o contră, Keita își face o minge la 20 de metri, targe violent, Bodea respinge din nou

Min. 68: O. Turuș vede cartonașul galben

Min. 70: Schimbare la Sebiș: Negoescu intră în locul lui Mihuța

Min. 71: Oniche îl faultează pe Negoescu și vede „galben”

Min. 73: Schimbare la Ighiu: Iese Negură și intră Moga

Min. 77: Velici cere penalty la un duel cu O. Turuș, arbitrul lasă jocul să continue

Min. 79: Dublă schimbare la Sebiș: Ies Radu și Susan și intră Oprea și Rus

Min. 81: Ocazie mare pentru Ighiu. Balonul ajunge la Szekely la marginea careului, fostul utist finalizează de puțin pe lângă colțul lung al porții lui Bujor, care era bătut

Min. 82: Schimbare la Ighiu: Oara intră în locul lui Szekely

Min. 86: Galben și pentru Rus

Min. 87: Corner pentru Ighiu. Fetița centrează, Potopea trimite din voleu mult peste poartă

Min. 89: Neacșu e și el avertizat

Min. 90: Trei minute de prelungire

Min. 90+2: Gol Ighiu! Penalty pentru oaspeți. Negoescu l-a faultat în careu pe Fetița, care a și marcat de la punctul cu var: 2-3.

Min.90+3 Galben și pentru Bodea care trage de timp.

Min. 90+4: Fluier final la Sebiș. Performanța câștigă la fotofinish și continuă lupta pentru promovare, în timp ce sebișenii ies din cursă

O zi importantă în lupta pentru promovare are episoade la Cugir şi în Arad, în cele 4 meciuri duelându-se primele 4 clasate, aspirante la accederea în Liga a 2-a.

Ighiul are o serie invincibilă ce datează din 23 octombrie, 7 partide în care strâns 17 puncte şi a primit un singur gol. În tur, pe „Cetate”, Naţional Sebiş a administrat primul eşec din eşalonul terţ pentru nou promovată, gol Avramescu, pentru o victorie „italiană”.