FOTO, LIVE-TEXT: Industria Galda – Metalurgistul Cugir 0-1 (0-0) | Șuteu a decis primul derby „de Alba” al stagiunii, oaspeții au terminat în inferioritate

Metalurgistul Cugir s-a impus în primul derby “de Alba” al stagiunii, 1-0 (0-0), în deplasare cu Industria Galda, gol al veteranului Șuteu (65) – abia intrat în teren, vizitatorii terminând jocul în inferioritate după eliminarea lui P.  Păcurar (90).

Gruparea de sub Drăgana a câștigat pe merit întâiul meci din această stagiune, sub comanda lui Lucian Itu, iar găldenii au înregistrat al 4-lea eșec din tot atâtea meciuri, un start ratat de sezon, consolându-se numai cu calficarea în “16”-imile de finală ale Cupei României. Industria este apăsată de situația critică din ierarhie, fără punct în acest campionat, iar “roș-albaștrii” înving gruparea din Galda în al treilea joc la rând.

*Marcel Georgiu: „Dezamăgire totală, trebuie să ne trezim!”

Trăim o dezamăgire totală! Dacă în Cupa României suntem OK, în campionat batem pasul pe loc. Dacă nu ne trezim repede vom avea probleme foarte mari și devenim candidată sigură la retrogradare, mai ales că ne așteaptă meciuri foarte grele„, a declarat Marcel Georgiu, președintele gazdelor.

*0-1, MIN. 65: ȘUTEU a deschis scorul, nemarcat din careu, cu o reluare cu latul din apropiere, profitând de lipsa de marcaj, la un corner executat de P. Păcurar

*Paul Păcurar a fost eliminat după două galbene în câteva zeci de secunde!

Oaspeții au rămas în inferioritate în minutul 90, după ce ex-uniristul P. Păcurar a primit două avertismente în numai câteva zeci de secunde, primul pentru henț, al doilea pentru proteste, Lovitura liberă ce a urmat a fost șutată de… portarul Cătălin Suciu puțin alături de bara dreaptă. S-au dictat șase minute de prelungiri

Cugirul a deschis scorul iar peste câteva minute Paul Ciucă a făcut trei schimbări într-un minut. Aproape de egalare a fost Ov. Truță (71) șutul său pe jos fiind respins în lateral de Gorea. O altă intervenție Căt. Suciu (75) la reluarea lui Șaucă, imediat, la faza următoare P. Muntean a irosit o ocazie mare șutând în Gorea din poziție frontală! Haiduc (80) a preluat prea lung un balon în careul advers

După pauză, R. Trif (55) a fost transportat cu ambulanța la spital, după o accidentare la centrul terenului, o entorsă la genunchi un duel cu D. Lupșan. Intervenție excelentă Căt. Suciu (65) a respins de lângă bară reluarea acrobatică a lui Șaucă

Cugirul a început mai bine: P. Păcurar (6) – șut de la 16 metri, pe centru, prins de Suciu. O ocazie mare a irosit Coltior (8) – reluare cu capul, în bara dreaptă, din 6 metri, la centrarea lui Șaucă. Cioară (21) a șutat de la 17 metri, din lovitură liberă, puțin peste transversală. Peste 10 minute, Truță a șutat de la 20 de metri, pe centru, Gorea a prins fără emoții.O altă oportunitate a oaspeților, R. Trif (38) nu lovește balonul din poziție favorabilă, la centrarea lui P. Păcurar. Ov. Truță (45+2) reluare defectuasă cu caoul din 5 metri

În tribune sunt în jur de 350 de spectatori

Se anunță o confruntare interesantă între conjudețene apăsate de griji după un start ratat de sezon în care nu au cunoscut gustul victoriei. Pe de-o parte, găldenii nu se pot bucura pe deplin de calificarea în “16”-imile de finală ale Cupei României, unde vor întâlni Petrolul Ploiești, o premieră în istoria clubului, însă nu pot uita că au trei înfrângeri din tot atâtea jocuri în eșalonul terț, ultimul joc, 2-8 la Recea, fiind un adevărat coșmar.

Nici gruparea de sub Drăgana nu are prea multe motive de satisfacție după disputarea primelor trei runde, “roș-albaștrii” conduși de Lucian Itu având numai două puncte. Conform ierarhiei la zi, se înfruntă două formații din subsol, Industria (zero puncte, locul 15) și Metalurgistul (două puncte, poziția a 14-a).

Industria: Căt. Suciu – Gergely, Haiduc, Cioplântă, Puha (84, Adam) – D. Lupșan – Ov. Truță, Al. Costea, G. Goronea (68, Baghiu), Ad. Lăcătuș (68,  Circov) – Cioară (68, P. Muntean); rezerve Lepădat, Cunțan, Fl. Schiau. Antrenor Paul Ciucă.

Metalurgistul: Gorea – Bold, Dohotariu, R. Trif (56, Lang), Vitinha – Șaucă, I. Grozav, M. Neagu (56, Șuteu), Coltor  (84, Davidaș) – P. Păcurar – Dicu (86, D. Casian); rezerve R. Anton, L. Contra, Șt. Radu. Antrenor Lucian Itu

Avertismente: Al. Costea (16), Ad. Lăcătuș (37), Gergely (84)/ Coltor (33), I. Grozav (39), Bold (49), P. Păcurar (89, 90), Gorea (90+1), Șaucă (90+2), Davidaș (90+5) *Cartonaș roșu: P. Păcurar (90)

Arbitri: R. Ciorbea (Sânpetru), V. Pânzaru (Brașov), M. Tunsoiu (Șinca Nouă) Observatori I. Teodor, J. Toma (ambii Tg. Mureș)