FOTO, LIVE-TEXT, Naţional Sebiş – Performanţa Ighiu 2-3 (2-2) | Victorie dramatică pentru echipa lui Himcinschi, gol Fetița în minutul 92 din penalty!

PerformaNational Sebis - Performanta Ighiu 4nţa Ighiu a învins dramatic la Sebiș, scor 3-2 (2-1), ultimul gol fiind marcat de Fetița (90+2, din penalty) și continuă cursa spre eşalonul secund.

Ighienii au condus în două rânduri, Fetița (10) – un meci fabulos al mijlocașului și R. David (31), dar au fost egalați de Velici (29 și 50, penalty). Ighiu dă lovitura și se apropie la 5 puncte de lider

La pauză scorul este 2-1 în favoarea Performanței, goluri Fetița (10), R. David (31), respectiv Velici (29). Același Velici a egalat în minutul 50, din penalty, după un henț în  careu al lui Ov Turuş.

Cu ajutorul colegilor de la www.sportarad.ro încercăm să vă ţinem la curent cu desfăşurarea ostilităţilor în partida de la Sebiş. Pentru a afla informaţii în timp real, trebuie doar să accesaţi link-ul de mai jos:

Livetext: Național Sebiș – Performanța Ighiu, de la ora 15

Min 1: A început meciul de la Sebiș, gazdele joacă în alb, vizitatorii în „galben-albastru”

Min. 5: Perioadă de tatonare între cele două formații, se joacă cu multă reținere și de-o parte și de cealaltă. Gazonul e puțin tare, sunt 200 de spectatori la meci, pe o vreme frumoasă

Min. 10: GOL Ighiu! Petrovici trimite o pasă eronată până la David, acesta l-a deschis pe Fetița, care a pătruns în careu, l-a culcat pe Bujor și a trimis în plasă: 0-1

Min. 14: David era să scape singur cu Bujor, dar s-a dat fault în atac la Petrivici

Min. 20: Ighiul domină teritorial partida, sebișenii greșesc prea mult la construcție și în apărare, Rosenblum și Petrovici părând în afara meciului

Min. 22: Negură a centrat de pe stânga din lovitură liberă, Szekely a trimis puțin pe lângă vinclu din interiorul careului, ușor lateral dreapta

Min. 25: Petrovici vede „galbenul” după un fault din spate asupra lui Rodean

Min. 27: O primă ocazie pentru gazde: Radu a centrat de pe dreapta, Susan trimite din voleu puțin peste vinclu din dreapta lui Bodea

Min. 29: GOL Sebiș! Radu a centrat de pe dreapta din 16 metri, Velici a înscris cu capul din 8 metri printre palmele lui Bodea: 1-1

Min. 31: GOL Ighiu! Romică David a făcut șah-mat apărarea gazdelor, a driblat doi adversari, a pătruns în careu și a marcat de la 14 metri la colțul lung

Min. 33: Schimbare la Sebiș: Petrovici, total ieșit din joc, e înlocuit cu Neacșu

Min. 36: Cherecheș a centrat din corner, Keita a așezat balonul cu capul în 6 metri, dar Bodea a respins mingea de pe capul lui Velici

Min. 38: Același Cherecheș a centrat de pe stânga, Radu a recentrat cu capul, Velici îl faultează în 5 metri pe Bodea

Min. 43: Repriza s-a înccheiat cu două șuturi destul de slabe ale lui Avramescu de la peste 20 de metri

Min. 45+1: E pauză la Sebiș. Gazdele au legat ceva mai bine jocul în ultimul sfert de oră, dar nu și-au creat ocazii foarte mari de egalare. 1-2 e scorul pauzei

Min. 46: A început repriza secundă, fără alte schimbări în cele două formații

Min. 47: Cherecheș trimite direct din corner pe poartă, iat Bodea respinge din vinclu de la colțul lung

Min. 50: GOL Sebiș! Chercheș a centrat în careu, Ov. Turuș a făcut henț și centralul a dictat penalty. Velici a trimis în colțul opus celuia în care s-a aruncat Bodea și e 2-2

Min. 52: Ighiul s-a întors în atac, iar David a ajuns periculos în careu, dar lobul său din unghi a fost defectuos. Avramescu a fost avertizat

Min. 57: Combinație Susan – Velici, ultimul trage cu efect de la 16 metri, Bodea reține

Min. 58: Schimbare la Ighiu: Ghiunghiuș intră în locul lui Weiner

Min. 60: Keita pivotează în careu cu doi adversari în spate, Bodea reține de la colțul lung finalizarea senegalezului

Min. 62: Schimbare la Ighiu: S. Turuș intră în locul lui David. Nou intratul execută o lovitură liberă de la 20 de metri pe direcția lui Bujor care reține

Min. 64: Pe o contră, Keita își face o minge la 20 de metri, targe violent, Bodea respinge din nou

Min. 68: O. Turuș vede cartonașul galben

Min. 70: Schimbare la Sebiș: Negoescu intră în locul lui Mihuța

Min. 71: Oniche îl faultează pe Negoescu și vede „galben”

Min. 73: Schimbare la Ighiu: Iese Negură și intră Moga

Min. 77: Velici cere penalty la un duel cu O. Turuș, arbitrul lasă jocul să continue

Min. 79: Dublă schimbare la Sebiș: Ies Radu și Susan și intră Oprea și Rus

Min. 81: Ocazie mare pentru Ighiu. Balonul ajunge la Szekely la marginea careului, fostul utist finalizează de puțin pe lângă colțul lung al porții lui Bujor, care era bătut

Min. 82: Schimbare la Ighiu: Oara intră în locul lui Szekely

Min. 86: Galben și pentru Rus

Min. 87: Corner pentru Ighiu. Fetița centrează, Potopea trimite din voleu mult peste poartă

Min. 89: Neacșu e și el avertizat

Min. 90: Trei minute de prelungire

Min. 90+2: Gol Ighiu! Penalty pentru oaspeți. Negoescu l-a faultat în careu pe Fetița, care a și marcat de la punctul cu var: 2-3.

Min.90+3 Galben și pentru Bodea care trage de timp.

Min. 90+4: Fluier final la Sebiș. Performanța câștigă la fotofinish și continuă lupta pentru promovare, în timp ce sebișenii ies din cursă

O zi importantă în lupta pentru promovare are episoade la Cugir şi în Arad, în cele 4 meciuri duelându-se primele 4 clasate, aspirante la accederea în Liga a 2-a.

Ighiul are o serie invincibilă ce datează din 23 octombrie, 7 partide în care strâns 17 puncte şi a primit un singur gol. În tur, pe „Cetate”, Naţional Sebiş a administrat primul eşec din eşalonul terţ pentru nou promovată, gol Avramescu, pentru o victorie „italiană”.

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]